in

Marcus ve Yaşam Felsefeleri

Marcus Aurelius Kimdir?

96-180 yılları arasında görev yapan beş iyi Roma imparatorlarının en sonuncusudur. Marcus Aurelius, felsefe okulundaki en önemli kişilerden biri olarak görülür.

Plan Her Yaşamın Parçası Olmalı Mı?

Ve Yaşam Felsefeleri

 • Yardım aldığın için utanma. Sadece surları kuşatan bir asker gibi, görevini yerine getirmiş olursun yardım alırsan.
 • Dik dur veya birisi seni dik tutsun.
 • Öfkenin sonuçları nedenlerinden çok daha üzücüdür.
 • Birisine bir iyilik yaptığında ne bekliyorsun? Doğru şeyi yaptığından ötürü hoşnut olman ve bu iyiliğin karşılığını beklememen gerekmez mi? İnsanlar birbirleri için yaratılmıştır. Ya onlara doğru yolu göster ya da onlara karşı anlayışlı ol.
 • Hiç kimsenin başına yaradılışı gereği katlanamayacağı hiçbir şey gelmez.
 • Yaşamını bir bütün olarak düşünüp endişelenme. İleride başına muhtemel acı olayların hepsini de düşünme ve her durumda kendine şu soruyu sor: ‘’Bunda katlanılmaz, dayanılmaz olan ne?’’ Verdiğin cevap yüzünü kızarttı. Öyleyse kendine canını sıkan şeyin gelecek ya da geçmiş değil, şimdiki zaman olduğunu hatırlat. Aklını böyle kısıtlayıp, buna katlanamayacağını düşündüğünde aklını azarlamak canını sıkan şeyi önemsiz kılar.
 • Böbürlenmeden al, kolay bırak.
 • Ölüme tepeden bakma.  Hatta onu sevecenlikle karşıla. Çünkü doğanın isteğidir ölüm. Çünkü gençlik ve yaşlılık, büyüme ve olgunlaşma, dişlerin yenilenmesi, sakalın çıkması, saçlara ak düşmesi gibi; döllenme, hamilelik ve doğum gibi, yaşamın her dönemindeki doğal işleyiş gibi, yaşamın her evresindeki fiziksel değişimler gibidir çözülmemiz. Bu yüzden ölüme karşı kaba hesaplarla, saldırganca, hor görerek yaklaşmak,  düşünebilen insana göre değildir. Yaşamın olağan işleyişine uygun bir şey olarak beklemeli ölümü. Eşinin karnındaki bebeğin çıkmasını nasıl bekliyorsan, aciz ruhunun beden denen zardan kurtulacağı anı da öyle bekle.
 • Başka birinin yanlışı, yanlışı yapana bırakılmalı.
 • Çok uzun zaman önceki bir yaşamı, senin ardından sürülecek yaşamları ve barbar halkların yaşamını bir düşün. Nice insan adını dahi bilmiyor. Bir o kadarı da adını çarçabuk unutacak. Nicesi seni övüyor ve aynı şekilde nicesi kısa süre sonra sana lanetler yağdıracak. Hatıranın, ününün ve diğer meziyetlerinin hiçbiri değerli değil.
 • Utanmaz birisi seni rencide ettiğinde kendine şunu sor: ’’Dünyada utanmazların bulunmaması mümkün mü?’’ Mümkün değil. O halde mümkün olmayan bir şeyi isteme. Çünkü bu adam dünyada bulunması gerekli olan utanmazlardan birisi. Güvenilmez bir düzenbaz ya da yanlış yapan herhangi birisi için de aynı tavrı takın.
 • Nasıl iyi bir insan olunacağı hakkında daha fazla konuşma, öyle biri ol.
 • Birbirlerini hakir görenler, birbirlerine dalkavukluk ediyor ve birbirlerinden üstün olmak isteyenler ve birbirlerinden üstün olmak isteyenler, birbirlerinin ayaklarına kapanıyor.
 • ’’Sana dürüst davranmak istiyorum.’’ diyen birisi nasıl çürümüş ve sahtekardır. Ey insan, Sen ne yapıyorsun? Bunu söylemene gerek yok. Dürüstlük kendiliğinden anlaşılmalı. Yüzünde yazmalı. Sesinde çınlamalı. Tıpkı sevgilinin, sevgilisinin bir bakışında her şeyi anlayabilmesi gibi dürüstle baktığın an gözlerden taşmalıdır. Kötü kokan bir insanın yanından geçerken fark edilmesi gibi hemen anlaşılmalıdır sade ve dürüst bir insan. Çalışılmış sadelik bir kılıçtır. Kurdun kuzuya dostluğundan daha çirkin bir şey yoktur. En çok bundan kaçın. İyi, nazik ve samimi birisi, bu nitelikleri gözlerinde barındırır ve dikkatten kaçmaz.
 • Üç şeyden oluşuyorsun: Beden, soluk ve zihin. Bunların ilk ikisi onlarla ilgilendiğin sürece senindir. Fakat üçüncüsü yalnızca senin yönetimindedir.
 • Sabahları erken kalkmayı canın istemedikçe şunu hatırla: ’’İnsanlık görevi için kalkıyorum.’’ Eğer bunun için doğduysam, bunun için dünyaya gönderildiysem neden huysuzlanıyorum? Çarşaflara, örtülere sarılıp kendimi ısıtayım diye mi yaratıldım? ‘’Fakat bu daha keyifli.’’ Öyleyse keyif çatmak için mi geldin, eyleme geçmek, çaba harcamak için değil mi yani?

Marcus Yaşam Felsefelerinde Bize Ne Anlatıyor?

Marcus, yaşadığımız dünyanın geçici olduğunu ve yarınımızı da düşünerek yaşamamız gerektiğini özellikle vurgulamaktadır yaşam felsefelerinde. Yaşamımız boyunca iyi ya da kötü başımıza gelen her şeyin doğanın gereği olduğunu ifade eden Marcus, ılımlı ve iyi bir insan olmaktan asla vazgeçmememiz gerektiğini anlatmaktadır. Bu açıdan aslında düşünesi Rousseau’ya da çok benzer. Yani bu bir tür Naturalist düşünce yapısıdır

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : beyzaa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

OnePlus 7T ’nin Özellikleri ve Satış Fiyatı Hakkında Son Bilgileri

Sonbahar ile Birlikte Başlayan Grip Salgınından Nasıl Korunabiliriz?