in

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları İle Meslek Öğrenebilirsiniz

İŞKUR, TC. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’nın denetimi ve izniyle mesleki eğitim kursları yürütmekte ve bu kursların sonucunda meslek edinen kursiyerlerine iş istihdamı sağlamaktadır. Nitelikli personel ihtiyacının olduğu günümüzde iŞKUR mesleki eğitim kursları hem çalışan için hem de işveren için büyük bir fırsat kapısı niteliğindedir.

Mesleki Eğitim Kurslarına Kimler Kayıt Olabilir?

Kurslara kayıt olmanın ilk şartı İŞKUR’a kayıtlı en az 15 yaşında bir işsiz olmaktır. Kazanmak istenilen mesleğe uygun özelliklerde olunması gerekmektedir. İşverenin talep ettiği özel nitelikleri taşımak gerekmektedir. ( Erkek olmak /sürücü belgesi olmak gibi). Emekli olmamak gerekmektedir.

Kurslara devam kesinlikle zorunludur. Bazı özel durumlarda işveren ile yapılan anlaşma ile belirli ölçülerde esneklik sağlanabilir. Fakat yine de kurs süresinin %10 u aşılmamalıdır.

Kurslar Ne Kadar Sürer?

Kurs süresi en fazla 160 tam iş günü sürebilir. Resmi tatillerde kurs verilmez ve bu günler kurs süresi içerisine girmez.

Kursiyerlerin Hangi Hakları Mevcuttur?

Kursiyerler öncelikle iş kazası ve meslek hastalığı priminden yararlanmaktadırlar. Ayrıca kursa kaydolan ve devamsızlık yapmayan kursiyerlere Genel Sağlık Sigortası Primi  yatmaktadır. Sanayi sektöründe çalışan kadınların 2 ile 5 yaş aralığındaki çocukları için 400 TL bakım ücreti verilir. Kursiyerlere kursa katıldıkları her gün için en az 30 en fazla 50 TL günlük ücret hesaplanır; bu ücret ay sonunda toplu olarak verilir.

Başvuru yapmak isteyen işsizlerin e-devlet şifreleri ile İŞKUR hizmet birimlerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Fikirbaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bu Belirtiler Siz de Varsa Dikkat! Karaciğer Yağlanması Olabilir

Diş Dolgusunu Kesinlikle İhmal Etmeyin