in

Hızlı İş Bulabilmenin Püf Noktaları Nelerdir?

İnsanoğlu eğitim hayatıyla dünyaya merhaba der ve dünyayı tanımaya başlar. Eğitim hayatının sonunda yaşamını idame ettirebilmek için ve iyi bir yaşam sürdürebilmek için de para kazanmak zorundadır. Bundan ötürü kişi eğitimine uygun ve mesleğini yapabileceği iş başvurusu girişimlerinde bulunur. Birçok işyerine giderek görüşmeler yapar ve daha önce hazırlamış oldukları özgeçmişlerini (CV) ilgili yerlere bırakırlar. Lakin iş görüşmesi için başvurulan yerlerden uzun bir süre geri dönüş olmaması başvurucu açısından gerçekten sıkıntılı ve moral bozucudur. O halde daha hızlı iş bulmak isteyen kişilerin neye dikkat etmeleri ve ne yapmaları gerekmektedir? İşte size bu sorunun cevaplarını araştırıp derledik.

İş Arama Öncesi Neler Yapılmalıdır?

İşi olmayan insanların biran önce bir iş hayatına dâhil olup hayatlarını idame ettirebilmek için iş bulmak zorunluluğunu hissetmektedirler. Bu süreçte iş arayanı kişiler gerçekten hem maddi açıdan hem da manevi açıdan oldukça yıpratıcı bir süreçten geçmektedirler. İş bulamadığı her gün, bu yıpranma daha da katlanmaktadır. Üstelik iş başvurusu için gittiği yerlerden geri dönüş alamaması daha bir moral bozucu ve yıpratıcı bir durum meydana getirmektedir. Birde bunun üstüne aile ve çevre baskısı da eklenerek durum biraz daha kişi açısından bunaltıcı hale geliyor. İnsanların “olsu”, “hayırlısı” gibi sözleri de artık anlamsız hale geliyor. Kişi adeta ruhsal olarak huzursuz ve mutsuz olmaktadır.

Fakat bu sürede iş arayan adaylar kulaklarını çevreden gelen uyarı ve anlamsız sözlere karşı kör ve sağır olunmalıdır. Kulaklarını kapatmalıdır. İnsanların seni alaşağı etmesine izin verme. Asla umutsuzluğa ve endişeye kapılma. Mutlaka bu yolda ilerle, hedeflerini kovala ve sebat et. Yılma ve sabırsız olma. Kimseye koz verme, strese sokan kişilerden uzak dur. Ama hedeflerinden bir an olsun yılma. Ne demiş atalarımız, “su akar, yolunu bulur”. Bu yol uzun olabilir ve sizin işyeriniz de bu yolun sonunda olabilir. Yeter ki, siz o yolda yürümeye devam edin. Yalnız iş aramaya başlamadan önce şu adımları atmanız veya yapmanız gerekiyor. Peki, nedir bu adımlar;

  • Şahsınızla ilgili güçlü taraflarınızı keşfedin.
  • Kendinizle alakalı becerilerinizi yani yapabileceklerinizi belirleyin.
  • Hedeflerinizi kısa, orta ve uzun olarak belirleyin. Bunları bir kâğıda dökün.
  • Cv’nizi hedeflerinize göre belirleyin.
  • Eğitimlerle kendinizi geliştirin. Zamanınızı boş yere harcamayınız.
  • Her olumsuz gelişmeleri göz ardı etmeyiniz. Bundan dolayı her daim B planınızı hazır bulundurun.
  • Mülakatlara mutlaka hazırlanın. Ayrıca mülakatlarda nasıl davranmanız gerektiği konusun da bilgiler edinin.

İş Arama Sırasında Başka Daha Neler Yapılabilir?

İlk etapta networkünüzü güçlendirin. iş arama sırasında size fikir verebilecek, yol gösterebilecek, referans olabilecek yerlerin bir listesini çıkarın. Bundan sonra sizi hedeflerinize götürecek kişilerle irtibata geçmek ve bu kişilerden bir yol ve yöntem almak için harekete geçin. Bunları dikkate alarak networkünüzü geniş tutun. İnsan kaynakları uzmanı veya amaçlarınıza sizi ulaştırmak için size yardım edecek insanlarla iletişime geçin ve bağlantılarınızı sıkı tutunuz. Ayrıca bu insanlarla neden iletişim kurduğunuzu mutlaka karşıdaki insanları bildirin.

  • Profesyonel Aday Olduğunuzu Hissettirin!

