Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? İşte Kıyafet Uyumu Sırları!

fikirsiz_kiyafette-renk-uyumu-nasil-saglanir

Kıyafette renk uyumu nasıl sağlanır sorusu merak edilen sorulardan bir tanesidir. Pek çok kadın, kıyafet uyumu ve  renkli kıyafetler giymeyi sever. Ancak doğru renk seçimi olmadan giyilen kıyafetler göze pek hoş gelmeyebilir. Bu nedenle renklerin uyumunu doğru yakalayabilmek için renk bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Hangi rengin hangi renk ile uyumlu olduğunu renk bilgisi ile sağlamak daha etkili sonuçlar verecektir.

Kıyafet Uyumu

Kıyafette Renk Uyumu| Abartılı Olan Kıyafet Seçimlerinden Kaçınılmalı

Kıyafette renk uyumu sağlarken abartılı kıyafetlerden uzak durmak gerekmektedir. Herkesin tercihlerinin başında renkli ve taze bir görünüme sahip olmak yer almaktadır. Kıyafet seçimi ile de bu yönde bir izlenim vermek mümkündür. Ancak abartılı bir biçimde seçilen kıyafetler, komik bir görüntünün ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Kıyafet Uyumu

Kıyafette renk uyumu doğru bir şekilde elde edebilmek için renk bilgisi ile doğru renk kombinasyonları ortaya çıkarmak gerekmektedir. Bunun için de renk ahengini doğru bir şekilde öğrenmek zorunludur. Goethe tarafından 1800’lü yıllarda “Renkler Teorisi” kitabında renklerin ahenginden bahsedilmiştir. Kitapta yer alan bilgilere göre renkler gruplara ayrılmaktadır.

  • Birinci grup renkler,
  • İkinci grup renkler,
  • Üçüncü grup renkler.
Kıyafet Uyumu

Birinci renk grubunda yer alan renkler; mavi renk, sarı renk ve kırmızı renkten oluşmaktadır. İkinci renk grubunda yer alan renkler de; yeşil renk, mor renk ve turuncu renkten meydana gelmektedir. Son olarak da üçüncü renk grubu açıklanmıştır. Üçüncü renk grubu da; dore rengi, bordo rengi ve turkuaz renginden oluşturmaktadır. Bu renk grupları dikkate alınarak göze hoş görünen giyim tarzları oluşturmak mümkündür.

Kıyafette Uyum İçin Renkler Arasında Kontrast Oluşturmak Önemli

Kıyafette renk uyumu için kontrast oluşturmak önemlidir. Aynı renk grubunda tasnif edilen renklerden birbirine zıt olanlar tercih edilerek göze hoş gelen kombinler meydana getirmek mümkündür. Kıyafet seçimlerinde, zıt renklerin uyumu görülmeye değer kombinasyonlar oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse:

Üçüncü renk grubunda yer alan bordo ile birinci renk grubunda yer alan mavi renkler ile bir kombinasyon oluşturulursa ortaya oldukça estetik ve etkileyici bir kıyafet uyumu meydana gelecektir. Buna benzer bir şekilde kırmızı ve yeşil renklerin bir arada kullanılması, dikkat çekici bir uyumu ortaya koyacaktır.

Kıyafet Uyumu İçin Tek Renk Kombinasyonu

Kıyafet Uyumu

Kıyafette renk uyumu için tek renklerden de yardım almak işlevsel olmaktadır. Çünkü kıyafet seçimlerinde yer alan önemli kurallardan bir tanesi, tek renk uyumu kuralıdır. Tek renk kombinasyonu kuralında amaç, birbirine yakın olan renklerle uyum sağlamaktır. Bu teknik, kontrast oluşturma tekniğine göre uygulaması daha kolay bir tekniktir.

Kıyafet Uyumu

Tek renk tekniğini uygulamak oldukça kolaydır. Bu giyinme tarzı sonucunda daha az iddialı bir görünüm elde edilirken garantili bir kıyafet uyumu sağlanabilmektedir. Aynı şekilde iddialı renklerin yakın tonları ile kurulan kombinasyonlara moda ağzında “ton sur ton” denilmektedir. Fransızca olarak kullanılan ton sur ton, rengin üstüne başka bir renk anlamına gelmektedir.

Kıyafette Renk Uyumu İçin Desen Cümbüşü

Kıyafette renk uyumu söz konusu olduğunda birbirine uyumlu renkler hangileridir? Desene sahip olan bir parçayı, desen rengine uygun başka bir parça ile kullanmak güzel bir uyum oluşturabilir. Bu durum, desenli parçalarda renk ve ahengin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında daha sade ve minimal tarzda giyinmeyi sevenler için bazı joker renklerden de bahsetmek yararlı olacaktır. Her kıyafet ile kolay bir şekilde uyum sağlayabilen renkler genel olarak şunlardır:

  • Siyah,
  • Gri,

Bu renklere dayalı olarak yapılan kombinasyonlar her ortamda rahatlıkla giyilebilmektedir. Siyah renkli bir kıyafetin altına, beyaz renkli ayakkabılar ile güzel bir kombinasyon yapmak mümkündür. Her durumda bu tarz bir uyum, görenlerin beğenisini kazanacaktır.

Renk uyumu elde etmeye çalışırken tek bir parçanın ya da tek bir rengin öne çıkmasına yönelik olarak yapılan kombinasyonlar abartılı görüntülerin ortaya çıkmasını önleyecektir. Bu şekilde yapılan giyim eşleştirmeleri rüküş bir görüntüden uzak olmaktadır.

Kıyafet Uyumu

Açık tonlara sahip olan kıyafetlerin üst kısımda, koyu renklere sahip olanların ise alt kısımda kullanılması ile ortaya çıkan kombinasyonlar şık bir görüntü ortaya koyar. Renk kombinasyonu oluşturulmak isteniyorsa üçten fazla renk kullanmamak yararlı olacaktır.

Çünkü üç renkten fazlası kullanıldığında ortaya güzel kıyafet kombinasyonları çıkmamaktadır. Ayrıca, mor ile uyumlu renkler ve bordo ile uyumlu renkler için doğru tespitler yapılmalıdır. Pastel renklerin birbiri ile uyumlu bir şekilde kullanılmasında hoş ve taze bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu karışımlara örnek olabilecek renkler şöyledir:

Kıyafet Uyumu
  • Siyah ve Kırmızı,
  • Kırmızı ve Bej,
  • Yeşil ve Bej,
  • Pembe ve Bej,
  • Turuncu ve Pembe.

Bu kombinasyonlar çok sıklıkla tercih edilmektedir. Bu renklerin arasında önemli bir uyum söz konusudur.  Kıyafette renk uyumu için bu renk uyumları tercih edilmelidir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık