1. Ana Sayfa
  2. Güzellik Cilt Bakımı

İşte Bu 8 Problem Ağız Kokusuna Neden Olabilir

İşte Bu 8 Problem Ağız Kokusuna Neden Olabilir
Ağız kokusu nedenleri
0

İnsanların sevmediği ağız kokusu ve sebepleri ve ağız kokusuna neden olan birçok etmen bu yazmızda belirtilmektedir. Reflü, gastrit, mide ülseri gibi mide problemler ve diyabet bu nedenler arasında yer alır.

Ağız kokusuna neden olan 8 problemi bu listede bir araya getirdik.

İşte Bu 8 Problem Ağız Kokusuna Neden Olabilir |Güzellik Cilt Bakımı

Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Yanlış Ağız Bakım Uygulamaları

Yiyecekleri yediğimiz ve bunun için kullandığımız dişler üzerinde gün içerisinde yenilen gıdalardan dolayı besin kalıntıları birikmektedir. Diş etinde kanamalara yol açabilecek bu durum diğer yandan ağız kokusuna da yol açmaktadır. Bu problemi ortadan kaldırmanın en iyi yolu düzenli bir şekilde dişleri fırçalamaktır.

Dişlerdeki Çürüklerin Ağız Kokusuna Etkisi

Dişlerde bulunan çürükler zaman içerisinde tedavi edilmez ise, dişler üzerinde kavite oluşumuna neden olur. Kaviteler üzerinde besin artıkları birikir ve bu durum da ağız kokusu problemine yol açabilir.

Diş Taşları

Bakteriler ile besin artıkları diş taşının yapısında bulunur. Düzenli olarak temizlenmeyen diş taşlarının üzerinde bakteri çoğalması olur ve ağız kokusu ortaya çıkar.

Ağız Kokusu: Dil Temizliği

Bazı insanların dilleri üzerinde çevre koşullarından bağımsız olarak girinti ve çıkıntılar olmaları gerekenden daha derin olabilir. Bu aslında dil üzerinde besinlerden kalan artıkların ağız kokusuna yol açabilmektedir.

Protez Uyumsuzluğu

Ağzın içerisinde bulunan yumuşak dokular ile uyumsuz olan veya yeterli miktarda cilaya sahip olmayan protezler arasında besin kalıntılarına ve diş etinde oluşabilecek enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca bu durum ağızda kokulara neden olabilir. Bunu giderebilmek için, protezlerin iyi bir şekilde cilalanmış olması ve diş etlerine uyum sağlaması gereklidir.

Tütün Ürünlerin Fazla Kullanımı

İnsanlar sigara tüketirken, ağız içinde tükürük akış hızı yavaş olur. Tükürük hızının yavaşlaması ağzın içinde bakterilerin çoğalmasını arttırır. Ağız içindeki fazla bakteri miktarı ağız kokusuna yol açar.

Alkol Tüketimi

Alkolün ağız içindeki etkisi kuruluğa ve bu nedenle de kokuya neden olmasıdır. Alkolün içinde bulunan bileşenler vücut ile reaksiyona girerek ortaya ağız kokusu çıkması ile neticelenir.

Ağız Kokusu: Hastalıklar

Farklı hastalık türleri ağız kokusunu tetikleyebilmektedir. Diyabet olan bir kişi ağız içindeki aseton kokusunun oluşmasına yol açabilir. Mide ile alakalı hastalıklar da ağızda koku oluşmasını sağlar. Bunların dışında solunum yolu ile ilgili enfeksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları da bu tarz problemlere yol açmaktadır.

Sağlıklı Dişler İçin Doğru Bakım Yöntemleri adlı yazımıza gitmek için tıklayın.

Yorum Yap