in

Kaliteli Bir Uyku İçin Altın Değerinde 6 Tavsiye

Kaliteli uyumak, insan sağlığı için son derece önemli bir konudur. Henüz her ne kadar önemini kavrayamamış olsak da ve hakkında bilgi sahibi yoksunu olsak ta, uyku düzeni ve sağlığı hakkında bilmemiz gereken konuların en başında gelir. Zira uyku, gündelik yaşantımızın en önemli bir bölümüdür. Uyku kişiler için bir lüks değil bilakis zorunlu bir faaliyettir. O yüzden kulak arkası edilecek bir konu değildir. Peki! Sağlıklı bir uyku çekmenin yolları nelerdir?

İşte size daha iyi ve kaliteli bir uyku için tavsiyelerimiz;

#1 Akşama Doğru “ikindi vakitleri” Kafein Alımlarınıza Dikkat Edin!

Yetişkin bir insan günlük olarak alması gereken kafein miktarı dört yüz miligram ile sınırlandırmalıdır. Yaklaşık olarakta bu oran üç kahve fincana denk gelmektedir. Aşırı kafein alımı sizin akşamları alacağınız uyku miktarından önemli oranda çalacaktır. Öte yandan aşırı kafein alımı kişilerde migren ve mide ağrıları, sinirlilik, gibi farklı risk faktörlerini içermektedir. Bundan dolayıdır ki kaliteli ve iyi bir uyku için kafein alımınıza azami ölçüde özen göstermelisiniz.

  #2 Alkol Tüketimine Dikkat!

  Maalesef alkol,dünyada en fazla tüketilen içeceklerden biri. Az miktarda alınan alkolün bile olumsuz yan etkilere neden olduğu biliniyor ve uyku düzenin bozulmasında da en başta rol oynamaktadır. Gününüzün ve uykunuzun kaliteli olmasını istiyorsanız ve hayattan daha çok zevk almak istiyorsanız alkol tüketimine çok dikkat etmelisiniz.

   #3 Hayati İçeceğimiz Sudan Mahrum Kalmayın!

   İnsan vücudunun yüzde altmışı sudan meydana gelmektedir. Günlük hava ve hareket durumuna göre vücudumuza yeterli oranda sıvı girmelidir. Susuz kalan bir vücut baş ağrısına ve yorgunluğa sebebiyet verecektir. Bu durumda sizi olumsuz olarak etkileyecektir. Hatta susuz kalan bir vücut sizin daha fazla yemek yemenize yol açabilecektir.

   Öte yandan bazı besinlerin iyi birer su kaynağı olduğunu da belirtelim. Örneğin; ıspanak, biber, patlıcan, karnabahar gibi yiyeceklerin yüzde doksan ikisinin su olduğunu herhalde çoğumuz bihaberdir. Ayrıca bezelye ile havucun içinde barındırdığı su miktarlarının da yüzde yetmiş dokuzların üstünde olduğunu da belirtelim. Sözün özü vücudunuzu sudan mahrum etmeyin.

    #4 Göz sağlığımız için teknoloji ile bağlantınızı kesin

    Günümüzde teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini ve her evde ortalama ekranlı teknolojik aletlerden en az üç tane olduğunu düşünürsek ve bu teknolojik ürünleri kullanırken gözlerimizin sağlığını da yabana atmamalıyız. Çünkü çoğumuz akıllı cep telefonlarımızdan kafamızı kaldırdığımız anda bilgisayar ya da tablet ekranına bakmaya geçiyoruz. Bundan dolayı da gözlerimizi kuruyabilmekte ve nihayetinde rahatsız edecek şekilde kaşıntı olabiliyor. Hekimler bu duruma da  ‘dijital göz yorgunluğu’ olarak isimlendiriyorlar. Bu durumda maalesef uyku düzenimizi negatif olarak etkilemektedir.

    Öte yandan ekranların aydınlatılmasını sağlayan mavi ışıklar, vücudun uykuya geçmesini sağlamaya yarayan melatoninin hormonun salgılanmasını maalesef engellemektedir. Bundan dolayı konunun uzmanları kişilerin uykuya geçmeden yarım saat önce ekranlı teknolojik aletlerden uzaklaşması tavsiyesinde bulunmaktadırlar.

     #5 Yediğiniz yemek porsiyonlarına dikkat edin

     Araştırmalara göre son kırk veya elli yılın verilerine göre yiyecek porsiyonları önemli ölçüde büyüme kat ettiği de görülmektedir. Aşırı alınan yiyecekler vücutta önemli ölçüde kişiyi rahatsız etmektedir. Hele akşam öğününde alınan fazla porsiyonlar kişiyi çok rahatsız etmekte ve uyku düzenini bozmakta başrol oynamaktadır. Ayrıca uyumaya geçmeden en az iki – üç saat önceden yemek yemeyi bırakmamız gerekmektedir

      #6 Yatak odasını uyumaya hazır hale getirin

      Yatmadan önce yatak odanızı mutlaka uyumaya uygun hale getirin. Odada bulunan gereksiz ses yapan aletleri uzaklaştırın, eğer bu bir duvar veya masa saati ise mutlaka sessiz bir saat ile değiştirin. Ayrıca yanan tüm ışıkları kapatın. Gece lambası dâhil. Karanlıkta uyumaya özen gösterin. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi ışık, melatoninin hormonu salgılanmasını engeller.

      Nihayetinde şunu ifade etmek gerekir ki; iyi ya da kaliteli uyumak demek, sağlıklı bir bünye, sağlıklı bir kafa ve kaliteli bir yaşam demektir.

       Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

       Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

       Yazar : Bay pencil

       Bir cevap yazın

       E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

       Loading…

       0

       Captain Marvel 8 Mart da Vizyona Girdi

       Suçlu Ve Masum