1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

LGS Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

LGS Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler
0

LGS sonuçları açıklandıktan sonra her sene olduğu gibi bu sene de LGS tercih maratonu başladı. Lise tercihi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Düşünülmeden adam sen de deyip istenilmeyen bir okul kesinlikle yazılmamalıdır. Tercih aşamasında öncelikle öğrenci hangi lise türüne gitmek istediğine karar vermelidir. İstemediği bir lise türüne sadece puanı yetiyor diye gitmemelidir. Öğrenci gitmek istediği türü sadece kendisi bilebilir. Fakat burada bazı bilgiler paylaşmakta yarar bulunmaktadır.

LGS Tercih Yaparken Hangi Okul Türü Seçilmeli

lgs-tercih-yapilirken-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-bilgiler2

Lise türü seçimi yaparken dikkat edilecek husus öğrencinin kabiliyetleri ve üniversitede okumak istediği bölümdür. Bir öğrenci eğer tıp, mühendislik gibi bir bölüm istiyorsa fen lisesi o öğrenci için biçilmiş kaftan olacaktır. Fakat bulunduğu bölgede herhangi bir fen lisesine puanı yetmiyorsa Anadolu Lisesi tercihi de yapılabilir. Çünkü Anadolu Liseleri 10. Sınıftan sonra branşlaşır. Yani öğrenci sayısal bölüm tercihini 10. Sınıftan sonra yapabilir.

LGS Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler |Eğitim

Eğer bir öğrenci ortaokulda kararını verip ben eşit ağırlık bir bölüm tercih edeceğim diyorsa sosyal bilimler lisesi tam ona göre bir lisedir. LGS tercih sırasına fen lisesi yazmasına gerek yok. Fakat aynı şekilde bir sosyal bilimler lisesi kazanamadıysa herhangi bir Anadolu lisesinde 10. Sınıftan sonra eşit ağırlık tercihinde bulunabilmektedir.

Bu huşuların yanında öğrencinin yurtta kalıp kalmak istemediği ve okulun eve uzaklığı gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Çünkü 4 sene boyunca seçtiği okulda okuyacak olan öğrencinin kendisidir.

LGS Tercih Nasıl Yapılır?

lgs-tercih-yapilirken-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-bilgiler3

Öğrenci hangi lise türüne gitmek istediğine karar verdikten sonra sırada tercih yapma vardır. Bu kısım LGS Tercih maratonun teknik kısmıdır. Öncelikle her öğrenci sınava girmiş olsa da girmemiş de olsa yerel yerleştirme ekranından tercih yapacaktır. Burada okullar öğrencinin evine yakınlığına göre mavi yeşil ve kırmızı şekilde sıralanır. Öğrenci mavi ekrandan 3 tercih yapmak suretiyle toplam 5 tercihini yapacaktır.

LGS Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler |Eğitim

Daha sonra merkezi puanla öğrenci alan okulların tercih yapılacağı kısma geçilir. Burada tercih kesinlikle puana göre olmamalıdır. Her senenin puanı değişiklik gösterebilir. Burada bakılacak olan şey başarı sırasıdır. Fakat eskiden başarı sırası verilirken şimdi yüzdelik dilim verilmektedir. Bu da velilerin ve öğrencilerin kafasını karıştırmaktadır.

lgs-tercih-yapilirken-dikkat-edilmesi-gereken-onemli-bilgiler4

Kısaca LGS tercih yüzdelik dilime göre yapılmalıdır. Burada baz alınacak şey ise geçen sene hangi okulun hangi yüzdelik dilimle en son öğrenci aldığıdır. Burada da önemli bir nokta vardır. Bu sene sınava giren öğrenci sayısı çok arttığından yüzdelik dilimlerde de oynama olacaktır. Örneğin geçen sene 4,5 dilime denk gelen başarı sıralaması bu sene 3,14’e denk gelmektedir. Okulların lise taban yüzdelik dilimleri.

LGS Tercih Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Bilgiler |Eğitim

Bir yandan da okulların kontenjanları artmıştır. Yüzdelik dilimi arttıracak etkenlerdendir. Dolayısıyla tercih yapılırken Bu sene sahip olduğumuz yüzdelik dilime bakılır. Geçen seneki okulların yüzdelik puanları bu seneye göre revize edilir. 10 tercih hakkı bulunmaktadır. Kendi yüzdeliğimizden iki üç dilim yüksekte başlayarak kendi dilimimizin yine 4-5 dili aşağısına kadar gitmek istenen okullar yazılmalıdır. Eğer gitmek istene bir okul yoksa boş bırakılabilir. Hepsini doldurmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

İl Yüzdelik Dilimi Ne İşe Yarar

Tercihler genel itibariyle il yüzdelik dilimine göre yapılmalıdır. Fakat bazen il yüzdelik dilimi daha yön gösterici olabilir. Bu her zaman olmaz. Eğer ildeki okulların her öğrencide istek sırası aynı ise bu durumda ildeki yüzdelik dilim kullanılarak ilde kaçıncı olduğunuz bulunur. O ildeki herkesin gitmek istediği prestijli okullar başarılıdan başarısıza doğru yazılır. Kontenjanları toplanır. İldeki sıranız hangi okula denk geliyorsa o okulun gelme ihtimali yüksektir.

İl yüzdelik dilimi

Bu yöntem her zaman tutmayabilir. Çünkü öğrenci Konya gibi büyük illerde her okul homojen olarak istek sırasına dizilemez. İlin başka ucundaki bir ilçeden başka ucundaki ilçenin yazılması genellikle olmamaktadır. Bu durumda genel ülke yüzdelik dilim işinizi daha iyi görecektir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap