1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat

Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş İsimli Kitabının Acı Dolu Hikayesi

Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş İsimli Kitabının Acı Dolu Hikayesi
1

Bin Muhteşem Güneş isimli romanın da,İki talihsiz kadın Leyla ile Meryem’in Afganistan’da ki yaşam öyküsünü anlatan Khaled Hosseini aynı zamanda Afganistan gibi ülkelerde kadınların acı yaşamlarını da bu romanında anlatmaktadır.

Meryem ve Leyla

Afganistan savaşın en yoğun yaşandığı ülkelerden biridir. Yazar Bin Muhteşem Güneş isimli romanın da, derin yaraları, ölen çocukları ve acılı anaların kaderlerini anlatmaktadır. Leyla ile Tarık’ın sınırlı ve zor yaşam koşulları içinde var olan sıradan aşkları, aynı evde yaşayan Meryem’in zorla istemediği bir adamla evlendirilmesi, kocası tarafından horlanan, aşağılanan ve sürekli şiddete maruz kalan Meryem ve Afganistan’da yaşayan bütün kadınlar.

Meryem kötü evliliğinin yanı sıra, tek başına sokağa çıkamamaktadır. Bunun yanı sıra ülkede sürekli huzursuzluk ve şiddet çıkaran Taliban güçlerinin insanlara yaptığı eziyet. Taliban örgütünün kararıyla Meryem’in adam öldürme suçundan yargılanması ve idam edilmesi.

2018 Yılının En Çok Satan 5 Kitabı

Bin Muhteşem Güneş  | Doğuştan Şanssız Meryem

Khaled Hosseini’nin Bin Muhteşem Güneş İsimli Kitabının Acı Dolu Hikayesi |Edebiyat

Meryem gayrimeşru ilişki sonucunda dünyaya gelmiş, yaşamı da tıpkı doğumu kadar acılı geçen genç bir kadındır. Gayri meşru olduğu için babası tarafından istenmemiş ve evin dışında bir kulübe de annesi Nana ile yaşamaya mahkûm edilmiştir.

Nana da diğer Afganlı kadınlar gibi kötü ve insanlık dışı bir yaşam sürmektedir. Doğal olarak psikolojik sorunları vardır. Meryem bir gün babasının yanına gitmeye karar verir ancak babası onu azarlayarak geri gönderir. Eve döndüğünde zaten psikolojik sorunları olan annesi Nana’yı, kendini asmış olarak bulur. Bu durumda babası ile birlikte kalmak zorunda olan Meryem, kısa bir süre sonra babası tarafından da istenmeyince, Orta yaşlı bir adamla istemeden evlenmek zorunda bırakılır.

Ancak Meryem’in o günden sonraki hayatı hayat değil tam bir işkenceye dönüşmeye başlar. Komşusu Leyla ile aralarında iyi bir dostluk gelişir. Leyla Afganistan’daki savaşta ailesini kaybedince Meryemlerde kalmaya başlar. Ancak Meryem’in kocası Raşit Leylaya göz diker ve onunla evlenir. Bundan sonraki yaşam iki kadın için acı ve ıstırap dolu bir yaşama dönüşür.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir