Türkiye’ nin İlk Yerli Arama Motoru Yetita Hakkında Hamza Erol ile Keyifli Bir Söyleşiye Hazır mısınız?

turkiye-nin-ilk-yerli-arama-motoru-yetita-hakkinda-hamza-erol-ile-keyifli-bir-soylesiye-hazir-misiniz

Türkiye’ nin ilk yerli arama motoru Yetita sizlerin kullanıma hazır! Arama motoru konusunda yerli bir girişimin sonucu olan bu değerli çalışma hakkında sizlere ufak bilgiler aktarmak istedik.

Arama motorları malumunuzdur ki, bilgisayar başında olan herkesin eli ayağı. Google dendiğinde herkesin aklına bir arama aracı gelir. Elinizin altında kullandığınız bu sayfanın yerli malı olmasını istemez misiniz? Türkiye’ de internette yapılan aramaların tamamında aktif şekilde kullanılabilecek bir sistem oluşturulduğunu bilseniz eminiz ki siz de bu yolu denersiniz… Üstelik sizin de kullanımız ile yerli üretim bir arama motoru olduğunu herkese duyurabileceğinizi de hemen buraya iliştirelim 😎

Yerli girişimler son yıllarda oldukça büyük başarılara imza atmakta ve dünya genelinde oldukça ilgi görmektedir. Sadece sanayi, ithalat, ihracat değil internet üzerinde kullandığımız araçlar ile de dışa bağımlı bir rol almaktayız. İşte “Yetita” Türk internet kullanıcıları için dışa bağımlılığa son verecek en güzel projedir. Yüzde 100 yerli üretim olan bu çalışma Türkiye’ nin sanal alemi için ayrı bir dünya sunuyor!

Peki “Yetita” bu gelişim sürecini nasıl tamamladı? Geliştiricisi kimdir? Arama motoru optimizasyonu yapmak isteyenler için neden tavsiye edilmelidir? Gelin bütün detayları ile birlikte Yetita’ yı tanımak için kurucu ortaklarından Hamza Erol ile ufak bir söyleşi yapalım 🤗

Yerli Mini Arama Motoru’ nu Hamza Erol Farkı ile Tanıyalım!

Hamza Erol, Türkiye’ nin ilk yerli mini arama motoru Yetita’ nın co-founder-kurucu ortaklarından. Aynı zamanda Hamza Erol ismi bir marka. Kendisi web tasarım konusunda kendisini kanıtlamış ve özellikle de e-ticaret sistemleri üzerine başarılı çalışmalara imza atmış bir isim. Bu söyleşide hem kendisini daha yakından tanımak, çalışmaları hakkında bilgi edinmek ve Yetita için çok daha ayrıntılı bilgileri almak istedik. Tabi arama motoru içinde arama yapmak yerine işin ehline sormak bizim için daha keyifli oldu 😇

Eveett , başlıyoruz… Dileyenler önemli kısımları not alabilirler😎


1- Kendiniz Hakkında Bize Biraz Bilgi Verebilir misiniz? Çalışmaya Başladığınız Dönemler Mesleki Açıdan Nasıl Bir Duruşunuz Vardı?

1988 İstanbul doğumluyum. 10 yıl boyunca Türkiye ‘de önde gelen bir dondurma markasında yöneticilik yaptım. Bu süreçte web tasarım hizmetlerini hobi olarak yapıyordum. Talep artınca birkaç firma ile anlaşarak onlara iş yönlendirmeye başladım. Restorana gelen birçok müşteriye kartvizitimi vererek bir network iş ağı kurdum. Artık çoğu müşterim web sektöründe olduğumu biliyordu.

Türkiye ‘de tanınmış birçok firma sahibi ile yakından iletişim sağlayabildiğim için, iş alımında bir hayli kolay oluyordu. 2016 yılında İşletmenin devrinden sonra sektörü bıraktım. Plaza Cubes ‘te kendi ofisimi açarak tamamen dijital medyaya geçiş sağladım.

Kendi ofisimi ilk açtığım dönemlerde müşterilerin en çok sıkıntı çektiği hızlı web site teslimatında kendimi geliştirdim. Express Web adı altında birçok danışmanlık firması ile onlarca site yaptım. Proje bana iletilir ve planlamayı yaparım. Maximum 8 saatte, altyapısı WordPress olan web siteleri yaparak teslim ettim. Bunu isteyen firmaların çoğu ertesi sabah bir sunuma ya da bir ihaleye yetişecek olmasıydı.2008 – 2018 yılları arası Almina Tasarım markası ile ilerledim. Fakat isim sektör ile tam olarak bağdaşmadığından dolayı 2018 yılı ortalarında AyrimNet Web Çözümleri olarak firma ünvanını değiştirdim.

Mottom, müşteriye istediği web sitesini kendimden az yorum ile en kısa sürede teslim etmek ve 1 yıl boyunca en iyi şekilde destek sağlayabilmektir.

 

2- Şu An ki Mesleğinizden Önce Hangi İşlerle Meşguldünüz Neden Bu Mesleği Yapıyorsunuz?

Daha önce 10 yıl boyunca Türkiye ‘de önde gelen bir dondurma markasında yöneticilik yaptım. İşletmenin devredilmesi ve sektörün zorlu koşullarından dolayı, eğilimde dijital medyaya doğru olunca bu sektörde başarı kaçınılmaz oldu.

3- Yetita Arama Moturunu Geliştirme Kararını Almanızda Hangi Etkenler Rol Oynadı? Geliştirme Sürecinde Hiç Vazgeçtiniz mi?

Türkiye’ nin İlk Yerli Mini Arama Motoru

Yetita mini arama motoru ilk olarak 2019 yılında yapılan Teknofest macerası ile başladı. O dönemlerde bir dizin olarak çalışıyordu. Pardus ve Aselsan ‘ın olduğu standa girip biraz projeden bahsedince birçok kişinin ilgisini çektiğini far kettik. Akabinde Yetita ‘nın ilk youtube videosunu canlı yayın olarak paylaştık. Projemizi Pardus ve Aselsan Twitter ‘da paylaşmıştı ve Pardus Jest olarak kendi blog sitesinde yer vermişti.

Proje ortağım Emre Alabaş ile ciddi bir yatırım yaparak Yetita ‘yı kendine özgü mini bir arama motoru haline getirdik. Geliştirme sürecinde yazılım sürecinde bazı zamanlar yıldık ama hiç vazgeçmedik. 😊

4- Türkiye’ nin İlk Yerli Arama Motoru Yetita ile Geleceğe Dair Planlarınız Nelerdir?

Arama algoritmasının geliştirilmesi, arayüzde iyileştirme, eklenen site linklerinin otomatik taranarak indexlenmesi ve reklam platfomlarının iyileştirilmesi olacak. 2021 ilk çeyreğinde güncellemeleri yayınlama planımız var.

5- Y ve Z Kuşağında Olanlar İçin Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Konusunda Tavsiyeleriniz Nelerdir?

Kendilerini geliştirmekten asla vazgeçmemeliler. Her ne olursa olsun mevcut çalıştıkları işlerine ilave olarak ileride işe dönüştürebilecekleri bir hobi edinsinler.
Zamanı en iyi şekilde kullansınlar ve zamanı asla boşa harcamasınlar. E-Ticarete başlarken ne satalım sorusundan önce ne iyi bildikleri işin üzerine gitmek her zaman kazandıracaktır.

Örneğin; pandemi sürecinde çok satarız diye maske işine girmek yerine süresiz kazanç elde edilebilecek ve sürdürülebilir olan işlerin en iyi şekilde araştırılması yapılarak, fikir olarak sizi tatmin ettiğinizi hissettiğinizde işe başlamalısınız.
E- ticarete başlarken, en önemlisi sermayedir. Sermayeniz minimum 20.000₺ altında ve stoğunuz yok ise, kar – zarar hesaplaması yapmadan, vergileri, kira ve tüm giderleri eklemeden asla E-Ticarete başlamayınız.

6- Yetita Bu Anlamda Markasını Tanıtmak İsteyenlere Hangi Noktada Yardımcı Olabilir?

Web sitesi ekleyebilir, Blog sayfasından tanıtım yazısı alabilir, arama yapan kişilere kendi sitesini yayınlayabilir ve trend kelimelerde reklam verebilir.
Şuan geliştirme sürecinde, reklam ve bağışlar ile sürdürülebilir bir şekilde yoluna devam etmektedir.
Sponsorluk anlaşması yapıldığında arama kısmının alt alanında kendi reklamını yayınlayabileceklerdir.

 

6- Yetita Arama Motoru ile Site Sahipleri İçin Hangi Çalışmaları Sunuyorsunuz? Kullanıcılar Yetita’yı Neden Seçmeliler?

Site sahiplerine seo ve backlink hususunda destek sağlamaktadır. Otoriter bir değere sahip olduğu için sitenize yapılacak Do-follow link çıkışı, sitenizin yükselmesini sağlayacaktır.
Peki ya backlink nedir?

Backlink bir çeşit linkleme sistemidir. Bir sitenin banner ya da metninin başka bir sitede yer alması yolu ile pagerank değerini yükseltmeye yarar.

 

7- Ayrim.Net ile Hangi Hizmetleri Sunuyorsunuz? Seo Konusunda Oldukça Başarılı Çalışmalarınız Var. Bu Başarıyı Elde Etmenizde Hangi Özellikleriniz Ön Plana Çıkıyor?

AyrimNet web site tasarımı, E-ticaret danışmanlığı, Ürün ve içerik girişi, Marka tescil ve patent hizmetleri vermektedir. SEO hizmetini şu an sadece kendi içimizde bulunan proje ve web sitelerimize uygulamaktayız. Müşterilerimizi ise SEO partner ajans sahibi Buğra Yazar ‘a yönlendirmekteyiz.

8- Star-Up Girişimcilik Konusunda Oldukça Başarılı ve Emin Adımlarla İlerliyorsunuz. Bu Bakımdan Gençlere Tavsiyeleriniz Nelerdir? Onları Hangi Sihirli Kelimeler ile Girişimcilik Konusunda Gerçekten Cesaretlendirebilirsiniz?

Bugüne kadar birçok Start-Up projem oldu, fakat çoğu yetersiz ekip, bütçe ve eksik planlama sonucunda sonlandırılmak zorunda kaldı. Tutan projeler ise iyi planlama ile sağlandı. Aslında tutan projelerde ihtiyaç olmasından dolayı oldu diyebilirim.

Yapılan her bir Start Up bir ihtiyaca hizmet etmelidir ve sizin kullanmayacağınız bir proje ile asla uğraşmanızı tavsiye etmem. Bir Start Up projeyi bebeğin oluşum süreci olarak nitelendirebilirsiniz. Bu bebek doğmadan önceki 9ay sizin projenizin yapım ve plan sürecidir. Projeyi planlarken aşama aşama planlamalısınız ve kusursuz bir şekilde asla planlamayın. Bunun nedeni ise projeyi kullanacak kullanıcıların sizi yönlendirmesi olacaktır.

 

Sizin olmazsa olmaz dediğiniz bir şey kullanıcı tarafından çok önemsiz olabilir. Ya da bu tam tersi olabilir. Bu tip sorunlara vakit harcamak yerine kafanızdaki projenin protatipini oluşturup sunun ve kullanıcılara açın. Ufak bir reklam ve gruplarda paylaşın. Forum sitelerinden kullanıcı yorumlarını alın ve akabinde yeniden şekillendirin. Unutmayın hiçbir proje kusursuz değildir. Kullanıcıları ne kadar dikkate alırsanız projeniz o kadar başarılı olacaktır.

Her proje gül gibidir. Ama önce dikenli kısmından tutmanız gerekecektir. Projeye başlarken çevrenizden sürekli olumsuz yorumlar ve sizi caydırmaya yönelik tepkiler gelecektir. Siz sadece kalbinizin sesini dinleyin yeter 😊


Gerçekten oldukça kıymetli bilgiler. Açıkçası yazımızı okuduktan sonra her yaştan okuyucumuzun yeni projeler geliştirmek konusunda sizi örnek alacağınızı düşünüyoruz. Yerli mini arama motoru Yetita da en kısa sürede en çok kullanılan arama motoru olarak karşımıza çıkacaktır. Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz 😇🙏🙏🙏

 

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık