İnternetten İzlenen Filmlere Ceza Var Mı?

İnternetten izlenen Online Filmler İçin Ceza Var mı

Online film izleme hizmeti sunan web siteleri son yıllar da oldukça çoğalmış durumdadır. İnsanlar, sinemaya gitmek yerine, izlemek istediği filmi seçerek, evlerinin rahatlığında online filmler izlemeyi tercih ediyorlar. Netflix gibi bazı web siteler yasal olsa da, çoğu film sitesi yasal olmayabiliyor. Filmleri, satın almadan çevrimiçi izlemek yasal mıdır? Soru şu anda cevaplanması kolay bir soru değil, ancak yine de bu makale soruyu en kapsamlı şekilde ele almaya çalışacaktır.

İlginizi Çekebilir:Game Of Thrones’un Merakla Beklenen Devam Dizisi

Telif Hakkı Hukuku Ve Fikri Mülkiyet

Filmler teknik olarak telif hakkı yasasıyla korunmaktadır. Doksanlı bir çocuk iseniz, VCD kasetlerinde filmden önce gösterilen kırmızı yazıyı hatırlayacaksınız. Fikri mülkiyet kanunu, telif hakkı sahibinin izni olmadan bir filmi kâr amaçlı dağıtmanın yasa dışı olduğunu kabul eder. Yasal hakların bulanık olduğu yer burası. Bir suç işlemiş olmanız, çevrimiçi bir film izlemeye veya filmi indirmeye göre değişir. Bir web sitesine, bir film yükler veya kâr yapma amacı ile çevrimiçi paylaşım yaparsanız bu suç kategorisine girecektir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir : İlginizi Çekebilecek Kamp Temalı 11 Film Önerisi

Çevrimiçi İzlemek yada İndirmek

Online film izlemek ile ilgili yasa hala sisli. Ancak, online film  izleme ile online film indirme arasında net bir fark olduğunu unutmayın. Yasadışı olarak yüklenmiş bir kopya indirirseniz, hakkınızda kovuşturma başlayabilir. Kopyalanmış bir kopyasını izinsiz olarak yüklersenizde, suç işlemiş olursunuz.

Yerel Yasalara Göre Online Film İzleme Sitelerinin Durumu

Uluslararası telif hakkı yasasına ek olarak, bazı ülkelerde online film izleme siteleri yasalara aykırı olabilir. Ancak, hiç bir ülkede şuanda internet üzerinden online filmler izlemenin suç olduğu bir yasa bulunmamaktadır. Ancak, ülkenizde sansürlenmiş bir film yayınlarsanız, yerel sansür yasalarına göre cezalarla karşılaşabilirsiniz veya müstehcen filmleri yayınlarsanız, küfür veya benzer suçlamalarla karşılaşabilirsiniz.

Online Filmler İzlemek/Yüklemek İçin Ücretsiz ve Yasal Bir Platform Var mı?

Youtube’da bir avuç filmi bedava ve yasal olarak izleyebilirsiniz. Mevcut filmlerin birçoğu eskidir ya da başlıkları tam olarak yazılı değildir. Youtube’da aradığınız filmi bulabilmek için, başlıkları tam ve uzun adıyla aramalısınız. Bu, ceza hukuku kapsamında yüklediğiniz filmin telif hakkını ortadan kaldırıyor mu? Tam olarak değil. Telif hakkı sahibi size dava açmaya karar verirse, para cezası alabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık