İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Doğa ve Bitkiler

Kedilere Kum Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Kedilere Kum Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
Kedi Kumu seçimi
3
+ -

Evinizde baktığınız minik dostlarınız için kedi kumu seçiminde bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Kedi Kumu seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar olduğunu belirtmeliyiz. Bu hem kediniz hem de sizin sağlığınız için önemlidir.

Kedi Kumu Özellikleri

Koku Problemi

Kediler için kapalı kum kutusu tercih edildiğinde ve düzenli temizlik yapıldığında koku sorunu fazla yaşanmaz. Buna rağmen koku sorunu yaşanıyorsa tercihiniz sabunlu kedi kumları olmalıdır. Hemen her marka kedi kumunun böyle kokulu türleri bulunmaktadır. Bu kedi kumları kötü kokuyu bastıracaktır. Silikon kedi kumları da hem kokuyu hapsetme özellikleri hem de kediler tarafından tercih edilmesi nedeniyle oldukça talep görmektedir. Ancak siz yine düzenli kum temizliğini yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir : Evcil Hayvanların Çocuk Gelişimi Üzerindeki Etkileri

Topaklanma

Kedi kumlarının bazıları topaklanma özelliğine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle koku sorununa da çare olur. Kumlar kolay topaklandığı için daha uzun süre dayanır ve daha kolay temizlenir. Bu sayede evin içine kum tanelerinin dağılmadığını görebilirsiniz. Özellikle bentonit kedi kumları çok iyi topaklanır.

Kedi Kumu Tane Kalınlığı

kedilere kum seçerken nelere dikkat edilmelidir |doğa ve bitkiler

Kedilere kum seçerken dikkat etmeniz noktalar arasında tane kalınlığı da bulunmaktadır. Kedi dostları genellikle ince taneli kumları tercih etmektedir. Veterinerler de aynı görüştedir. Bunun en önemli sebebi kolay topaklanması ve temizlenmesidir. Dolayısıyla koku daha kolay giderilmektedir. Kalın taneli kumlar kedilerinizin patileri arasına girmediğinden taneler evin içine saçılmaz. Fakat kalın taneli olduğundan sıvı emme kapasitesi iyi olmaz. Bu nedenle koku sorunu yaşanabilir. Ayrıca kedinizin patilerini çizebilir. Piyasada satılan kedi kumu çeşitleri genellikle iri taneli ve kalın taneli olarak tüketicilere sunulmaktadır. Tercihizi yapmakta özgürsünüz.

Kedi kumu seçimi yaparken güvenliğe de önem vermelisiniz. Bazı kumlar tozlandığı için kedinizin burnuna, gözüne kaçma riski bulunmaktadır. Bazı kedi kumları da kedinizin vücudunda kesiklere neden olabilir. Bu yüzden keskin köşeleri olan, toz yapan kedi kumlarından uzak durmalısınız.