1. Ana Sayfa
  2. Güncel Haberler

Maymunlar Hindistan’da Covid-19 Kan Örnekleri Çaldı

Maymunlar Hindistan’da Covid-19 Kan Örnekleri Çaldı
0

Maymunlar her ne kadar sevimli canlılar olarak gözükseler de bazen haberlere konu olacak kadar ilginç durumların baş aktörü olabiliyorlar. Maymunlar, Hindistan’daki bir tıp fakültesinin kampüsünde bir laboratuvar teknisyenine saldırdı ve Covid-19 ile enfekte olan üç hastanın kan örnekleri alarak kaçtı. Bu sırada neye uğradığını şaşıran laboratuvar teknisyeni, olayın şaşkınlığını hemen üzerinden atarak telefonuyla video çekti. Laboratuvar teknisyeninin çekmiş olduğu video incelendiğinde, maymunların Covid-19 kan örnekleri ve diğer tıbbi eşyaları kaptıktan sonra yakındaki bir ağaca tırmandığı görülmekte. Sosyal medyada paylaşılan videoda, maymunların cerrahi eldivenleri kemirdiği de dikkatli gözlerden kaçmadı.

Çevre Halkı Maymunların Salgın Sayısını Arttırmasından Endişeli

Olay, birkaç gün önce Kuzey Hindistan’da Uttar Pradesh’deki devlet tarafından işletilen Lala Lajpat Rai Anıt Tıp Koleji’nde meydana geldi ve yetkililer hırsızlıkla ilgili ilk resmi açıklamasını bugün yaptı. Yerel halk, olayın Covid-19 bulaşma riskini artırabileceğinden endişe ediyor. Önce diğer maymunlara ve sonra insanlara bulaşma riskinden endişe eden çevre halkı tedirgin bekleyişini sürdürmeye devam eder. ANI News’e göre Uttar Pradesh’te bugüne kadar 7,170 onaylı Covid-19 vakası var.

Bilim adamları ve uzmanlar tarafından açıklanan veriler, Covid-19 hastalığının temas yolu ile bazı hayvanlara bulaşabileceğini doğrulamaktadır. Nisan ayında, New York’taki Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki beş kaplan ve üç aslanın koronovirüs testleri pozitif çıkmıştı. Yaban Hayatı Koruma Derneği’ne göre hastalık belirtisi göstermeyen bir hayvanat bahçesi görevlisi, hayvanların beslenme, temizlik gibi ihtiyaçlarını gidermek isterken hastalığı hayvanlara bulaştırdı.

Laboratuvar Sorumluları Covid-19 Kan Örnekleri ile Hayvanlara Bulaşmaz Dedi

Olayın yaşandığı laboratuvarın yetkililerinden biri olan Garg, “Bunlar rutin tedavi sırasında Covid-19 hastalarından alınan kan örnekleriydi” dedi. NY Times’ın bildirdiğine göre, maymunların enfekte insanlardan gelen kanla temas ederek koronavirüsü yakalayabileceğine dair bir kanıt olmadığını ekledi. Bunun yerine, koronavirüs öncelikle solunum damlacıkları ve muhtemelen viral partiküller içeren aerosoller yoluyla yayılır.

Maymun olayı hakkında Hindistan emniyeti ve yargı mercii tarafından başlatılan soruşturma halen devam etmektedir. Tıp fakültesi yetkilileri, teknisyenden yeterli eğitimin daha önce verilmiş olmasına rağmen bir maymunla nasıl başa çıkamadığını ve olay esnasında neden hastane yetkililerine hemen bildirmek yerine hırsızı filme çektiğini yazılı olarak açıklamasını istedi.

Yorum Yap