1. Anasayfa
  2. Sinema/Tiyatro/TV

Korku Dolu 12 Kanibalizm Konulu Film İle Ortaya Çıkan Soru: İnsanlar Neden Yamyam Olur?

Korku Dolu 12 Kanibalizm Konulu Film İle Ortaya Çıkan Soru: İnsanlar Neden Yamyam Olur?
1

Kanibalizm bir diğer adıyla  “yamyamlık” tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kişinin kendi türünden olan canlıları yemesi olarak açıklanır. Yamyam olarak nitelendirilen kişiler dünyanın birçok yerinde görülmüştür. 19. Yüzyılda kendini izole etmiş Güney Pasifik bölgelerinde görülmüştür.

Melanesie bölgesinde yamyamlar için et pazarları açılmıştır. Fiji bir zamanlar Yamyam adaları olarak tanımlanmıştır. 2012 yılında Melaneysa kabilelerince bazı ritüellerde bu davranış hala uygulanmaktadır. Yamyamlık yakın zamanlarda bile yemek bulmak konusunda zorluk çeken bölgelerde bulunan kişilerde gözlemlenmiştir.

İnsanlar Neden Yamyam Olur? Kanibalizm Nedenleri Nelerdir?

Yamyam olarak nitelendirilen davranışların neden olabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar şunlardır:

  • Açlık
  • Ruhsal problemler
  • Kültürel nedenler

Ünlü antropologlar tarafında yapılan bazı araştırmalarda yamyamlığın açlıktan kaynaklı bir doyma ihtiyacını karşılamak için olmadığı sonucuna varılmıştır. İki yamyamlığın tarihi tahmini olarak 250 bin yıl öncesine dayanır. Yamyamlığı ikiye ayırmışlardır.

İçe dönük yamyamlık bunlardan biridir. Bu inancı benimseyen yamyamlar kendi aileleri ve kabilelerinde ölen kişinin bedenini ve organlarını yerler. Avustralya da yaşayan Dieriler, kabilelerinde ölen kişinin kol bacak karın gibi yağlı bölgeleri yerler.

İnançlarına göre yenilen yağlı bölge olağanüstü bir güce sahiptir ve onu yiyen kişiye geçer. Bu sayede ölen kişide olan bütün özelliklerin öldüğü anda onu yiyen diğer kişilere geçtiğine inanılır.

Güney Amerika bölgesinde yaşayan kabilelerce inanılan diğer bir durum ise ölen kişinin bütün gücünün kemiklerinde saklı olduğudur. Kabile içerisinde bir kişi öldüğünde yakılır. Toz haline gelmiş olan kemikler toplanır ve içeceklere konularak içilir. İçe dönük yamyamlıkta benimsenen temel neden ölen kişinin yok olmasının kısmen önlenmesi için onun bir parçasını yaşatmaktır.

[irp posts=”14717″ name=”Adrenalin Dolu En İyi 19 Aksiyon Filmi”]

Dışa dönük yamyamlıkta ise kişiler kendi kabilesi veya ailesi haricindeki kişileri yerler. Düşmanlarını yiyen bu kişiler öldürülen kişinin ileride gelip intikam almayacağına inanırlar.

Yamyamlık konusunu inceleyen etnologlar, bu davranışın kültürel bir şey olduğu sonucuna varmıştır. Bazı bölgelerde ölen kişiye saygı olarak mezara konulmasını değil onu bedenlerinde taşımaları gerektiğini düşünerek yemeyi tercih etmişledir. Ölüleri yiyerek yeryüzünden tamamen yok olacaklarını düşündüklerin için yemeyi tercih eden kişilerde vardır.

Yamyamlık insan bedeni içinde oldukça sakıncalıdır. Ölen kişinin beyninin yenilmesi sonucu yiyen kişilerde deli dana olarak adlandırılan hastalığı gibi ölümcül sinir sistemi hastalıklarına sebep olduğu görülmüştür.

Avrupa tarihinde yamyamlık bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyordu. İdam edilen mahkumların bazı vücut parçaları satılırdı. Satılan vücut parçalarında yağ bedenin farklı yerlerinde ortaya çıkan rahatsızları tedavi ettiği düşünülmüştür.

Kanibalizm | Yamyamlık Konulu Filmler

kani̇bali̇zm nedi̇r? nedenleri̇ nelerdi̇r? kani̇bali̇zm konulu fi̇lmler hangi̇leri̇di̇r?

1- Yamyam Lokantası ( Cannibal Dinner)

2012 yapımı gizem, korku ve gerilim kategorisinde bulunan bir kanibalizm filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. Farnk W. Montag’ ın yönetmenliğini yaptığı Yamyam Lokantası bir grup güzel mankenin fabrikada kapalı kalmasıyla başlar. Güzel mankenlerin karşılarında kana susamış yamyamlarla başları derttedir.

2- Yamyam İşkencesi ( Cannibal Ferox )

Umberto Lenzi’ nin yönettiği 1981 yapımlı korku macera filmidir. Kanibalizm yani Yamyamların varlığına inanmayan ve bunu araştırıp ispatlamak isteyen bir grup antropolog gidilmemesi gereken bölgelere giderler. İşler tahmin ettikleri gibi gerçekleşmez ve yamyamlarla karşılaşırlar. Sonra çeşitli işkencelerle acı çekmeye başlarlar.

3- 2001 Yamyamı ( 2001 Maniacs )

Tim Sullivan’ ın yönetmenliğini yaptığı 2005 yapımlı gerilim psikoloji türündeki filmdir. Üniversiteli üç arkadaş gezintiye çıktıkları esnada bir benzinliğe uğrarlar. Benzinlikte tanıştıkları kişileri de yanlarına alarak onların bildiği bir yerleşim yerinde gezmeye karar verirler.

Akşam yapılacak olan barbekü partisine kalmaya ikna edilen gençler, partide yapılacak etleri yemeyi düşünürken partideki insanlar onların tadına bakmayı planlamışlardır.

[irp posts=”14692″ name=”Porno İzlemenin Zararları Nelerdir?”]

4- Kan Kokusu  ( We Are What We Are )

Jim Mickle yönetmenliğindeki korku gerilim türündeki kanibalizm filmleri arasında yer almaktadır. Oldukça ketum bir adam olarak ün salmış bir adam olan Parker ailesine karşı da aynı tavırları sergiler.

Karısının ansızın ölümüyle iki kızının bakımını üstlenen Parker her zamankinden daha baskın olur. Atalarında gelen geleneği sürdürdüğü için kızları bu baskıya karşı çıkamaz. Bir zaman sonra kasabada kopan fırtına sonrası Parker’ ın bütün sırları ve yaptıkları açığa çıkar.

5- Cehennem Oteli ( Motel Hell )

1980 yapımlı bu filmin yönetmenliğini Kevin Connor yapmıştır. Kırsal bir bölgede lokanta işleten kardeşler yaptıkları etin lezzetiyle ün salmışlardır. Bu sevimli ve cana yakın kardeşlerin yapmış olduğu et herkesin dilindedir ve tarifini merak ederler. Bu lezzetin arkasında ise oldukça korkunç bir gerçek yatmaktadır.

6- Hannibal Doğuyor ( Hannibal Rising )

2007 yapımlı suç korku türündeki filmin yönetmen koltuğunda Peter Webber oturmaktadır. Yetimhanede kalan Hannibal Lecter, arkadaşları ile anlaşamamaktadır. Geceleri sürekli kız kardeşi ile ilgili kabuslar gören Lecter, yetimhaneden kaçarak amcasının evine gider. Amcasının öldüğünü dul eşinden öğrenir. Hannibal’ i kabul eder ve ona eğitimler verir. Kabusları ve gördüklerini bir türlü geçmişte bırakamayan Lecter tıp fakültesine girer. Bundan sonraki hedefi kardeşini açlıktan yiyen o adamlardan intikam almaktır.

7- Korku Kapanı ( Wrong Turn )

2003 yapımı korku türündeki bu filmin yönetmenliğini Rob Schmidt yapmıştır. Çeşitli sorunlar yüzünden orman yolunu kullanmak zorunda kalan kişiler ormanda yardım isteyecek ve lastiklerini değiştirmek için yardım alacakları birilerini aramaya başlarlar. Ormanın derinlerinde avcı kulübesi bulurlar içine girer. Kulübenin içim silahlar bıçaklar ve garip bir şekilde av ganimetleri bulurlar.

8- Tepenin Gözleri ( The Hill Have Eyes )

Wes Craven’in yönetmenliğini yaptığı korku filmi olarak karşımıza çıkmıştır.Bir ailenin karavan ile tatile gitmeye karar vermesi üzerine arıza sebebi ile yolda kalırlar. Issız çölün ortasında kalan aile bulundukları yerde nükleer olaylardan kaynaklanan mutasyon sonucu ortaya çıkan acımasız ve kana susamış olan yaratıkların tam ortasında kalmışlardır.

9- Kuzuların Sessizliği ( The Silence Of The Lamb )

Jonathan Demme’ nin yönettiği kanibalizm temalı bir gerilim filmidir. Ardında hiçbir ipucu bırakmayan azılı seri katili yakalamak için ünlü doktor olan ama zamanda tam bir psikopat olan başka birinden yardım almaya karar verirler bu kişi ; Hannibal Lecter’ dir. Lecter ile konuşması için yeni mezun olan genç FBI ajanı Clarice Starling görevlendirilir. Starling ile Lecter arasında tuhaf bir yakınlaşma gerçekleşir.

10- Sweeney Todd : Fleet Sokağının Şeytan Berberi

Tim Burton yönetmenliğinde çekilen gerilim korku türündeki dikkat çekici bir kanibalizm filmi statüsünde yer almaktadır. İngiltere de berberlik yapan Sweeney Todd mutlu bir yaşam sürmektedir. Evli olmasına rağmen kasabadan bir başkasında gözü olan Todd aslı olmayan bir suç için sürgün edilir. Geri dönüp intikam almak için yemin eder ve döndüğünde acımasız bir cellat haline bürünür.

11- Hurdalık Köpek ( Junkyard Dog )

Kim Bass yönetmeliğinde çekilen Hurdalık Köpek, gerilim korku türündeki filmlerden biri olarak kanibalizm yani yamyamlık temasını içeren bir filmdir. FBI ajanının Cadılar Bayramı gecesi yamyam ve tecavüzcü seri katil tarafından kaçırılan 10 gencin kurtarılmasını konu edinmiştir.

12- Mezar ( Grave )

Julia Ducournau’ nun yönetmenliğini yaptığı kanibalizm içeren korku gerilim türündeki filmdir. Bütün ailesi veteriner olan 16 yaşındaki Justine de veterinerliği tutturur ve okumak için gider. Okulun acımasız ve zorluğuna alışmaya çalışır. Bir gün çiğ et yemek zorunda kalır. Bunun devamı gelecek ve artık çiğ et yemekten kendini alıkoyamayacaktır. Kanibalizm konulu en çok izlenen filmler arasında yerini almıştır.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Çok yararlı bir bilgi oldu teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir