1. Ana Sayfa
  2. Sağlıklı Yaşam

Kıl Dönmesi Nedir, Tedavisi Nelerdir

Kıl Dönmesi Nedir, Tedavisi Nelerdir
Kıl Dönmesi hakkında bilgiler
0

Kıl Dönmesi, her insanda görülebilecek bir hastalık çeşidinden biridir. Fark edildiği taktirde erken teşhis için hemen bir doktora gidilmesi gerekir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde de meydana gelebilmektedir. Belirtileri olabildiğince fazladır erken fark edebilmeniz için bilmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Kıl Dönmesinin Belirtileri

  • Yaradan kıl çıkması
  •  Enfeksiyon belirtileri
  • Kötü kokulu kan akıntısı
  • Görülen bölgede kızarma, şişme ve ağrı
  • Hareket halinde ya da otururken acı hissi

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Tıpta nedeni kesin olarak bilinmese de birçok sebebin kıl dönmesine neden olduğu düşünülmektedir.  Ergenliğin görülmesi sonucu hormonsal değişiklerden kıl dönmesi meydana gelebilmektedir.  Tüy oluşumundan kaynaklı, dar iç çamaşırı giyilmesinden ötürü ve uzun süre oturmanın da kıl dönmesine neden olduğu bilinir.

Bu hastalık kadınlardan ziyade erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Kıl Dönmesinin Tedavisi

Öncelikle kıl dönmesi görülen bölgenin durumuna bakılması gerekir. Kıl dönmesinin meydana geldiği bölgeye doktorunuz uygun görmüş olduğu tedavi yöntemini uygulayacaktır. Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemleri aşamalı bir şekildedir ve bunlar şöyle sıralanabilir:

Önleyici Yaklaşım

Kıl Dönmesi Nedir, Tedavisi Nelerdir |Sağlıklı Yaşam

Hastalık erken teşhis edilmiş ise doktorun ilk tedavisi antibiyotikler ile bağışıklık sistemini kontrol altına almak olacaktır. Kıl dönmesi oluşan bölgede şişlik, kızarıklık ve ağrı yoksa doktor bu tedaviyi uygulamaktadır.

Cerrahi Müdahale

Kıl dönmesi rahatsızlığı gittikçe ilerlemiş durumdaysa bu bölüme bakan genel cerrahidir demek mümkün. Doktorun uygulayacağı tedavi ‘Bascom’ adında bir ameliyat çeşidi olacaktır. Bu ameliyat türünün en büyük avantajı hastanın günlük yaşantısına devam edebilecek olmasıdır. Ameliyatta açılan 2 santim uzunluğundan apsenin ve kistin içi boşaltılarak temizlenir. Doktorun tercihine göre açılan 2 santim ya kapatılır ya da tedavi süreci için açık bırakılabilir.

Fenol Enjeksiyon

Bu yöntem hastalığın tekrarlanmasını sağlayabileceği için pek fazla tercih edilmez. Eğer tercih edilirse doktorunuz lokal anestezi ile apsenin içine fenol enjekte eder. Ama genel olarak bu yöntem yerine kistin tamamen alınması tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesinin Doğal Yollarla Tedavisi

Birçok yapılmış araştırmalara göre kıl dönmesinin tedavisinde doğal yöntemler iyileşme sürecini kısaltmıştır. Ameliyat ve tıbbı tedavi görmüş kişiler hastalığın tekrarlanmasından sonra doğal tedavilere yönelmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir.

Kıl dönmesinin tedavisi için doğal yöntemler mevcuttur bunlarda şu şekilde sıralanabilir:

Kahve Telvesi

Kıl dönmesi tedavisi için önerilen bir tedavidir kahve telvesi. Çünkü kahve kıl kökünün yumuşamasını sağladığı gibi cildin ölü hücrelerinin de yok olmasına oldukça faydalıdır. Kahve telvesini kıl dönmesi oluşan bölgeye masaj yaparak uygulanması gerekecektir. Masaj yapıldıktan sonra 2-3 dakika bekleyip ılık su ile temizlenmesi gerekir. Günde 1 veya 3 kez yapılabilmektedir.

Isırgan Otu

Çok şifalı olan bu bitki kıl dönmesinin tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir. Isırgan otunun kürünü yaparak ince bir beze koyup kıl dönmesi görülen bölgeye koyulur. 15-20 dakika uygulanan bu işlemden sonra iltihabın aktığını ve iyileştiğini göreceksinizdir.

 

 

 

Yorum Yap