in

Hastalıklardan Korunmanın Yolu – Sağlıklı Düşünmektir.

Sağlıklı yaşamak şüphesiz ki hepimizin öncelikleri arasında yer almaktadır. Sağlımızın önemi her ne kadar ilerleyen yaşlarda fark ediliyor olsa da, hepimizin amacı sağlıklı kalmaktır. Kimimiz bunu sağlamak için sağlıklı beslenmeye ve şifalı bitkilere yönelirken, kimimiz spor aktivitelerine veya temiz havası bol bir ortamda yaşamını sürdürmeye adıyor kendini. Gösterilen tüm bu çabalar tek bir amaç içindir – “sağlıklı kalabilmek”.  Hayat koşullarınız ne kadar iyi olursa olsun, sağlık durumunuz hayatınızın tadını çıkarmaya elverişli değil ise, sahip olduğunuz maddi değerlerin pek bir önemi kalmıyor maalesef. Sahip olduğunuz tüm değerler, siz sağ ve sağlıklı olduğunuz sürece bir önem arz edecek ve sağlığınıza gösterdiğiniz özen, sizin yarınlarınızı biçimlendirecektir. Kendinize bu anlamda ne kadar özen gösterirseniz, yarınlarınızı bir o kadar farkındalıkla yaşayabileceksinizdir. Hayat standartlarınızı iyileştirmeye yönelik gösterdiğiniz tüm çabalarınız, sağlığınız için de geçerli olmalıdır!

Sağlıklı Kalabilmek İçin Sadece Doğru Beslenme Ve Egzersiz Yeterli Olmayacaktır!

Sağlık denince, aklınıza ilk olarak beslenme ve egzersiz gelecektir eminim. Doğru beslenme alışkanlığı edinmek ve gün içerisinde yeterli düzeyde egzersiz yapmak, sağlığımızı korumak adına yapılması gerekenlerin başında yer alır elbette. Teknolojinin çağ atladığı ve üretimin her geçen gün daha da kolaylaştığı günümüz koşullarında, özellikle gıda konusunda kesinlikle gerekli özen gösterilmelidir. Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve olabildiğince doğal beslenmeye çalışılmalıdır. Egzersiz de mutlaka hayatınızın bir parçası haline gelmelidir. Günde sadece yarım saat hızlı tempoda yürümeniz bile, size bu anlamda bir fayda sağlayacaktır. Sağlığımızı korumak adına yaptığımız tüm bu hesaplamaların merkezinde, beslenme ve egzersiz kadar önemli, hatta daha önemli sayılabilecek ve birçoğumuzun göz ardı ettiği bir konu var – SAĞLIKLI DÜŞÜNMEK.

Düşüncelerimiz Sağlığımızı Nasıl Etkilemekte?

Düşünce yapısı ruh biliminde çok önemli bir yer alır. Çünkü düşünceler bireyin hem kişiliğini, hem de ruhsal sağlığını, bununla birlikte fiziksel sağlığını da kolayca etkileyebilmekte. Psikolojide birçok hastalığın kaynağı olarak, hastaların düşünce yapısı gösterilmektedir, çünkü olumlu veya olumsuz tüm düşünceler doğrudan duyguları hedef almakta ve sağlığınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Düşüncelerinizi yönlendiren ve komuta eden beyninizde oluşan tüm düşünceler zamanla duygularınıza, duygularınız da sonrasında eyleme dönüşür. Beyniniz, olumsuz bir anı düşündüğünüzde duygularınıza mutsuz olması gerektiği komutunu verir, duygularınız ise hal ve tavırlarınızı etkileyerek, daha yavaş ve isteksiz hareket etmenize neden olur. Bu yüzden mutsuz olduğunuzda bir şey yapmak istemezsiniz. Diğer türlü düşünürsek, mutlu bir anınızı düşündüğünüzde ise, beyin gerekli hormonların salgılanması komutunu verir ve sizin daha canlı ve istekli hareket etmenizi sağlar. Bu yüzden düşünce yapınızı nasıl geliştirirseniz, duygularınız ve tavırlarınız da o yönde gelişecektir.

Her Zaman Sağlıklı Düşünmeye Çalışın!

Düşüncelerinizin sağlıklı olması, sizin sağlıklı kalmanızı sağlayacaktır. Sağlıksız düşünceler bağışıklık sisteminizi ve hormonlarınızı olumsuz yönde etkiler ve sizi hastalıklara karşı bir hedef haline getirebilir. Ne kadar zor olduğunu düşünseniz bile, her konuda mümkün olduğunca olumlu düşünmeye çalışın. Olumlu düşünceler içerisinde hem bulunduğunuz zorlu ortamı aşabilecek, hem de sağlığınızı korumuş olacaksınız. Sağlıklı düşünerek birçok zorluğun üstesinden gelebileceksiniz. Unutmayın, her şeyin başı sağlık ve sağlığınızı korumak için bunu denemeniz şart!

Öğrenilmiş çaresizlik konulu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz : Öğrenilmiş Çaresizlikten Sorunları Aşmaya Giden Yolculuk

Nasıl Sağlıklı Düşünebilirsiniz?

Bir problem ile karşı karşıya kaldığınızda veya kendinizi bir çıkmazda hissettiğinizde, konuyu tekrar ele alın ve bunun üstesinden geleceğinizi tekrar tekrar hatırlatın kendinize. Öncelikle sizin buna inanmanız gerekir ki, duygularınız da bu yönde sizi yönlendirebilsin. Bunu başaracağınızı düşündüğünüzde ve buna kendinizi inandırdığınızda, duygularınız sizi olumlu yönde destekleyerek o güce sahip olmanızı sağlayacaktır. Bazen kendinizi yenilmez hissedersiniz ya, işte tam da bu duygu ile hareket edebileceksiniz. Yapabileceğinize inanmanız, sorunu çözebilmeniz için gerekli bir adımdır. Düşünce gücü ile ne kadar çok sorunu çözebildiğinize siz bile şaşıracaksınız.  

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Nesrin SOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Anne Usulü Tam Kıvamında Aşure Tarifi

Burçlara Göre Kitap Tavsiyeleri