1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Lifebox Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Lifebox Hakkında En Sık Sorulan Sorular
0

Lifebox, Turkcell tarafından kişilerin kullanımına sunduğu bir bulut uygulamasıdır. Uygulamayı edindikten sonra fotoğraflar, videolar, telefon rehberi gibi depolanmasına ihtiyaç duyulan her dosyanın depolanmasına olanak sağlamaktadır.

Günümüzde telefon hafızaları kullanıcılara yeterli gelmemektedir. Bu nedenle daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik oluşturulan depolama uygulaması ile birlikte daha fazla depolama imkanı oluşturulmaktadır. Tüm bilgi ve belgelerine her yerden ulaşmak isteyen kişiler bu sayede de mekan ve cihaz fark etmeksizin bilgilerine ulaşabilmektedirler.

Türkiye menşeli uygulamaya 150’nin üzerinde farklı ülkeden de erişim sağlanmaktadır. Almanya, İran ve Ukrayna’nın başta geldiği birçok ülkeye İngilizce, Rusça, Almanca ve Arapça dil seçenekleri sunularak hizmet vermektedir. Sunduğu ekstra güvenlik hizmetleri sayesinde de sürekli artan bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch 5 Hakkında Ne Biliyoruz?

Lifebox Saklama Alanı Nedir?

Turkcell hizmeti olarak sunulan Lifebox saklama alanı sayesinde kullanıcılar geniş bir depolama alanına sahip olmaktadırlar. Telefonlarında, bilgisayarlarında veya tabletlerinde yeterli saklama alanı olmayanlar bu sayede dijital ortamda saklama ve depolama yapabilmektedirler.

Türkiye’ye ait olan bu bireysel saklama alanı uygulaması sayesinde fotoğraf, video, telefon rehberi, belgeler gibi dosyalar güvenle muhafaza edilebilmektedir. Platformda “yer aç” ve “sosyal medyadan transfer” adında sekmeler bulunmaktadır. Bu sekmeler sayesinde ek alan açabilmekte veya sosyal medya hesaplarından istenilen bilgi ve belgeler platforma çekilebilmektedir.

Bilgisayarında olan bir belgeye, bilgisayarının yanında olmadığı zamanlarda ihtiyaç duyanlar, saklama alanı sayesinde diledikleri yerde diledikleri cihazla erişim sağlayabilmektedirler. Sunulan bu hizmet güvenlik açısından da bir ihmale meyil vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Telefon rehberinde bulunan numaralarda bu nedenle dijital ortama güvenle eklenebilmektedir. Cep telefonu değişimi veya zarar görmesi gibi durumlarda gerekli numaralar bu sayede koruma altına alınmış olmaktadır. Yeni bir cihaz alındığında bu alandan kolay şekilde bilgiler çekilebilmektedir.

Uygulama içinde sunulan hizmetler arasında fotoğraf baskısı hizmeti de bulunmaktadır. Bu hizmet sayesinde kullanıcılar basılmasını istedikleri fotoğrafları seçerek baskı alabilmekteler. Basılan fotoğraflar kullanıcılar kapılarına kadar getirilmektedir.

Yer Aç Özelliği Nedir?

Yer aç özelliği sayesinde telefonda ve saklama alanında bulunan belgeler arasında dilenilen seçilip silinerek yer açmaya olanak sağlanmaktadır. Bu uygulama tek bir tuş ile gerçekleştirilmektedir. Silinen video, fotoğraf yerine yeni videolar veya belgeler için alan açılmış olmaktadır.

Sosyal Medyadan Transfer Nedir?

Sosyal medyadan transfer uygulaması ilk defa Turkcell tarafından hizmete sunulan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar instagram ve facebook hesaplarında bulunan medyalarını tek bir tuşla saklama alanına yükleyebilmektedirler. Böylelikle sosyal medyaların kapatılması veya çalınması gibi durumlarda fotoğraf ve videolar kurtarılmış olmaktadır.

Lifebox Premium Üyelik Nedir?

Turkcell bulut hizmetinden yararlanabilmek için Turkcell abonesi olmaya gerek duyulmamaktadır. Dileyen herkes uygulamayı indirip kurarak bu hizmetten yararlanabilmektedir. İOS ve Androind sistemlerine uygun olarak tasarlanan uygulama appstore ve google play  store mağazalarından indirilebilmektedir.

Uygulamayı edinen ve giriş yapan herkese ücretsiz ve süresiz olarak 5 GB depolama alanı hediye edilmektedir. Ek olarak daha fazla alana ihtiyaç duyanlar paket seçeneklerinden kendilerine uygun paketi satın alarak alanlarını büyütebilmektedirler.

Depolama alanı hizmeti standart üyelik ve Premium üyelik olarak alınabilmektedir. Bu iki seçenek arasında aylık ücret ve sunulan hizmetler bakımından farklılıklar olmaktadır. Standart üyelikte sunulan hizmetlere ek olarak hizmetler Premium üyelik alan kişilere sunulmaktadır. Sunulan hizmetler şu şekildedir;

 • Yüz, nesne, yer tanıma ve gruplama gibi sınırsız özellikler bulunmaktadır.
 • Rehber yedekleme ve telefonda bulunan kayıtları silme özelliği vardır.
 • PhotoPick özelliği kullanımında sınırsız analiz edebilme özelliği tanımlanmaktadır.
 • Fotoğraflarda kalite ve netlik kaybı yaşamadan depolama hizmeti sunulmaktadır.

Lifebox 50 GB Paketi

Depolama alanları ne kadar geniş olursa depolanacak fotoğraf, video ve belgeler de o derecede artacaktır. İlk giriş anında verinle 5 GB hediye depolama alanı çoğu kullanıcıya yetmemektedir ve daha fazla alana ihtiyaç duymaktadır. Böyle bir durum için ek paketler satın alınarak saklama alanı büyütülmektedir. Turkcell 50 GB, 100 GB, 500 GB, 2.5 TB gibi büyüklükte paket fırsatları sunmaktadır. Paket büyüklüğü arttıkça aylık ücreti de artmaktadır. Paketlerin güncel fiyatları şu şekildedir;

 • 50 GB Depolama Alanı Aylık: 5,99 TL
 • 100 GB Depolama Alanı Aylık: 9,99 TL
 • 500 GB Depolama Alanı Aylık: 15,99 TL
 • 5 TB Depolama Alanı Aylık: 59,99 TL

Alınan bu paketlerin büyüklüğü kadar saklama alanı hizmete sunulmaktadır. 50 GB depolama alan kotası dolan kişiler “yer aç” özelliği ile tek tuşla video ve fotoğraf silerek alan açabilirler. Bir diğer seçenek olarak da daha büyük paket alarak alan büyütmesi yapabilirler. Alan büyüdükçe saklanabilecek dosyaların sayısı da artmaktadır. Bu şekilde istenilen her dosyaya istenilen mekanda ve cihazla ulaşabilmektedir.

Lifebox Üyelik İptali

Saklama alanı hizmetini sonlandırmak isteyen kullanıcılar için üyelik iptali hakkı tanınmaktadır. Bunun için paketler hangi yoldan alınmışsa yine aynı yoldan iptal edilmelidir. Turkcell abonesi olanlar sms ile üyelik iptali yapabilirken, abone olmayanlar google play store veya appstore’dan iptal edebilmektedirler. İptal talebinden sonra var olan paketin, bitiş süresine kadar paket kullanılabilmektedir. Hesabın iptali sonrasında ki 90 günlük süreçte saklama alanına dosya yüklemesi yapılamamaktadır. Fakat bu süreçte yüklü dosyalar kullanılabilmektedir. 90 günlük sürenin dolmasının ardından tüm hesap içeriklerle beraber silinmektedir.  Ayrıca Turkcell aboneleri numaralarını başka bir operatöre taşırlar ise 90 gün içinde hesapları silinmektedir

Lifebox Şifresi Nasıl Alınır?

Lifebox şifresi için Turkcell abonelerine ayrı, diğer operatör sahiplerine ayrı hizmet numaraları ile hizmet verilmektedir. Verilen bu hizmet numaraları ile sms atan kullanıcılar giriş için şifre alabilmektedirler.

 • Turkcell aboneleri yeni şifre için “SIFRE” yazarak 2200’a sms atmaları gerekmektedir. Ücret talep edilmeden bu kanalla şifre alınmaktadır.
 • Turkcell abonesi olmayanlar ise “SIFRE” yazarak 0532 7555 2222 telefon numarasına sms atarak şifre talebinde bulunabilirler.

Alınan şifreler bazen unutulmaktadır ve şifremi unuttum diyerek müşteri hizmetlerine başvurulmaktadır. Şifresini unutan kişilerin yapacakları işlemler çok basittir.

Vodofone ve Türk Telekom hat sahibi kullanıcılar Lifebox kaydı sırasında kullandıkları e-posta ile şifre sıfırlaması yapmalıdırlar. E-posta adresine de ulaşım sağlanamaması durumunda Turkcell müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmelidir. Müşteri hizmetleri kimlik doğrulaması ile veya dilekçe ile birlikte işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

Turkcell aboneleri ise “şifre” yazarak 2200’a mesaj atarak şifre sıfırlama işlemini yapabilmektedirler.

Yorum Yap