in

Kitaptan Sinemaya Uyarlanmış 3 Muhteşem Aşk Filmleri

Aşk Filmleri

Günümüzde uyarlama yapılan pek çok film olsa da bazı filmlerin yerini hiçbiri tutamadı. Kitaptan sinemaya ölümsüz aşklar listemizdeki filmler her yayınlandığında izlenme rekorları kırdı. Edebiyat dünyasından beyaz perdeye uyarlanmış aşk filmleri içinden 3 tanesini tanıyalım.

Kitaptan Sinemaya Aşk Filmleri

1899 yılında Grimm Kardeşlerin yazıp dünya edebiyatına armağan ettiği Külkedisi ve Shakespeare’in Kral John’u ardından pek çok kitap beyaz perdeye uyarlanarak aşk filmleri kategorisinde yerini aldı . Satışları milyonluk rekorlar kıran kitapları okuma imkânı olmayanlar, sinema sayesinde kitaplar hakkında bilgi sahibi oldu.

İlginizi Çekebilir:Son 10 Yılın Efsane olmuş en çok izlenen 21 Türk Dizisi

#1 Rüzgâr Gibi Geçti – Margaret Mitchell | Gone with the Wind

Yayınlandığı dönemde izlenme rekorları kıran Gone With The Wind yani Türkçe ismiyle Rüzgâr Gibi Geçti, edebiyatın sinemaya en büyük hediyesidir. İç savaş sırasındaki bu aşk üçgeninin yazarı Margaret Mitchell. 20.yy'ın en popüler romanlarından olan kitap 1939 yılında sinemaya uyarlandı.

Güçlü karakteri ve büyüleyici güzelliği ile Scarlett O'hara (Vivien Leigh), karizmatik ve etkileyici Rhett Butler (Clark Gable), yakışıklı Ashley Willes (Leslie Howard) ile Melanie Hamilton (Olivia De Havilland) kalplerde taht kurdu.

Hayattaki tek yaşama amacı aileden kalma çiftliği Tara ve Ashley olan Scarlett'in, Rhett Butler hayatına girdikten sonra yaşadığı fırtınalı aşkı konu alan film bol ödüllü. 1940 yılında 9 Oscar ödülü alan filmin romanı da Pulitzer ödülü sahibi. Pulitzer, en prestijli ödüllerden biri. Rüzgâr Gibi Geçti, kitaptan sinemaya ölümsüz aşklar listemizde ilk sırada yer alıyor.

  #2 Gurur ve Önyargı – Jane Austen | Pride & Prejudice

  2006 yılında vizyona giren film Jane, Elizabeth, Mary, Kitty ve Lydia Bennet kardeşlerin öyküsünü aşkın gücüyle çarpıcı bir dille anlatmış. Bu güzel 5 kızın annesi bir an önce evlenmelerini istemekte ve zengin kısmet bulmak için sürekli kızlarını partilere götürmektedir.

  Jane ve Elizabeth'in hayatı yine maaile gittikleri bir partide değişir. Genç, yakışıklı ve çok zengin Bingley, anne için ideal damat adayıdır. Bingley, Jane ile yakından ilgilenir. Bu arada Bingley'in yakın arkadaşı zengin ve bir o kadar da yakışıklı Mr. Darcy'in, Elizabeth'in ilk gördüğü an etkilenmesi ve gelişen olaylarla büyüyen tutkulu aşk hikayesi çarpıcı bir dille anlatılmış. Güzeller güzeli Kiera Knightley'in Elizabeth Bennet, yakışıklı oyuncu Matthew MacFadyen'in Mr.Darcy karakterini canlandırdığı film, Jane Austen'in Pride & Prejudice ( Gurur ve Önyargı ) romanından uyarlanmış. Bu zorlu ikilinin aşkı Gurur ve Önyargı listemizde ikinci sırada yer almakta.

   #3 İnci Küpeli Kız ve Tracy Chevalier | Girl with a Pearl Earring

   İnci Küpeli Kız kitabının ilhamını odasında asılı duran ünlü ressam Johannes Vermeer'in İnci Küpeli Kız tablosundan alan Tracy Chavalier, 2000 yılında ortaya bu müthiş eseri çıkartmış. Tablo aslında 1665 yılında yapılmış. Scarlett Johansson ve Colin Firth'in başrollerini paylaştığı filmde olaylar 16 yaşındaki Griet'in ailesini geçindirmesi için ünlü ressam Vermeer'in evinde hizmetçilik yapmasıyla başlıyor.

   Zarafetiyle, sade güzelliği ve saflığıyla ressamın yaratıcı yönünü ortaya çıkaran Griet ve ünlü ressam Vermeer arasındaki duyguyu anlatan film, sinemadaki başyapıtlardan biri. Griet ile ilgili gerçekte pek çok rivayet var. Biri Griet'in aslında Vermeer'in öz kızı olduğu, bir diğeri yakın akrabası olduğu ve bir diğeri de hizmetçisi olduğu yönünde.

   Kitaptan Sinemaya Ölümsüz Aşklar listemizde son sırada yer alan İnci küpeli Kız 2004 yılında sinemaya uyarlandı. Vermeer'in Griet'e duyduğu gizli aşk resim, edebiyat ve sinema sanatlarına İnci Küpeli Kız gibi eşsiz bir eseri kazandırmış.

    Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

    Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

    Yazar : FlyFulya

    One Ping

    1. Pingback:

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Loading…

    0

    Altın Günlerinize Özel Süper İkramlık Ev Yapımı Rafaello Topları

    Yabancı Dili Doğru Tekniklerle, Daha Kolay Öğrenin!