1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat

İskender Pala’nın Kaleminden Karun Ve Anarşist

İskender Pala’nın Kaleminden Karun Ve Anarşist
0

İskender Pala her yazdığı kitapta okurlarını kendisine hayran bırakmaktadır. Akıcı kalemi ile ele aldığı kitabı ile tarihe bir kez daha ışık tutmuş, iki güçlü ordunun nasıl karşı karşıya geldiğini her birlikte bu kitapla bir kez daha görmüş olduk.

Lidyalılar döneminden olaylara giriş yapıyor. Lidya’yı saran pers tehlikesini ve yenilmez, kendini asla yenilmez ve bileği bükülmez ilan eden; mal mülkü asla bitmeyecek gibi görünen Aslan Kral nam-ı diğer Karun ile Pers Hükümdarı Keyhüsrev’i anlatılıyor. Olay örgüsünü başarılı bir şekilde 12 Eylül dönemi Türkiye’ sine bağlayan yazar, insanların olaylar karşısında takındıkları tavırları, yenilmezlik, baskıcı, ezilenler, ayakta kalanlar olgularını başarılı bir şekilde ele almıştır.

İlginizi çekebilir: Günümüze Kadar En Çok Okunmuş Romanlar

Kitabı Özellikleri bakımından inceleyecek olursak:

İskender Pala Kitaba İsim ve Konu Olan Karun Kimdir?

Kitabı okumaya başlamadan önce ilk göze çarpan ismi olmaktadır. Peki Karun kimdir? Hz Musa’nın simya ilmini hediye ettiği, hazineleri ile kendini neredeyse yaratıcı yerine koyan Hz Musa’ ya da karşı gelmiş Lidya’ ya hükümdar olan Korah(KARUN)tır. Kibri ile Kur’an-ı Kerim’ de ibretlik bir hikaye olarak

Kassas Suresi’nde de geçmektedir. Sahip olduğu zenginliği kendisine güç bilmiş ve buna kendi meziyetleriyle sahip olduğunu söyleyen, insanları kendisine ve kibrine köle etmiş bir yöneticidir. Hz Musa’ya karşı gelerek büyük bir ayaklanma çıkarmıştır. Ve sonunda hazineleri ve kibriyle yerin dibine batırılmıştır. İşte bu yönüyle bakıldığında kitap ismi Karun ve Anarşist ile bütünleşmektedir. Günümüzde “Karun kadar zengin adam” şeklinde hafızalarda yer etmiştir.

Kitabın Fiziki Özellikleri ve Fiyatı Nedir?

İskender Pala’nın kaleminden okuduğumuz eser, 320 sayfadan oluşmaktadır. Kapı yayınları tarafından yayınlanan kitap, 2017 baskı ve ciltsizdir. Karun ve Anarşist kitabının fiyatı ise kitapçılarda 16-17 TL arasında satılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap