1. Ana Sayfa
  2. Teknolojik Gelişmeler

Kailasavadivoo Sivan, 2020 de Tüm Dünya Bu ismi Konuşacak

Kailasavadivoo Sivan, 2020 de Tüm Dünya Bu ismi Konuşacak
1
+ - 0

Kailasavadivoo Sivan, ismini belki bir çoğumuz daha önce duymamış olsak da tüm dünya da bilim camiasının gözü bu isme çevrilmiş durumda. Hindistanın bir köyünden yetişerek Hindistan Uzay Araştırma Örgütü olan ISRO’nun başkanlığını üstlenen Kailasavadivoo Sivan, Aya yumuşak iniş yapan 4. Ülke olma yolunda adım adım ileriliyor.

Hindistan ilk uzay aracı olan Chandrayaan-1’i 2008 yılında aya göndermişti. 2014 Yılında ise Mars yörüngesine uydu konumlandırma çalışması yapıp bunu başaran ISRO, hedefini daha da yükselterek Aya ilk insansız uzay aracını geçtiğimiz yıl eylül ayında gönderdi. Başarısızlıkla sonuçlanan bu deneme de uzay aracı Chandrayaan-2 den ayrılarak Ay yüzeyine yumuşak iniş yapacak olan Vikram ile yüzeye 2 kilometre kala irtibat kayboldu.

Son Dakika Haberler İlginizi çekebilir: YERLİ OTOMOBİL GÖRÜNTÜLERİ | TOGG ELEKTRİKLİ OTOMOBİL

Chandrayaan-2 Başarısız Oldu

ISRO başkanı Kailasavadivoo Sivan, yaptığı açıklama da bu denemenin amacının Ay’ ın kutup yüzeyindeki su kaynaklarının araştırılmasını ifade ederken, 100 milyon ton civarında su bulunduğunu düşündüklerini belirtti. Başarısız olan Chandrayaan-2 den sonra pes etmeyen Kailasavadivoo Sivan, 2020 yılının ilk günlerinde yaptığı açıklama ile gündeme bomba gibi düştü.

Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ISRO’nun başkanı Sivan, 3. Kez aya uzay aracı göndereceklerini ve misyonlarını devam ettireceklerinin sinyalini verdi. Peki, ISRO’nun misyonu neydi? Bu hususta ISRO’nun başkanı Sivan’ın yaptığı açıklamalardan dip notlar çıkartacak olursak;

  • Ay kutup yüzeyinde su kaynaklarına yönelik araştırma yapılması amacı ile uzay aracı göndermek
  • Tabii ki bu başarılı olduğu takdir de aya yumuşak iniş yapan 4. Ülke olarak tarihe geçmek
  • 2020 yılında ise uzaya insan göndermek söylenebilir.

Kailasavadivoo Sivan Kimdir?

Çok sıradan bir köylü çocuğu olarak 1957 de gözlerini dünyaya açan Kailasavadivoo Sivan, tüm eğitim hayatını Hindistan da geçirmiş olmasına rağmen bu derece büyük başarılara imza atması ile dikkat çekiyor. Ailesinin de üniversite eğitimi almayı başaran tek üyesi olan Sivan, 1980 yılında tamamladığı Madras Teknoloji Enstitüsü mühendislik eğitiminin ardından 1982 yılında da Hindistan Fen Enstitüsü olan Indian Institute of Science – IISC de uzay mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamladı.

1982 Yılında ISRO’nun Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV) projesine katılan Kailasavadivoo Sivan, 2006 yılında Bombay Hint Teknoloji Enstitüsünden doktorasını aldı. Kariyerini ISRO da devam ettiren Sivan,2018 yılının ocak ayında ise Hindistan Uzay Araştırma Örgütü ISRO başkanlığını Aluru Seelin Kiran Kumar’dan devraldı.

Kailasavadivoo Sivan başkanlığında Ay’ın kutup bölgesinde su kaynaklarının araştırılması ve Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren 4. Ülke olabilmek amacı ile Chandrayaan-2 uzay aracını gönderildi ancak bu deneme başarısız oldu.

Kailasavadivoo Sivan’ın ISRO başkanı olarak 2020 yılında ki hedefi 3. Uzay aracı denemesini gerçekleştirerek tarihe bir imza atmak. 2022 Yılı hedefinde ise uzaya insan göndermek olduğu biliniyor.

Yorum Yap