in

Kendisini İyi İfade Edemeyen İnsanların 8 Ortak Özelliği

Etrafımızda tam olarak kendini iyi ifade edemeyen birtakım insanlar vardır. Öyle ki, bu kişiler özgüven eksikliğinden, alçakgönüllülükten, utangaçlıktan, çekingenlikten kendilerini tam ifade edemezler. Genellikle kaale alınmayan, göz ardı edilen, küçümsenen, görmezden gelinen bu kişiler aslında hiçbirimizin sandığı gibi kişiler değil.

Kimi insan vardır güzel cümlelerle kendini çok iyi ifade eder ve iletişimi mükemmeldir. Ayrıca bu insanlar çevresiyle uyum içindedir. Yetenekleri o kadar iyi olmasa da yine tüm özelliklerini iyiymiş gibi ortaya dökerler. Fakat kimi insanda vardır ki, kendini ifade edemez. Tabiri caizse kendi reklamını yapamaz. Bu kişiler belki de güzel şeyler yapacak, harika işler çıkaracak fakat bunu bir türlü beceremez.

Peki, bu insanlar hangi özelliklere sahiptir? İşte, kendisini iyi ifade edemeyen insanların 8 ortak özelliğini sizler için derledik;

1.Özgüven Eksikliği Yaşarlar

  • Kendini ifade edemeyen insanların en önemli ortak özelliklerinden birisidir özgüven eksikliği. Bunun temelinde aile yapısı, kişinin yetiştirilme biçimi, çekingenlik, utangaçlıklar, yaşanmışlıklar vb. gibi birçok etkeni sayabiliriz. İlk önce kişi her şeyden önce kendine güvenmeli ve atacağı adımlardan “bana bir şey olur, benim hakkımda dedikodu yaparlar, bana iyi gözle bakmazlar tarzında olan kurguları aklında kurmaması gerekir. Varsa böyle bir şey hemen bu kurgulardan kurtulmanız lazım. Aslında tüm bu kurguların hiç bir önemi yoktur. Yeter ki siz kendinize güvenin ve emin adımlarla yola devam edin.

2.Bana Bir Şey Olur Korkusu Yaşarlar

Diğer bir özellik ise “bana bir şey olur” korkusudur. Faaliyetlerinden ve konuşmalarından kendine zarar geleceğini zannederek bu kişiler kendilerini çok iyi ifade edemezler. Hep bir korku içinde yaşarlar. Hâlbuki ölçülü olmak kaydıyla her şeyi dile getirebilirsiniz. Tepkiler mutlaka gelecektir ama bu sizi hemen korkuya ya da paniğe itmesin. Unutmayın, ancak insanlarla konuşarak anlaşabilirsiniz. Yanlışlık ve hatalar yapmak hepimize mahsustur.

3.İçe Kapanık Yaşarlar

Kendini ifade edemeyen insanların ortak özelliklerinden başlarında gelir. İçe kapanık insan pek çok şeyi içine atar ve paylaşımı çok azdır. Sorunları ve problemleri içinde yaşatır. Çevresiyle iletişimi çok zayıftır. Bu tür insanlar karşısındaki insana da kendisini doğru düzgün anlatamaz. Ayrıca karşıdakiyle diyaloğu çok kısa sürer. Kısacası hayatı kendi çemberinde yaşar. Aslında o çemberi kırmak ve insanlarla konuşmak birçok şeyin problemini de otomatikten çözecektir. Sadece biraz gayret ve kabuğundan sıyrılabilmek lazımdır.

4.Yaptıkları Fazla Göze Çarpmaz

Kişinin hâlihazırdaki durumu, karşısındaki kişilerin insafına kalmıştır. Çoğu vakit fark edilmemelerinin, anlaşılamamalarının nedeni de, yaptıklarının görülmemesidir. Ne yaparlarsa yapsınlar iyi bir konuşmacı olmadıklarından etrafta fazla fark edilmezler. Ayrıca zekâları ve diğer insanlardan farklı düşünceleri, orijinal olan fikirleri çoğu vakit görülmez, bilinmez hatta küçümsenir. Ama bazen öyle işler çıkarırlar ki en mükemmel dediğiniz insan dahi bunların yaptığını yapamaz.

5.Doğru Cümleyi Ya da Kelimeleri Bulamamak

Doğru kelimeleri bulamamak bu insanların genel bir sorunudur. Düşündüklerini tam olarak anlatamamaktansa susmayı tercih ederler. Ayrıca konuşma hususunda ne kadar sıkıntılıysalar da yazma hususunda da o kadar iyidirler, yazarak kendilerini çok iyi ifade ederler. Öte yandan cümlelerden çok eylemlere eğilirler.

6.Yalnız Kalmaya Bayılırlar

Yalnız başlarına zaman geçirmek bu insanların en büyük isteği ve en büyük tutkusudur. Bu durumlarda kaliteli vakitler geçirebilirler. Ayrıca kendilerini tanıyan insanlarla baş başa kalmaya da bayılırlar.

7.Kalabalık ortamı sevmezler

Kalabalık ve gürültülü ortamlardan mümkün olduğunca uzak kalırlar. Bundan dolayı fazla arkadaş çevresi yoktur. Öte yandan kalabalık olan toplantılarından, grup olarak gerçekleştirilen faaliyetlerden çoğu zaman kaçmayı yeğlerler. İnsanlardan uzak bir yaşam sürmeyi daha çok isterler.

8.Kibar İnsanlardır.

Bu tür insanlar genel itibariyle zararsız ve kibar insanlardır. Sessiz ve sakin tavırları onların birinci göstergeleridir. Çevresindeki insanları kırmamaya genellikle özen gösterirler. Yani başkalarını kırmaktansa daha çok kendilerini kırarlar.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Bay pencil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Clash of Clans Nasıl Oynanır – Oyun İncelemesi

Ramazan Ayının Fazileti Nerededir ve Oruç Neden Önemlidir?