in

İnsanlarda Görülen En İlginç 5 Alerji Türü

İnsanların bir kısmı polen, süt, yumurta gibi maddelere karşı alerjen olabilmektedir. Vücuttaki bağışıklık sistemi herhangi bir maddeye karşı aşırı hassas reaksiyon göstermesine alerji denilmektedir.

Vücudu alerjiye daha yatkın olan kişilere atopik denilmektedir. Kalıtsal bir özellik olan atopik bir hastalık olarak değerlendirilmemektedir. Normal şartlar altında insan yapısına zararı olmayan besin ve maddelerin atopik olan insanlarda birtakım reaksiyonlara neden olduğu saptanmıştır. Alerjik rahatsızlıklar 4 ana tablo altında toplanmıştır. Bunlar;

 • Alerjik nezle veya rinit
 • Göz alerjesi (nezlesi) veya alerjik konjiktivit
 • Astım (alerjik)
 • Deri Alerjisi (Kurdeşen/ Ürtiker)

Alerjiye Yoğun Tempolu Çalışma Neden Olabiliyor

Alerjik durumlar değişebilen yaşam ve beslenme şartlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Stresli ve yoğun çalışma ortamları, elektro manyetik dolayısı ile oluşan kirlilikler, havasız ortamlarda bulunmak, büyük şehirlerdeki hava kirliliği, gıdalara konulan etken maddeler insanlarda alerjik durumların görülme riskini tetikleyen ve arttıran etkenlerin başında gelmektedir.

En Fazla Görülen Alerjiler

Bahar ayları dönemsel alerjilerin en çok görüldüğü zamanlardır. Bahar aylarında ağaçlar, ot ve çiçek polenleri üst seviyede bir yoğunluğa ulaşır. En sık rastlanan alerjik türleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Evcil hayvanlar tarafından dökülen deriler, tüyler,
 • Ağaç ve çiçek polenleri,
 • Süt,
 • Yumurta,
 • Deniz ürünleri,
 • Küf mantarları,
 • Ağrı kesiciler ve antibiyotikler,
 • Lastik ve kauçuk gibi latex maddeler,
 • Kolye, küpe gibi maddeler.

İnsanlarda Görülebilen En İlginç 5 Alerji Çeşidi

#1 Ayakkabı Alerjisi

Bazı insanlarda görülebilen bu alerji türü, ayakkabıda kullanılan derinin işlenmesi sırasında kullanılan kimyasallar dolayısı ile egzamaya benzer alerjik reaksiyonları gösterebilmektedir. Alerji durumunu yaşayan kişi deriden uzak durduğu birkaç içerisinde genellikle bu durumu atlatmaktadır. Ayakkabı alerjisini önlemek için mutlaka ayakkabıların çorap ile birlikte kullanılması gerekmektedir.

  #2 Çikolata Alerjisi

  İnsanların bir kısmında, çikolata içinde yer alan katkı besin maddelerinden dolayı deri üzerinde kaşıntı veya kabarıklıklar oluşabilmektedir. Bu alerjinin tek çözüm yolu, buna neden olan çikolata türünü ortadan kaldırmaktır.

   #3 Güneş Alerjisi

   Bu alerji türü vücudun güneş ile teması sonucu ortaya çıkarak, UV ışınların cilt üzerinde kızarıklık, kabartılar ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

    #4 Teknoloji Alerjisi

    En ilginç alerji türlerinden bir tanesi olan teknoloji alerji, saç kurutma makinesi, wireless sistemleri gibi sinyal yayan cihazlar, mikro dalga fırınlar, cep telefonları gibi günlük hayatta kullanılan aletlerin yaymış oldukları elektro manyetik kirlilikten dolayı, kişilerde migren ve benzeri baş ağrılarına rastlanabilmektedir. Bu alerji türü günümüzde “hasta bina sendromu” olarak bilinmektedir.

     #5 Su Haricindeki Bütün Yiyecek ve İçeceklere Karşı Alerji

     Bu alerjiyi yaşayan dünyada bilinen tek bir kişi bulunmaktadır. Avusturalyalı Kaleb Bussenschutt isimli çocuk, su, buz ve bir markanın ürettiği limonata dışında, vücuduna aldığı bütün besinleri kusarak geri çıkarmaktadır. Kaleb’in beslenmesi günde 1 kez olmak üzere, tüp yardımı ile direk midesine besin aktarılması ile yapılmaktadır.

      Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

      Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

      Yazar : Magma Adam

      Bir cevap yazın

      E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

      Loading…

      0

      Onur Can Özcan – Usul Usul Şarkısı İle Youtube da

      Böceklerden Nasıl Korunabiliriz Ve Böcek Isırması Durumunda Neler Yapabiliriz?