Hastalıklara Karşı Yapabileceğiniz 5 Spor Dalı

fikirsiz-hastaliklara-karsi-yapabileceginiz-5-spor-dali

Hangi spor dalı seçilse şu ağrılarımda kurtulurum? Vücudumda bitmeyen bu eklem ağrıları hangi sporla geçer? İşte son dönemlerde merak edilen sorular!

Yapılan araştırmalar bizlere sağlıklı bir yaşama sahip olmamız için düzenli spor ve egzersiz yapmamız gerektiği göstermektedir. Özellikle büyük şehirlerdeki çalışma şartları, günlük kaygılar ve telaşe bizlerin düzenli spor yapmasına engel oluyor. Oysa ki Dünya Sağlık Örgütü’ne göre düzenli sporun kalp hastalığı riskini azalttığı, kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan korunmamızda bizlere yardımcı olduğu görülmektedir. Bu yararlarından dolayı haftada en az 150 dakika fiziksel aktivelerde bulunulması önerilmektedir.

Neden Spor Yapmalısınız?

Spor yapmak sadece fiziksel sağlığınız için değil zihinsel sağlığınız içinde yararlıdır ve gereklidir. Bu düşünce bilimsel gerçeklerle de desteklenmektedir. Bir spor dalı ile uğraştığınız zaman vücudunuzdaki serotonin hormonunu arttırmaktadır. Bu hormon vücuttaki mutluluk hormonu olarak bilinmektedir. Bundan dolayı sporun ardından kendiniz daha iyi hissedebilirsiniz.

1.      Duygu Durumunuz İyileşir

Düzenli egzersiz vücudunuzdaki serotonin, endorfin gibi duygu durumunuz etkileyen hormonların üretimi sağlar. Bu nedenden dolayı kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Bunun yanında stres, endişe ve depresyon gibi negatif duygularınızdan kurtulursunuz.

2.      Bağışlık Sisteminiz Güçlenir

Düzenli egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizin fonksiyonlarınızı güçlendirir ve destekler. Bu sayede enfeksiyonel hastalıklara, mide ve bağırsak hastalıklarına yakalanma olasılığınız önemli oranlarda azalır.

3.      Daha Rahat Uyursunuz

Düzenli egzersiz yapmak uyuma konusundaki sorunlarınızı tamamen ortadan kaldırır. Egzersiz yapmak sayesinde bütün gün hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi aktif olursunuz. Dolayısıyla uyuma vaktiniz geldiğinde rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

4.      İskelet ve Kas Sisteminiz İçin Yararlıdır

Düzenli egzersiz yapmanız sayesinde kaslarınızın ve eklemlerinizin hem hareket kabiliyeti hem de esnekliği artar. Bu sayede sırt, bel ve bacak bölgelerindeki ağrılar ve kramplar şikayetiniz olmaktan çıkar.

5.      Özgüveniniz Artar

Düzenli egzersiz yapmak sayesinde kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz ve daha fit bir görünüme sahip olursunuz. Bu sayede istediğiniz şekilde hareket edebilir, istediğiniz kıyafetleri giyebilir ya da istediğiniz yiyecekleri yiyebilirsiniz. Bu özgürlükler sayesinde kendiniz hem daha iyi hissederseniz hem de daha özgüven sahibi olursunuz.

Hastalıklara Meydan Okumanıza Yardım Edecek 5 Spor Dalı

Araştırmalara göre düzenli spor dalı ile ilgilenen yetişkinler yapmayanlara göre %34 daha az ölüm riski altındadırlar. Düzenli egzersiz hayatınızın bir parçası olduğu taktirde kanser türlerinden korunursunuz, Alzheimer hastalığına da görülen bellek kaybının yaşanmasını yavaşlatırsınız ve cinsel aktiviteleri desteklersiniz. Bu hastalıklardan korunmaz için yapabileceğiniz 5 sporu aşağıda görebilirsiniz.

1.      Yürüyüş

Yürüyüş belki de günlük hayatta yapabileceğiniz en kolay egzersizlerden biridir. Bir koşu bandı ya da evinizin yakınında bulunan yürüyüş yolu sayesinde ya da otobüsten bir durak önce inip evinize yürüyebilirsiniz. Yürüyüş yapmak bacak, kalça ve baldırdaki kasları en çok çalıştıran egzersizdir. Yürüyüş eklem sağlınızın korunması ve gelişmesinde, kalbinizi güçlenmesinde ve kalori yakılmasında sizlere yardımcı olur. Fakat yürüyüş yaparken engebeli ve eğimli yolları kullanmaktan kaçınmalısınız. Sizlere uygun olan hızda yürüyüş yapmalısınız. Spor dalı seçiminde yürüyüş her yaşa hitap eden ve özellikle bacakları çalıştıran bir spordur.

2.      Pilates

Pilates göğüs, sırt ve karın bölgeleriniz çalıştıran ve düşük yoğunluklu bir egzersizdir. Pilates beden ve zihin bağlantısına önem verir ve odaklanır. Pilates sayesinde güçlü bir kas yapısına ve daha esnek eklemlere sahip olabilirsiniz. Omurlarınızı destekleyen bir pilates programı sayesinde daha düzgün bir duruşa sahip olabilirsiniz. Pilates kadınlarda kemik erimesini geriletir, dışkı kaçırma ve yetersiz dışkılama hissi gibi hastalıkların tedavisinde etkili olur. Fıtık gibi omurga hastalıklarında doktor yardımıyla pilates spor dalı omurga rahatsızlıklarının iyileşmesinde yardımcı olur.

3.      Yoga

Yoga herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek bir egzersizdir. Yoga yaparken hızınızı ve kullandığınız gücü kendinize göre ayarlayabilirsiniz çünkü yoganın başlangıç seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar birçok farklı versiyonu vardır.  Yoga spor dalı sayesinde zihinsel yorgunluklarınızdan kurtulursunuz. Sizi strese sokan, takılıp kaldığınız düşüncelerden sizleri uzaklaştırır, zihninizi temizlemenizi kolaylaştırır. Değişik pozisyonlar sayesinde hem fiziksel olarak hem de bu pozisyonları öğrenebilme alanında özgüveninizi güçlendirirsiniz.

4.      Meditasyon Tai Chi

Yapılan araştırmalara göre meditasyonun hem ruh sağlığını hem de ruh halini destekleyen bir egzersiz olduğu ortaya çıkmıştır. Meditasyon sırasında yapılan yavaş ama seri hareketler sayesinde vücut dengesinin sağlanması, stresin azalması sağlanır. Bu sayede kendinizi daha rahat hissedersiniz. Meditasyonda her yaştan insanın yapabileceği bir spordur. Buna ek olarak 50 yaşın üstündeki kişilerin dengelerini sağlamalarında, düşme veya kaza ihtimalinin azalmasında etkilidir.

5.      Eklem Ağrıları Çekenlere En İyi Spor Dalı |Yüzme

Suyun sakinleştirici etkisinin yanında yüzmek ruh sağlığınız için pozitif etkileri olan bir spordur. Yüzerken suyun kaldırma kuvvetinden yararlanıldığı için eklemlere ve kemiklere ekstra yük binmemektedir. Bundan dolayı diğer sporların aksine kilolu kişiler için çok daha rahat bir spordur. Yüzmek hem dolaşım sisteminizi hem de metabolizmanızı destekler. Vücudunuzdaki bütün kasları aynı anda kullandığınız için kas ve iskelet sisteminizi gelişmesinde sizlere yardımcı olur. Ayrıca esnekliğiniz artırır.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık