1. Ana Sayfa
 2. Kişisel Gelişim

İnsan Neden İntihar Eder? İntihar Öncesi Belirtiler

İnsan Neden İntihar Eder? İntihar Öncesi Belirtiler
0

İnsan neden intihar eder Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalarının konusu olmuştur. Araştırma sonucunda, 1 dakika içinde yaklaşık 2 kişi intihar etmektedir.

İntihar vakaları, günümüzde her geçen gün artış göstermektedir. Bu da İnsan neden intihar eder, sorusunun sorulmasına neden olur. Kimi insan sağlık sorunlarının yol açtığı nedenlerden dolayı intihar etmek isterken, bazıları da sosyal ve ekonmik nedenlerden dolayı intihar eder. İnsan Neden İntihar eder?  İntihar öncesi belirtiler var mı? Gibi çokça araştırman soruların yanıtlarını, bu yazımızda ele aldık.

İnsan Neden İntihar Eder?

Dünyanın her geçen gün gelişmesiyle birlikte sosyal ve ekonomik sorunların da beraberinde artması insanların intihar etme girişimlerinde bulunmasına neden olmaktadır. Ayrıca insan neden intihar eder sorusuna yanıt olarak, insanların sağlık sorunlarında sorunların oluşması veya aile içi şiddettin artması da neden olmaktadır.

İntihar teşebbüsünde bulunan yaş grupları Dünya Sağlık Örgütü tarafından  18-30 yaşları arasında daha çok rastlandığı açıklanmıştır. Ayrıca kadınların intihar etme girişimleri erklerden oranla fazladır. İnsan neden intihar eder, sorusunu örnekler ile açıklarsak, örnekler şu şekilde olur:

 • Örnek; 18 yaşında bir gencin veya bir yetişkin insanın, sevdiği kadın tarafından aldatılması sonucunda kişinin, intihar etmesine neden olabilir.
 • Yetişkin bir anne ya da babanın, ekonomik sebeplerden dolayı evlerine ekmek görüşememekle birlikte, çocuklarını mutlu edemediğinden dolayı intihar eder.
 • Aklı dengesi yerinde olmayan bir kişi, karşı tarafın verdiği üzüntüden dolayı intihar edebilir.

İntihar Öncesi Belirtiler Var Mı?

insan-neden-intihar-eder
İnsan neden intihar eder?

Her geçen gün intihar etme girişimleriyle birlikte ölümlerin artması, bir çok kişinin aklına intihar öncesi belirtiler var mı, sorusu gelmektedir. İntihar etmek isteyen biri, İntihar girişimi öncesinde birden çok belirti verir. İntihar öncesi belirtileri şu şekilde ele alabiliriz.

 • Bütün sohbetlerinde ölümden bahsetme, ölümü normal bir şekilde kabullenerek tehlikeli alanlardan kaçınmamak
 • Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelere yönelmesi
 • İlaç, silah ve zara verici maddeler ile canına zarar vermesi
 • Bu dünyadan bir beklentisi olmadığını düşünerek, dünya da yaşamanın saçma olduğunu varsayması
 • Değerinin olmadığını düşünerek, sürekli uyku ile zaman geçirme isteği
 • Toplumdan kaçarak, içene kapanın bir hal alması
 • Duygusal, öfke ve mutluluk gibi ruh hallerinde sık sık değişikliklerin yaşanması

Sıraladığımız bu belirtiler, aslında intihar girişimi öncesinde kişinin çığlıklarla karşı tarafa verdiği belirtileridir. Bu belirtileri veren kişilerin, İntihar girişimini engellemek için ona, destek olmalı ve bu zorlu süreçte onu sıkmamak kaydıyla sakinleştirmek gerekir.

İntihar Etmek İsteyen Birine Nasıl Yardım Edilmeli?

İntihar etmek isteyen birinin, intihar girişimini engellemenin mümkün olduğunu bilmemiz gerekir. İntihar etmek isten biri, intihar öncesi belirtiler gösterir. Bu belirtileri fark ettiğinizde, kişiyle empati kurarak yakınlaşmanız gerekir. Daha sonra güvenli bir şekilde dostluk kurmanız ve onu eleştirmeden dinlemeniz gerekir. İntihar girişimi için belirti gösterenin psikolojik sorunları varsa, bunları empati kurarak öğrenmeniz ve böylece uzman kişilerden yardım almanız gerekir.

İntihar öncesi belirti gösteren kişilerin sağlık sorunları varsa veya aklı dengesi yerinde değilse ilaç, kesici aletler ve silah gibi öldürücü maddeleri, ondan uzaklaştırmanız gerekir. Ayrı akli dengesi yerinde değilse, bunu yakınlarına veya uzman bir bölümden yardım alarak hastaneye yatırması için yardım edebilirsiniz.

Bu gibi durumlarda olan kişiler yalan söyleme hastalığı gibi diğer rahatsızlıklara da yatkındır. Çok dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur.

Yorum Yap