Hayatını Kaybeden Sevgiliden Sonra Yeni İlişkiye Başlamak

fikirsiz-yeni-ilişkiye-başlamak

Yeni ilişkiye başlamak demek yeni umutlar ve hayaller demektir. Bu hayatımızı planladığımız kişiyi düşünürken yaptığımız en doğal harekettir belki de. İnsan, duygularını birisine odaklamak ister. O kişiden de karşılık aldığı zaman bu etkileyici duygulanım ile insanların mutlu olacaklarını hissetmeleri kaçınılmazdır. Ancak ummadığımız ve istemediğimiz kadarda gerçek olan ölüm, bazen ait hissettiğimiz kişinin hayatımızdan çıkmasına sebep olmaktadır.

Hayatını kaybeden sevgiliden sonra yeni bir ilişkiye başlamak elbette zor olacaktır. Böyle bir durumda yeni bir ilişkiye başlamaktan korkmak da oldukça normaldir. Biz de bu yazımızda hayatını kaybeden sevgiliden sonra hayata devam etmenin yollarına odaklanmak istedik.

Kaybedilen Sevgilinin Ardından

Sevgilinin ölmesi maalesef aşılması en zor engellerden birisidir. Bu süreçte istemeden de bu durum kabullenilmelidir fakat onca yaşanandan sonra birisini unutmak hiç kolay olmayacaktır. Hayatını kaybeden sevgiliyi unutmak için kişi kendisine zaman vermelidir. Bu konuda bazen kişiler acımasız davranıp, kendilerinde suç arayabilirler. Fakat bu davranış beklenen bir tutum değildir.

Hayatını kaybeden sevgiliyi hatırlamak ve anıları yad etmek gayet normal bir durum. Her şeyde olduğu gibi bununda fazlası kişiyi hezeyana uğratacak etkilere sahiptir. Bu durum istemeden de yaşanabilir fakat kontrolünün sağlanması tamamen kişinin elindedir. Eğer hayatınızın kötüye gittiğini düşüyorsanız ve motivasyon bozukluğu yaşamaktaysanız, bu saatten sonra biraz kafa dinlemek gerekmektedir.

21. Yüzyılda insan hayatının üstlendiği ağır yük maalesef kişilerin kırılgan oldukları dönemde daha da ağır hissedilmektedir. Ölüm gibi bir durumda ise kişi kendisine mutlaka izin vermeli gerekiyorsa hayatındaki eğitim, kariyer gibi planları bir süreliğine duraklatmalıdır.

Kaybedilen Sevgiliden Sonra Yeni İlişkiye Başlamak

Ölüm sonrası yeni ilişkiye başlamak, elbette oldukça zor bir süreçtir. Fakat bir süre sonra ister istemez bu durumun zaman içerisinde kabullenilmesi gereken bir gerçeklik olduğu anlaşılmaktadır. Hayatlarımızda bazı insanlar kritik önem taşımaktadırlar. Fakat hayatın bir gerçekliği olan ölüm de bu işin kaderinde var.

Bu süreçte kişiyi zorlayan şey ölümün kabullenilmesinden de öte, o kişiyle beraber bir hayat yaşanamayacağı oluşudur. Haklı olarak kişi yaşadığı zorlu süreçte bunalımlarının esiri olabilir. Bu noktadan sonra hayat kalanlar için bitmediğine göre elbette bir yerden başlanılması gerekmektedir. Ölen kişinin ardından duyulması gereken hüzün konusunda kişinin kendisine saygı duyması ve bunu yaşaması gerekmektedir. Ancak ilerleyen süreçlerde kişinin kendisine suçlu muamelesi yapması ve kendisini affedememesi gibi bir durum yaşanmamalıdır. Bu süreçte psikolojik kontrolü sağlamak için destek alınması önerilmektedir.

Yeni Bir İlişkiye Nasıl Başlanır?

Yeni bir ilişkiye hazırlanmak için bazı önemli kararlar almak iyi gelebilir. Mesela şehir ya da ortam değişikliği iyi bir alternatiftir. Genelde kaybedilen kişiyi hatırlatan ortamlar, kişinin etkisinin sürekli kalmasını tetiklemektedir. Bu etkiyi kırmak için çağrışım oluşturmayacak yeni bir adrese taşınmak ya da iş ortamını değiştirmek iyi gelebilir. Bazıları bu davranışı kaçış olarak nitelendirebilir. Fakat kaçmak gibi görülmemesi gereken bu durum, kişinin hayatına devam etmesi için belki de ihtiyaç duyduğu bir tercihtir.

Ölüm sonrası yeni ilişkiye başlamak için atılması gereken adımların başında çağrışım oluşturan nesnelerin zamanla kişinin hayatından çıkarılması gerektiğinden bahsettik. Bu koşul o kadar önemli ki, diğer adımların gerçekten etkili olması için temel şart denilebilir. Elbette kaybedilen sevgili hatırlanacak belki de özlenecek, ancak kaybedilen kişiye bağlı kalarak hayattan vazgeçmek kabul edilmemesi gerekilen bir durumdur. Adres değiştirmek konusunda da olduğu gibi nesnelerin oluşturduğu etkinin de zamanla kırılması gerekmektedir.

Yeni İlişkiye Başlarken Olası Çekinceler

Kaybedilen sevgili sonrası yeni ilişki için zorlayıcı fikirlerden birisi “toplumdan tepki görürüm”dür. Kişiler hayatlarında yer ayırdıkları, kaybetmek istemedikleri kişiyi zoraki olarak kaybettiklerinde ister istemez eksik kaldıklarını ve eksikliklerinin kabul edilmesi gerektiğini istemektedirler. Bu durumda yeni bir ilişkiye başlamak isteyen birisi önceki ilişkisine tanık olan kişilerin tepkilerini görmekten çekinebilir.

Unutulmamalıdır ki, kişi duyguları ve düşünceleri ile beraber yaşamaktadır. Elbette çevredeki kişilerden fikir alınabilir ancak çevrede yer alan kişiler yalnızca tanık olarak bulunabilirler. Bu durum onların kişinin ilişkilerinde söz hakkı sahibi olmalarını gerektirmez ki bir ömür boyunca kimse kimsenin acı çekerek yaşamasını istememelidir.

Yeni İlişkiye Başlamak İçin Motive Olmak

Ölüm sonrası yeni bir ilişki hakkında tutucu birisi ile karşılaşmak elbette kolay bir senaryo değil. Ancak kişi bu düşünceleri kuruntu olarak aklından çıkartamıyor ve korku duyuyor ise çevresinde bu fikri açabileceği birilerine danışarak bu sorunu aşabilir. En azından toplumdan onay gören kişi yeni bir ilişki için öz güven sahibi olacaktır.

Yeni ilişkiye başlamak bahsettiğimiz üzere hem kişinin kendisi için hem de çevresinde yer alan kişiler için zorlayıcı bir süreçtir. Fakat unutulmamalıdır ki hayat devam ettiği sürece, sosyal bir varlık olan insan elbette birileriyle tanışacaktır.

Bu yazımızda kaybedilen sevgilinin ardından yeni ilişkiye başlamak adına atılması gereken adımları derlemek istedik. İsterseniz sitemizde yer alan “Ruh Eşini Bulmak İçin 7 Tavsiye” yazımızı da okuyabilirsiniz. Yeni ilişki rehberi hakkında da uzman kişilerden faydalı bilgiler alabilirsiniz.

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık