in

Kişisel Gelişimin 8 Anahtarı

Kişisel gelişim, kişinin sahip olduğu potansiyelin farkına vararak, potansiyelini en yüksek seviyede geliştirmesi ve bunun sonucunda daha mutlu ve başarılı bir hayat sürmesidir.

Kişisel Gelişim Neden Gereklidir?

Kişisel gelişim, kişinin kendini tanıyarak kendini gerçekleştirmesini dolayısıyla daha mutlu bir yaşam sürmesini sağlar. Kendini geliştiren kişi, bu davranışı alışkanlık haline getirdiği taktirde başarı isteği duyarak azim ve cesaret duygularına kapılır. Kişisel gelişim hayattan daha önemli anlamlar çıkarmayı sağlar. Kişisel gelişim ile daha aktif yaşam sürme şansı bulunur.

Kişisel Gelişimin 8 Anahtarı

  1. Kendini Tanıma: Kişisel gelişim kendini bilmek ile başlar. Kendi potansiyelinin farkında olan kişiler aynı zamanda kendi güçsüz yanlarını da bilerek kendilerini daha kolay geliştirebilirler. Kişisel gelişimin en önemli adımı kendini tanıma evresidir. Bu evrede kişi hangi alanda daha başarılı olacağını, hangi alanda daha az başarılı olacağını ve hangi alanlara ilgisi olduğunu keşfedebilir. Bu da kişinin öz gelişimi için attığı ilk adım niteliği taşır.
  2. Gelişim Vizyonu Belirleme: Her kişinin kendini geliştirme vizyonlarına sahip olması gerekmektedir. Örneğin; bu yıl sonunda yalan söylememeyi öğreneceğim ve bahanelerden uzaklaşmayı başaracağım, gibi bir cümle kişisel gelişim vizyonu örneğidir.
  3. Ritüel Sahibi Olmak: Kişisel gelişimi sağlayan ritüellere sahip olmak; kişinin öz gelişimine büyük etki eder. Günlük 1 saat kitap okumak, İngilizce konuşma pratiği yapmak, ilgilenilen alanla ilgili haftada 1 saat çalışma yapmak gibi günlük, haftalık ve aylık ritüellere sahip olmak; gelişme göstermek istenilen konuda alışkanlık edinmeyi sağlar. Ritüellere sahip olmak, onları düzenli bir şekilde uygulamak ve bu süreci hayat tarzı haline getirmek kişinin kendine olan güvenini arttırırken; çevresi tarafından da kazanmak istediği bu özellikler çerçevesinde tanınmasını sağlar.
  4. Beden Bakımı: Kişisel gelişimin bir boyutu da fiziksel görünüştür. Beden bakımı, kişinin kendini daha çok sevmesine, kendine daha çok güvenmesini sağlar. Kişisel gelişim için vücut gelişimi, dengeli beslenme ve sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak büyük önem taşımaktadır. Duruş tipi de yine kişinin öz gelişiminde büyük öneme sahiptir. Dik ve kendine güvenen bir duruşa sahip olan kişi çevresinden aldığı olumlu tepki sonucunda kendini geliştirmeye daha istekli hale gelecektir. Bu da kişisel gelişim sürecinin hayat boyu devam etmesine yardımcı olur.
  5. Duygularını Tanıma: Her kişi içinde olduğu duyguların farkında olmalıdır. Yaşadığı duygunun kendisini mutlu edip etmediğinin farkında olmalıdır. Sahip olunan duyguların farkına varmak ve bu duyguları olduğu kabul etmek kişinin içinde bulunduğu durumları daha kolay yorumlamasına ve bunun sonucunda daha çok gelişme göstermesine yardımcı olur.
  6. Duvarları İndirme: Kişi, gelişimini engelleyen duvarların farkında olmalıdır. Kişisel gelişimine engel olan durum ve koşulların farkında olarak “utanma, çekinme, kırılma, üzülme” ya da “küçük görülme” gibi duygulardan korkmamalıdır. Bu duygulara kapılmaktan ya da davranışı sonucunda zarar göreceği düşüncesinden uzaklaşmalıdır.
  7. Harekete Geçme: Kişisel gelişimin sondan bir önceki adımı hareket geçme aşamasıdır. Bu aşamada kişi, belirlediği vizyonlara ulaşabilmek için adım atmalıdır. Hata yapmaktan çekinmeden harekete geçmek, gelişim sürecinde büyük önem taşımaktadır.
  8. Öğrendiklerini Bilme: Kişisel gelişim sürecinde kazanılan yeni davranışlar ve öğrenilen yeni bilgiler tespit edilmeli ve bu bilgilerin daha ileri seviyelere ulaştırılması için çalışılmalıdır. Başarıların düzenli aralıklarla not edildiği bir defter tutulması, kişinin kendini geliştirme sürecinde kazanma duygusunu yaşamasını ve dolayısıyla kendine daha çok güvenmesini sağlar.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Çarpıcı Güzellikleri ile Ekonomik Paris Gezisi