1. Ana Sayfa
  2. Online Alışveriş ve Moda

Lohusa Pijama Takımı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lohusa Pijama Takımı Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?
2

Lohusa pijama takımı doğum sonrası her yeni anne için hem yaşam konforu hem de büyük kolaylık sağlayan yardımcıdır. Lohusa bir anne adayının, doğum yaptıktan sonraki ilk 6 haftalık sürecidir. Anne adaylarının 9 aylık hamilelik sürecinde yaşadıkları hem psikolojik hem de fizyolojik değişimler doğumdan sonra geri dönüşe yani normal haline dönmeye başlamaktadır.

Lohusa pijama takımları bir anne adayının doğum çantasında olması gerekenlerin başında gelmektedir. Annelerin doğum sonrasında vücutlarının çok fazla yorgun düşmesinden dolayı giydikleri kıyafetlerin içinde konforlu ve ferah hissetmeleri bu süreci daha kolay atlatmaları için yardımcı olmaktadır.

Pijama Takımı Seçimi Yaparken

fikirsiz-lohusa-pijama-takimi-alinirken-nelere-dikkat-edilmeli

Lohusa döneminde kullanılacak olan pijama ve geceliklerin kumaşları oldukça önemlidir. Bu kıyafetlerin terletmeyen, sıkmayan ve vücudu kaşındırmayan kumaşlardan üretilmesi gerekmektedir. Kumaş tercihi yapılırken pamuklu seçilmesi tavsiye edilmektedir. Pamuklu kumaşlar hava alması ve teri emmesi özelliklerinden dolayı oldukça avantajlı olacaktır.

Lohusa anneler bebeklerini sık sık emzirdikleri için giydikleri kıyafetlerin özellikle göğüs kısmının hızlı ve kolay açılabilmesi gerekir. Aksi takdirde emzirme anında anne için bu durum yorucu olacaktır. Bu nedenle göğüs kısmı fermuarlı ya da düğmeli lohusa pijama takımları ya da gecelikleri tercih edilmelidir. Ayrıca bu tarz lohusa kıyafetler tercih edildiğinde, emzirme sırasında kıyafet değiştirmeye gerek olmayacaktır.

Lohusa Pijama Takımı Seçiminde Doğum Şeklinin Önemi

fikirsiz-lohusa-pijama-takimi-alinirken-nelere-dikkat-edilmeli

Pijama tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise annelerin doğum yapma şeklidir. Eğer anne normal doğum yapmış ise tüm genel özelliklere sahip olan standart pijamalar tercih edilebilir. Ancak anne sezaryen doğum yapmış ise karın kısmında ameliyat dikişleri olacağından, dikişlere denk gelmeyecek şekilde tasarlanmış olan yüksek bel pijama takımları tercih edilmelidir. Ayrıca geceleri annelerin dikiş acısı çekmemeleri ve daha huzurlu bir uyku yaşamları açısından da yüksek bel pijama takımları oldukça alternatif olacaktır.

İkili ve Üçlü Pijama Takımları

fikirsiz-lohusa-pijama-takimi-alinirken-nelere-dikkat-edilmeli

Lohusa pijama takımları günümüzde pembe, mavi, ekru ve farklı renk seçenekleri, düğme, fermuar ya da dantel detayları ile daha da modernleşerek şık bir hal almış durumdadır. İkili ya da üçlü takım seçenekleri mevcuttur. İki takımlar alt ve üst parçadan oluşmaktadır. Üçlü takımlar ise sabahlık, üst ve alt parçadan oluşmaktadır. Lohusa annelerin en çok tercih ettiği daha kullanışlı olan üçlü pijama takımlarıdır.

İkili ve üçlü pijama takımları dışında gecelik modelleri de tercih edilmektedir. Genellikle anne adayları doğumdan önce pijama takımları yanı sıra bir ya da iki tane de gecelik almaktadır. Uzun kollu, kısa kollu, kolsuz, diz üstü ya da diz altı gecelik modelleri bulunmaktadır.

Lohusa pijama takımları gibi gecelik modelleri de hem tek hem de takım halde bulunmaktadır. Anne adayları kendi tercihlerine en uygun olacak modeldeki takımları tercih edebilirler. Doğum sonrasında annelerin bol bol küçük yürüyüşler yapmaları hekimler tarafından önerildiğinden sabahlıklar bu yürüyüşler için kullanışlı olacaktır. ikili takım elbise gibi giyilebilecek birçok model mevcuttur.

Lohusa geceliklerin tercih edilmesindeki en büyük etken, askılarında bulunan aparatlar sayesinde bebek emzirme işleminin kolaylaşmış olmasıdır. Bu aparatlar sayesinde anne elbiseyi çıkartmadan rahatlıkla bebeğini emzirebilmektedir.

Lohusa Pijama Takımı Beden Seçimi

Anne adayları hamilelik döneminde olduğu gibi lohusalık döneminde de birçok fiziksel değişime uğramaktadır. Bu nedenle lohusa annelerin bu süreçte beden tercihi yaparken kumaş türüne, rahat hareket edebilmelerine ve içerisinde ne kadar konforlu hissedeceklerine dikkat etmeleri gerekir.

Lohusa pijama ya da gecelik takımlarında pamuklu kumaş tercih edecek annelerin kendi bedenlerine göre, saten kumaş tercih edecek annelerin kendi bedenlerinin bir büyük bedenini tercih etmeleri tavsiye edilir. Çünkü pamuklu kumaşlar esnek iken saten kumaşlar esnek değildir. Fakat genel olarak takımlar penye kumaştan üretildiği için ve bu kumaşın %80’i pamuk içerdiği için anne adaylarının kendi bedenlerine uygun olan bedenleri tercih etmeleri bir sorun yaratmayacaktır.

Lohusa Pijama Takımı Seçiminde Mevsimlerin Önemi

fikirsiz-lohusa-pijama-takimi-alinirken-nelere-dikkat-edilmeli

Saten, penye, pamuk ve kadife kumaştan üretilen birçok pijama ve gecelik takımları mevcuttur. Anne adaylarının hareketlerini kısıtlamayacak, terletmeyecek, rahat bir uyku geçirmelerini sağlayacak tüm özellikleri aynı anda bulabilmeleri için önemli olan bir diğer husus ise lohusa döneminde bulundukları mevsimdir.

Yaz aylarında doğum yapan annelerin özellikle ince kumaştan üretilen pijama ve gecelikler tercih etmeleri gerekmektedir. Hem ferah hem de terletmeyecek olan bu kumaş türü lohusa anneler için yaz aylarında oldukça kullanışlıdır.

Kış aylarında doğum yapan anneler ise pamuklu kumaş türü yanı sıra kadife kumaştan üretilen pijama ve gecelikleri de tercih edebilirler. Hem sıcak tutacak hem de çok şık duracak olan kadife lohusa pijama ve gecelik takımları kış aylarında anne adayları için oldukça kullanışlı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Gerçekten bu konuda bilgilenmeye çok ihtiyacım vardı. Bende yakında doğum yapacağım ve lohusa pijama takımı arıyordum. Söyledikleriniz için teşekkürler. Dikkate alacağım😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir