1. Ana Sayfa
  2. +40 da Ne Var

Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma, Hayat Kalitesini de Düşürüyor

Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma, Hayat Kalitesini de Düşürüyor
Kadınlarda idrar kaçırma
0

Normal bir kişi idrarını tutabilme ve istediği zaman idrarını yapabilme özelliğine sahiptir. Kişilerde idrar tutamama rahatsızlığı, yani idrarın kişinin isteği dışında dışarı atılması olayına “idrar kaçırma” denir. Türkiye genelinde üç kadından biri idrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya gelmektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri?

Kadınlarda idrar kaçırma rahatsızlığının iki ana sebebi vardır.

Birinci idrar tutamamanın nedeni idrar kesesi kaynaklıdır. İdrar kesesinin aşırı ve kontrolsüz kasılmaları idrar kaçırmaya neden olur.  Şiddetli idrar hissi oluşur ve tuvalete yetişemeden idrar kaçırılır.

İkinci neden ise idrar kesesinin boynunda bulunan kasların gevşemesidir. Kaslardaki bu gevşeklik; sık ve doğum sayısının fazla olması, zor doğumlar, iri bebek doğurma ve obezite gibi nedenlerle bağlantılıdır. Öksürme, hapşırma, ıkınma gibi hallerde idrar kaçırılır.

Bu durumlar dışında rahim ameliyatları sonrası ve idrar kesesi enfeksiyonlarında da idrar kaçırma ortaya çıkabilir.

İdrar Kaçırma Hastalığı Nasıl Saptanır?

Kadınların Korkulu Rüyası İdrar Kaçırma, Hayat Kalitesini de Düşürüyor |+40 da Ne Var

Muayene ve hastanın idrar kaçırma ile ilgili verdiği detaylı bilgiler rahatsızlığın teşhisinde çok önemlidir. Muayene sırasında idrar kaçırma net olarak tespit edilebilir, rahim ve vagina’nın idrar kaçırmaya sebep olacak şekilde yer değişikliği var mı kolayca anlaşılabilir. Daha sonra idrar tahlili ve ürodinami testi denen testler ile idrar torbasının içindeki basınç ve idrar kaçırmanın tipi ve şiddeti anlaşılabilmektedir.

İdrar kaçırma tipleri

  • Egzersiz, öksürme ve ıkınma ile ortaya çıkan stres tipi idrar kaçırma,
  • Sıkışma sonucu tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumudur
  • Karışık tip denen tipte ilk iki tip kaçırma da aynı hastada görülür,
  • Uykuda idrar kaçırma
  • Devamlı sızıntı şeklinde kaçırma olarak sayılabilir.

İdrar Kaçırma tedavisi

Enfeksiyon kaynaklı idrar kaçırma rahatsızlığı tespit edilmiş ise ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Bunun dışında ki sebeplerden kaynaklı idrar kaçırma rahatsızlığında, şikayetlerin derecesine göre ilaç ya da ameliyat ile tedavi edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap