Mağaza Dekorasyonunun Satışlara Etkisi

magaza-dekorasyonun-onemi

Alışveriş merkezlerinde ya da herhangi bir cadde üzerinde açılan mağazaların dekorasyonlarının satışlara etkisi oldukça fazladır. Görsel açıdan zengin olan mağaza, müşterinin dikkatini çekmekte, merak uyandırmakta ve mağazaya girip bakmaya teşvik etmektedir.

İlk bakışta mağaza dekorasyonu konusunda en önemli husus vitrin düzenidir. Vitrini, modaya uygun ürünler ile dekore edilen, gerekli ışıklandırmaları ve düzenlemeleri yapılan bir mağaza, algı konusunda olumlu etkiler yaratmaktadır. Kasvetli ve merak uyandırmayan bir vitrine sahip olunan mağazalar, müşterilerin dikkatini çekmeyecek ve ürünlere bakma hissiyatı yaratmayacaktır.

Hem müşterilerin hem de çalışanların rahat hareket edebileceği, işlevsellik yönünden  oldukça elverişli bir mağaza dekorasyonu inşaa etmek çok önemlidir. Mağaza içerisindeki düzen ve yerleştirmeler, belirli sınıflandırmalara tabii tutularak yapılmalıdır. Bir düzen içerisinde yerleştirilmeyen ürünler, müşterinin kafasını karıştırmakta ve aradığı ürünü bulamamasına sebep olmaktadır.

Bu Yazıda Neler Var

Mağaza Dekorasyonu Gerekliliği

Raf sistemlerinin belirli bir düzen doğrultusunda yerleştirilmesi gerekmektedir. Büyük bir mağaza ise, satılan ürünlerin yerlerinin müşteri tarafından daha rahat bulunabilmesi için yönlendirici oklar ve yazılar kullanılabilmektedir. Çocuğu ile alışverişe gelen müşteriler için, kreş kurulumu gerçekleştirilmelidir. Böylece, çocukları oyun oynayan müşteriler alışveriş yapmaya daha çok zaman harcayabileceklerdir.

Işıklandırma sistemleri hem aydınlatma açısından hem de dekorasyon açısından çok önemlidir. Karanlık bir ortamda hiç bir müşterinin rahat alışveriş yapamayacağı bilinen bir gerçektir. Ortamın kasvetli ve sıkıcı olması müşterinin uzaklaşmasına sebep olacaktır. İstenilen zevke ve hizmet edilen amaca yönelik mağaza dekorasyonu konusunda hareket edilmeli, aydınlatma sistemlerinin de bu doğrultuda montajı yapılmalıdır.

Zemin döşemesinden tavan tasarımına kadar birçok ayrıntı üzerinde durulmalı, düzenli ve ferah bir mağaza dekorasyonu gerçekleştirilmelidir. Kısaca dikkat çeken, bol müşterili bir mağaza dizayn etmek için gerekli birçok husus üzerinde durulmalı, modern bir çizgiye sahip aynı zamanda da işlevselliği konusunda aktif bir mağaza oluşturulmalıdır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık