in

Hızlı Yaşayıp Genç Ölen Bitkiler Uzun ve Sağlıklı Yaşayan Bitkilere Karşı

Manchester Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen uluslararası bir ekip, bazı bitkilerin neden uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürürken diğerlerinin “hızlı yaşayıp ve genç öldüğünü” keşfettiler.

Yapılan çalışma aslında bitki çeşitliliğinin nasıl sürdürüldüğünü anlamamıza da yardımcı oluyor. Bu da, doğa koruma, doğal yaşam alanı restorasyonu ve daha sağlıklı bitkiler geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bitki çeşitliliğini açıklamanın anahtarının, toprakta bulunan zararlı mantarlar da dahil olmak üzere, düşmanlarıyla birlikte yaşadıkları fikri olduğunu düşünen bilim insanları yeni moleküler teknikler ve farklı mantarların toprakta yaptıklarıyla ilgili mevcut bilgileri kullanarak bazı sonuçlara ulaştı. Buna göre bazı bitkilerin köklerinde düzinelerce farklı zararlı mantar bulundurmalarına karşılık diğerlerinin de zararlı mikroorganizmaları kök bölgelerinin sınırında tutarak bitki sağlığını artıran birçok yararlı mantarı çektiğini keşfettiler.

Manchester Üniversitesi Toprak ve Çevre Bilimleri Okulu’ndan (SEES) Dr Marina Semchenko bu konu ile ilgili şu tespiti yapıyor; “Çiçek bakımından zengin bir çayırda yürürken, birçok farklı bitkinin neden birlikte büyüdüğünü ve tek bir bitkinin neden domine olmadığını merak edebilirsiniz. Aslında bitki büyümesi, bitki köklerine kaç farklı zararlı ve faydalı mantarın çekildiği ile ilgilidir”

Kaplumbağa tavşana karşı

Araştırmacılar ayrıca, zararlı ve faydalı mantarlar arasındaki dengenin bitki yaşamına dayandığını, bazı bitkilerin neden hızlı yaşadığını, ancak gençken ölmelerini, diğerlerinin ise yavaş yavaş büyümesini ve uzun bir hayatın tadını çıkarmasını sağladığını keşfettiler. Bu durumu Dr. Semchenko şöyle açıklıyor: “Kaplumbağa ve tavşanın hikâyesinde olduğu gibi, bazı bitkiler büyümek için yavaştır, ancak yararlı mantarlarla işbirliği yaparak uzun ömürlüdürler. Diğerleri hızlı büyürler ve başlangıçta başarılı olurlar, ancak daha sonra zararlı mantarların oluşturduğu hastalıkların nedeniyle genç ölürler. “

Bitkilerin sağlıklı büyümesi için dengeli beslenmesi önemli

İnsanlarda olduğu gibi, diyet de bitki sağlığı için önemlidir. Manchester Üniversitesi’nde Ekoloji Profesörü olan Richard Bardgett’in Kuzey İngiltere otlakları üzerine yaptığı çalışmada, bol besinli toprakların yemyeşil bitki gelişimini desteklediğini buna karşılık aynı zamanda dengeyi yararlı mantarlardan hastalığa neden olan zararlı mantarlara doğru değiştirdiğini ortaya koydu.

Elde edilen sonuçlar, tarlalardaki tarımsal faaliyetlere yeni yaklaşımlar getirmemiz gerektiğini de göstermekte. Bu zamana kadar yapılan bitki besleme yöntemleri genellikle içerik açısından bol besinli uygulamalar şeklindedir. Bu çalışmada böyle bir uygulamanın aslında faydadan daha çok zarara neden olduğunu ortaya koyuyor. Bitkilerin kök bölgesinde zararlı mikroplardan ziyade dengeyi pozitif yöne doğru çevirecek mikrobiyal dengeyi oluşturacak yeni yaklaşımlar önem arz ediyor. Böylelikle sağlıklı ürün üretimi bol besin içeren bitki besleme yöntemleri yerine içeriği az ama dengeli ve yeterli yöntemler hayatımıza girecek gibi gözüküyor.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

En Sık Görülen Lenf Kanseri Lenfoma’nın Belirtileri, Teşhisi Ve Tedavisi Lenf

Bir Disney Klasiği: Aladdin I Resmi Fragman I 24 Mayıs’ta Sinemalarda!