1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?
0

Ramazan Bayramı’nda yaşanan sokağa çıkma yasağı, Müslümanların ikinci büyük bayramı olan Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağı gündeme geldi. Kurban kesme ibadetini gerçekleştirmek için Müslümanlar bu konuda yapılacak açıklamayı bekliyordu. Nihayet konu ile ilgili açıklama Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan geldi. Prof. Dr. Kara bayrama bir hafta kaldığını ve irmik bir süreçte olduğumuzu beyan etti.

Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Kara, Kurban Bayramı’nın ihya edilmesi konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahreddin Koca da konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, şu an için sokağa çıkma yasağının olmadığını ancak bazı kısıtlamalara gidileceğini vurguladı.

Bu Yazıda Neler Var

Kurbanda Kısıtlama Var mı?

Kurbanda Kısıtlama Var mı?

Bayrama kadar bu şekilde vakaların devam etmesi durumunda Kurbanda sokacağa çıkma yasağı gündeme gelecek. Ancak vakaların tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda yine Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı konuyu bu akşam yeniden görüşeceğini bildirdi. son haftada ki vaka artışı ve diğer veriler gözden geçirilecektir. Bu durum bilim kurulu ile yeniden görüşülecektir.

Sağlık Bakanı Fahreddin Koca açıklamanın devamında iller bazında kısıtlamaların vaka artışına göre değerlendirileceğini vurguladı. Kurban Bayramı ile ilgili sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamalar Bilim kurulu ile birlikte değerlendirilecek.

Kurban Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi?

Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Ateş Kara, bayrama 1 günün kaldığını ve rakamların stabil olduğunu vurgulamaktadır. İrmik bir süreçten geçtiğimizi beyan eden Prof. Ateş, ilden ile geçişlerin bu süreçte çok önemli olduğunu belirtmektedir. Kurban Bayramında bazı illerin nüfusu artarken, bazı illerin de nüfus sayısı azalacağını, Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Bursa ve Gaziantep’te gibi yüksek vakalı şehirler için konuşmanın erken olduğunu belirtmektedir. Bu gece konu yeniden değerlendirilecek. Kurbanda sokacağa çıkma yasağı bu tarihte netleşecek.

CNN Türk’e konuşan Bilim Kurulunda üye olan Prof. Dr. Teyfik Özlü, hayvan pazarlarının kurulacağını ve bunun risk meydana getireceğini söylemiştir. İlden ile nüfusun kaymasında hayvan satışları etkili olmaktadır. Prof. Özlü, bu gibi durumlarda bulaş zinciri’nin oluşacağını bildirmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap