in

İleri Yaşın Sinsi Hastalığı Göz Tansiyonu Nedir

Göz doktorları yılda en az bir kere göz kontrol muayenesinin yapılmasını tavsiye etmektedirler. Göz ile ilgili rahatsızlıklarda erken teşhisin ve tedavinin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, sinsi ilerleyen göz tansiyonu probleminin kontrol edilmesi gereken bir göz hastalığı olduğunda hem fikirler.  Standart olarak kabul edilen göz basınç değeri aralığı 10-21 mmhg’nin üzerinde ya da altındaki göz basınç değerleri, göz tansiyonu rahatsızlığını olduğunu göstermektedir.

En Sık Rastlanan Göz Tansiyonu Türleri

 • Doğuştan Göz Tansiyonu

Genellikle iri gözlü, sürekli sulanma şikayeti olan gözlere sahip çocuk ya da bebeklerde doğuştan göz tansiyonu hastalığına rastlanmaktadır. Doğuştan göz tansiyonu olanlarda ışığa karşı hassasiyet söz konusudur. Göz bebeklerinin hızlı bir şekilde büyümesi, küçülmesi ve iştahsızlık en önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

 • Açık Açılı Göz Tansiyonu

En sık rastlanan göz tansiyonu türüdür. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür ve ilk başlarda herhangi bir belirti göstermeden ilerlemeye devam eder. Ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Göz içinde yer alan sıvının dışarıya atılamayıp göz içerisine yerleşmesi halinde hastalık daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Bu durum göz de olması gerekenden çok fazla basınç yaratacağından gözün içerisinde ki sinirlerin zarar görmesine sebebiyet verecektir.

 • Kapalı Açılı Göz Tansiyonu

Kapalı açılı göz tansiyonunun belirtileri çok daha baskın bir şekilde izlenebilmektedir. Gözde bulanık görme, mide bulantısı, şiddetli bir şekilde süren göz ağrısı, göz de kızarma, istifra “kapalı açılı göz tansiyonu”  belirtileridir. Kapalı açılı göz tansiyonunda çok daha yüksek göz içi basıncı gerçekleşeceğinden, göz içi basıncın düşürülmesi sonrasında ameliyat edilmelidir. Müdahale edilmediği takdirde, göz de görme kaybı meydana gelmektedir.

 • İkincil Göz Tansiyonu

İkincil göz tansiyonu, özellikle katarakt, iridosiklit, diyabet, romatizma gibi hastalıkların ardından ortaya çıkmaktadır. Gözde kanama ya da iltihaplanma şeklinde belirti göstermektedir.

Bu türler dışında çok fazla yaygın olarak görülmese de Pigmenter, Uveit, Eksfoliasyon ve Neovasküler adında göz tansiyonu türleri de vardır.

Göz Tansiyonu Riski Bulunan Kişiler

 • Diyabet hastaları
 • Genetik olarak aile bireylerinde bu hastalığın olması
 • Romatizmal rahatsızlığı olanlar
 • Miyop oranı yüksek olanlar
 • Kortizon tedavisinde olanlar
 • Şok yaşamış kişiler
 • Anemi hastaları

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tanısı

Göz tansiyonu, türüne göre farklı belirtiler gösteren bir hastalıktır. En fazla görülen tür ise açık açılı göz tansiyonu olarak bilinmektedir. Sinsi ilerleyen bir hastalık olan göz tansiyonu, çoğunlukla görme kaybı oluşana kadar anlaşılamamaktadır. Bu nedenle göz tansiyonu belirtileri yaşamasanız bile belirli aralıklar ile göz muayene yapılması halinde göz tansiyonu erken teşhis edilebilir. Göz muayenesi sırasında göz içi basınçta ki anormallikler, rahatsızlığın varlığını ortaya koyar. Diğer türlere bakıldığında ise bulanık görme, kızarma, baş ağrısı ve yaşarma gibi belirgin belirtilere sahiptirler. Göz tansiyonu hastalığında erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonunun kesin bir tedavisi olmamakla beraber, hastalığın zararının en aza indirilmesi ve görme kalitesinin korunması için ilaç ve göz damlası tedavisi uygulanmaktadır. Göz tansiyonu tedavisi, ilaç tedavisi dışında lazer tedavisi ve ameliyat ile de yapılabilmektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Yataktan Dayak Yemiş Gibi mi Kalkıyorsunuz? Siz de Fibromiyalji Olabilir!