Hedefindeki sektörlerde çalışan insanlarla diyaloga geçin. Bu insanlarla bir yemek yemeye çalışın ya da böyle bir ortamı yapmak için imkânlar oluşturmaya çalışın. En azından bir kahve içmek için bir zaman dilimi kazanmaya bakın. Eğer bu imkânları kazanırsanız cesaretli olduğunuzu, ikna edici olduğunuzu ve niyetinizi tam ve net bir şekilde ifade etmeye gayret gösteriniz. Yalnız bu insanlarla iletişim kurmadan evvel mutlaka, kendinizi nasıl ve ne şekilde ifade edeceğinizi düşününüz, bunlarla ilgili kendinize sorular sorunuz. Sorularınızın mahiyeti daha çok çalışmak istediğiniz sektörün, inceliklerine, sağladığı avantajlarına, sahip olunması gereken bilgi ve yeteneklere yönelik olmalıdır. Aslında burada yapmanız gereken şey şudur; “iş arıyorum hissini” vermekten çok, ‘kaliteli bir aday, güçlü özellikleri olan, donanımlı ve yetenekli ve bu iş için tek aranan eleman’ siz olduğunuz hakkında bir his yaratmanızdır. Yani işveren karşı profesyonel bir aday olduğunuzu hissettirin.

  • Sosyal Ve Girişken Olunuz!

İş başvurusu yapacağınız yerde çalışan birilerine ulaşınız. İlk önce insan kaynaklarından birine ulaşmanız daha önemlidir. Eğer böyle birine ulaşamazsanız, o işyerinde çalışan tanıdık birine ulaşınız. Ya da tanıdın tanıdığı biri de olabilir. Çünkü özgeçmişinizi insan kaynakları departmanına elden iletmek işi daha hızlı hale getirebilir ve sizi ön plana çıkarabilir. Yalnız şu noktayı da unutmamak gerekiyor. Hazırlayacağınız CV mutlak ilgili işyerine özel olarak hazırlanmalıdır. Eğer o işyerinden hiç kimseyle irtibata geçemediyseniz ya da kimseyi bulamadıysanız, şirketin telefon numarasını internetten bularak insan kaynakları ile irtibata geçip, CV’nizi e-posta yolu ile gönderebilirsiniz. Mutlaka CV’nizi, karşı tarafa, “bu işin üstesinden ancak ben gelebilirim, bu işe en uygun aday benim, bu işi ben yaparım” duygusunu, hissini vermeniz çok önemlidir.

Daha sonra CV’nizin ilgili işyeri insan kaynaklarına ulaşıp ulaşmadığı noktasında iletişime geçerek bilgi alınız. Akabinde gelişmelerle ilgili bilgilerde alabilirsiniz. Yani işe uygunluğunuzu sorgulayabilirsiniz. Olumlu ise sizi zaten mülakatlara davet edeceklerdir. Lakin olumsuz durumlarda her an için hazırlıklı olunuz. Bu gibi olumsuz durumlar sizi asla yıldırmasın, bilakis daha iyi olmanın yollarını arayın ve daha iyi nasıl olabilirim sorusunun cevaplarını arayıp, kendinizi daha donanımlı hale getiriniz.

 3. Sosyal Medyayı Etkin Bir Şekilde Kullanın!

Artık günümüzde sosyal medya, insanların işe alınmasında önemli bir araç olarak kullanılıyor. İşverenler ilk olarak kişinin sosyal medya hesaplarına bakarak, aday hakkında ön bir bilgi sahibi oluyorlar. Bu yüzden paylaşımlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. İşi boş haberler, malayani sözler, laubali sohbetler ve buna benzer paylaşımlar işverenler için hiçte hoş karşılanmayan durumlardır. Üstelik hedefinizde kurumsal bir işletme söz konusu ise paylaşımlarınıza daha çok dikkat etmelisiniz. Çünkü paylaşımlar kişileri temsil etmektedir. Az veya çok bireysel markanız hakkında size bilgi verir.

 4. Her Zaman Pozitif Olmaya Bakın!

Kendinize güvenin. Özgüven bu konuda çok önemlidir. Kendinizi fazla hafife satmayın ama aşırıya da kaçmayın. Tecrübelerinizi ve yapabildiklerinizi hep ön planda tutunuz. Yarının neler getireceğini kimse bilemez.

 5. Süreci Zamana Bırakınız!

 İş aramak sizin tek işiniz olsun. Bu alana yönelin. İş bulana kadar sabırla işi kovalayın. Siz sadece sabırlı olun ve işleri zamana bırakın ve asla yılmayın. Azmin elinden ne kurtulur ki?

Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Efsane Taktikler” başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Enerji Deposu Bol Şifalı Keçiboynuzunun Faydaları

Kan Kanseri Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılır?