İnsanlar Neden Spor Yapmalıdır? Sporun İnsan Hayatındaki Önemi Nedir?

spor yapmanın faydaları

İnsanoğlunun yapması gereken en önemli vazifelerinden biri de gündelik hayat içinde spor yapabilmektir. Kaliteli bir yaşama sahip olmak istiyorsanız sporu hayatınıza yaymanız gereklidir. Kişi düzenli olarak spor yapmayı kendini bir görev bilmelidir ve bu konuda itina göstermelidir. Sporu, yaşamın bir gayesi olarak bilmelidir ve hemen her gün yapılmalıdır.

Spor Nedir?

Spor; bir yaşam stili olmakla birlikte yaşamın zorlu kıyılarını kolaylıkla geçebilme şeklidir. Hayatı tam tadında sağlıklı olarak yaşamak ancak sporla mümkündür.  Kısaca tabirle, spor demek kaliteli yaşam demektir.

Spor Türleri Nelerdir?

Spor ile alakalı birçok alanda insanoğlunun yapması olası olan birçok spor türleri mevcuttur. Örnek olarak bu alanlar; futbol, basketbol, voleybol, tenis, koşu, tempolu yürüyüş, yüzme, ok ve gülle atma, teakwando, karate, judo, vb. alanlar sayılabilir.

Şu an yaşadığımız zaman diliminin en yaygın olan ya da en gözde spor türü ise futboldur. Tüm dünyada en çok oynanan ve ilgi gören spor türüdür. Günümüzde futbol neredeyse endüstrileşmiş olup, oyuncuları milyon dolar, euro paralar almaktadır. Ve zannedersem futbol hiçbir zaman popüleritesini yitirmeyecek gibi.

Bir diğer çok popüler olan spor branşı ise basketboldur. Özellikle Amerika NBA basketbol ligi tüm dünyada hayranlıkla izlenen bir spordur.  Burada da oyuncular astronomik rakamlara ulaşan paralar almaktadır.

Son yıllarda da diğer spor türlerinde de kayda değer güzel gelişmeler olmaktadır. Özellikle birçok ülke ve ülkelerde spor müsabakaları gerçekleştirilirken özellikle bunların başında olimpiyatlar olmak üzere diğer spor branşlarının tanınmasında ve desteklenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

İnsanlar Neden Spor Yapmalıdır?

Sporsuz geçen bir hayat pasif bir hayat sürüyor demektir. Bu da doğal olarak insanın çeşitli hastalıklara davetiye çıkarması demektir. Hayatında spor yapmayan ve pasif bir hayat süren kişiler çok çabuk olarak hayattan kopma noktasına gelebilirler. Öte yandan spor yapan bir kişi her daim zinde, aktif, dinamik ve sağlam bir vücuda sahip olacaktır. Çünkü spor yapmak insan vücudundaki organları harekete geçirerek onları her zaman dinamik olmasına vesile olmaktadır. Çünkü sporsuz geçen bir ömür, kişinin yaşamdan daha çabuk kopması veya ölmesi manasına gelir.

Sporun İnsan Hayatındaki Önemi Nedir?

Bedensel ve ruhsal refaha kavuşmak ancak sporla mümkün olmaktadır. Ayrıca spor, birçok hastalığın en önemli ilaçlardan birisidir. Lakin insan bu ilacı kullanmakta maalesef aciz konumdadır. Bu kadar ucuz, kolay ve basit olan bir etkinliği kullanmayıp gelebilecek mağduriyetlere kapı aralıyoruz. Hâlbuki elimizde spor gibi bir doğal iksir var ve biz kullanmamayı tercih ediyoruz. İleriki zamanlarda mağdur olmamak adına bu iksirden her gün tadalım ve düzenli olarak bu iksiri içelim.

Sporun Faydaları Nelerdir?

Sporun insanlara faydası saymakla bitiremeyiz. Yani, pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise şunlardır.

 • Alabileceğiniz en yüksek düzeyde oksijeni almanıza yardımcı olur.
 • Kanda bulunan iyi kolesterolün artmasında etkili olur.
 • Fiziksel performansınızı gelişmesine katkıda bulunur.
 • Hipertansiyonu olanların, tansiyonunu kontrol altına almalarına yardımcı olur.
 • Kalp, damar dolaşımın sisteminin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Diyabet hastalığının doğma riskini azaltır.
 • Farklı nedenlerden dolayı oluşan baş ağrılarının önüne geçer.
 • Sigarayı bırakmanıza büyük ölçüde yardımcı olur.
 • Stresi yenmenize yardımcı olur.
 • Depresyonunun azalmasında etkilidir.
 • Kemik erimesinin önüne geçer.
 • Fiziksel yönden iyi görünmenizi sağlar.
 • Rahat uyumanıza imkân verir.
 • Bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına olanak verir.
 • Fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Alınan ilaçların yan etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Spor yapmak, tasalarınızın, dertlerinizin azalmasına, kısaca hayattan zevk almanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak; çocuklarda ve genç kuşaklarda mutluluk sebebi olan, onların öfkesini kontrol altına alabilen, saldırganlığı frenleyebilen, yetişkin insanların dinç ve dinamik olmasını sağlayan, yaşlı insanların dinç kalmasına imkân veren spordan uzak kalmayanız. yaşamımızın her anına sporu çok iyi konumlandırmalı ve yaymalıyız ki sağlıklı kaliteli bir yaşam sürelim ve mağdur olacak bir konuma gelmeyelim. Sporun sağlıklı bir hayatın en önemli unsuru olduğunu da hiç bir zaman unutmadan sporlu bir yaşam sürmeye gayret gösterelim. Spor demek kaliteli yaşam demektir. Bu sloganı hiç bir zaman unutmayalım.

“CrossFit Sporu Nedir ve Kimler Yapabilir” adlı yazımızı okumak için tıklayın.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık