Küçük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

fikirsiz-kucuk-mutfak-dekorasyonu-nasil-yapilir

Küçük mutfak dekorasyonu nasıl yapılır diye merak eden herkes için aslında çıkış yolu bellidir. Eğer dekorasyon için doğru adımı atarsanız mutfağınız sizi için büyük bir dünya haline gelebilir.

Hanımların günün büyük çoğunluğunu mutfakta geçirdikleri bir gerçektir. Hal böyle olunca her kadın mutfağının kendisi için en konforlu alan olmasını ister. Tabi bunun yanında sıcak bir kahve tadında mola verilecek belki de iki dedikodu yapılacak en sevimli mekandır.

Peki başarılı mutfak dekorasyonu için hangi adımlar atılmalıdır? Kullanışlı mutfak tasarımı nasıl olmalıdır?

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

Evinizin en çok vakit geçirilen alanı mutfak ise iç mimarisinin o yönde başarılı olması şarttır. Aslında genellikle mutfaklarda karşımıza çıkan en belirgin iç mimari hatalarından birisi ocağın cam kenarına konulmasıdır. Pencere ile yan yana dik kesişen ocak perdenin de yanma tehlikesini ortaya çıkarır.

Bir mutfakta kadınların en çok önem verdiği husus depolama sistemidir. Bir mutfakta ne kadar çok dolap olursa ortalık o derece derli toplu durur ve buna her kadın bayılır. Dolaplar ve düzenleyici raflar her mutfak için hayat kurtarıcıdır.

Küçük mutfaklarda hareket alanı kısıtlıdır. Bununla beraber mutfak araç gereçlerinin rahat şekilde mutfakta yerini alması gereklidir. Bu açıdan iç mimarlık çalışmalarında ilk etapta yapılan proje ve tasarımlar oldukça önemlidir.

Hazır mutfak çalışmaları her mutfak için uygun olmayabilir. Bu nedenle iç mimar ile çalışıp özel dekorasyon çalışması yaptırmak çok daha yerinde bir fikir olabilir.

Peki iç mimarlar mutfağın şekline göre hangi tasarım fikirleri üzerinden çalışmalarını yürütürler?  Gelin bu tasarım fikirlerini hep birlikte inceleyelim:

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin Tasarım Fikirleri ve Küçük Mutfak Düzeni

Küçük mutfakları çok kullanışlı kılacak birden fazla tasarım modeli vardır. Küçük mutfak dekorasyonu için mutfağın ölçüleri oldukça önemlidir. Buna göre tercih edilebilecek tasarım modelleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

1- L Tipi Küçük Mutfak Modelleri

L tipi mutfak dekorasyonu küçük mutfaklar için en kullanışlı tasarımlar arasında. Mutfak tezgahı L şeklinde tasarlanır ve çoğu zaman evye cam altına yerleştirilir. Bunun dışında L kısmında buzdolabı da konumlandırılabilir. Hatta çoğu zaman boy kiler dolabı ile harika kullanım alanları ortaya çıkarılır.

2- U Şeklinde Küçük Mutfak Modelleri

U tipi mutfak dekorasyonu ev hanımları için en bereketli mutfak modelidir. Çünkü evyenin olduğu alan bir uca pişirme alanı diğer uca ve üçüncü uca da olduğu gibi dolaplar yerleştirilir.

U tipi bir mutfakta dolapların dizilişi, beyaz eşyaların yerleşimi ve mutfağın kullanımı açısından hanımlar oldukça rahat edecektir.

3- Tek Sıralı Küçük Mutfak Modelleri

Genellikle dar ve küçük mutfak modelleri içinde en çok tercih edilen stildir. Çünkü tek kişinin bile zor sığdığı mutfaklarda tek sıra tezgah kullanımı yaygındır. Tek sıralı mutfaklarda dolap sayısı oldukça önemlidir. Mutfağın derli toplu olması için eşyaların dolap içinde muhafaza edilmesi ve açıkta bir şeyin kalmaması gereklidir.

Küçük Dokunuşlarla Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Eğer mutfağınız oldukça küçük ve darsa o halde her alanı depolama alanına çevirmek en mantıklısı olacaktır. Dolap ile duvar arasında kalan kısımlar sizin için kullanışlı bir kiler rafına dönüşebilir.

Tek sıralı mutfak modellerinde özellikle duvarlar değerlendirilmelidir. Duvarlarda raf kullanılması ekstra depolama alanı demektir. Minik raflar yardımı ile daha sevimli ve süslü mutfaklar elde etmeniz mümkün.

Mutfak küçük ise onu geniş ve ferah göstermenin iki değerli yolu vardır. Biri duvar rengi diğeri de aydınlatma seçimidir. Mutfaklarda beyaz, krem, gri tonlarda boya rengi seçimi mutfağı geniş ve ferah gösterecektir. Beyaz ışıklı aydınlatma kullanılması da aynı şekilde alana genişlik katacaktır.

Seçtiğiniz mutfak dolapları koyu renkler değil açık ve parlak tonlarda olmalıdır. Bu sayede mutfağınızda iç açıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

O halde siz de en başarılı seçimi yaparak mutfağınızı küçük ama sevimli bir hale getirerek daha geniş bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık