iPhone 12 Mini Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

iPhone 12 Mini Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Uzun süredir merak edilen iPhone 12 mini resmi olarak tanıtıldı. Ünlü dev teknoloji şirketi Apple, düzenlediği lansman ile birlikte yeni 5G destekli iPhone serilerini tanıttı. Yeni 12 ailesine katılan 12 mini tanıtılan ürünler arasından en çok dikkat çekenlerden birisi oldu. Bildiğiniz gibi son zamanlarda telefonların ekran boyutları oldukça yüksek değerlere ulaşabiliyor. Artık akıllı telefonlar neredeyse tabletlerden aşina olduğumuz 7 inç değerine yakın ekran boyutuna sahip olabiliyor. İşte Apple’da bu nokta da küçük ekran boyutu seven kullanıcılar için mini kompakt bir tasarıma sahip yeni cihazını tanıttı. Yeni 12 mini cihazı kompakt tasarımının yanı sıra uygun fiyatıyla da dikkat çekiyor.

iPhone 12 Mini Kullanıcılara Neler Sunuyor?

iPhone 12 mini özellikleri bazı noktalarda diğer 12 serisinden ayrılıyor. Cihazın seriden ayrılan ve dikkat çeken bazı detayları şu şekilde oluşuyor;

Kompakt Tasarım

Cihazın en önemli detaylarından birisi isminden de anlaşılabileceği gibi mini bir tasarıma sahip olması. Diğer Apple 12 serisi iPhone cihazlarda 6,1 ve 6,7 inç ekran boyutu bulunuyor. Ancak bu cihaz sadece 5,4 inç ekran boyutuna sahip olarak geliyor. Üstelik cihazın işlemcisi ve diğer birçok özelliği de seride ki diğer cihazlarla benzer veya aynı olarak geliyor.

A14 Bionic ile Yüksek Performans

Ekran boyutu ile birlikte seriden ayrılan cihaz performans konusunda herhangi bir ödün vermiyor. Yeni mini cihazın içerisinde Apple’ın yeni yüksek performanslı A14 Bionic yonga seti bulunuyor. Buda cihazın 5G desteklediği ve yine aynı şekilde diğer cihazlar gibi yüksek performans sunacağı anlamına geliyor.

12 MP Ön ve 12 MP Arka Kamera

iPhone 12 mini kamera özellikleri kısmında bizleri 2 adet arka kamera karşılıyor. Bu 2 adet kameraların her ikisi de 12 Megapiksel çözünürlük sunuyor. Bunlardan birisinde f/2.4 diyafram açıklığı sunan geniş açılı lens yer alıyor. Diğer kamerada ise f/1.6 diyafram açıklığı sunan 12 derecelik ultra geniş açılı lens bulunuyor. Son olarak yeni mini cihazın ön kamerasının da yine arka kameralar gibi 12 Megapiksel çözünürlük sunduğunu belirtelim.

iPhone 12 Mini Özellikleri

 • İşlemci: A14 Bionic
 • RAM ve Depolama Kapasitesi: 4 GB RAM ve 64 / 128 / 256 GB depolama kapasitesi seçenekleri
 • Ekran: 5.4 inç, 2340 x 1080 piksel, 476 PPI, Super Retina XDR
 • Arka Kamera:
 1. 12 Megapiksel çözünürlüğünde geniş açılı lens(f/2.4)
 2. 12 Megapiksel çözünürlüğünde 12 derecelik ultra geniş açı lens(f/1.6)
 • Batarya: 2227 mAh olduğu iddia ediliyor (resmi olarak açıklanmadı).
 • Ön Kamera: 12 Megapiksel
 • İşletim Sistemi: iOS 14
 • Bağlantılar: Bluetooth 5.0, 5G, Wi-Fi 6, USB Lightning, Çift 4G VoLTE
 • Ağırlık ve Boyut: 133 gr. ağırlık, 131,5 x 64,2 x 7,4 boyut

iPhone 12 Mini Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Apple’ın yeni cihazı iPhone 12 mini fiyatı 699 dolar başlangıç fiyatıyla kullanıcılara sunuluyor. Ancak bu mini cihazı almak isteyen kullanıcılar biraz daha beklemek zorundalar. Çünkü Apple, açıklamaya göre ilk başta standart 12 modeli için siparişleri almaya başlayacak.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık