in

Mimarinin İncisi 10 Muhteşem St. Petersburg Sarayı

St. Petersburg hem kuzeyin başkenti hem de saraylar şehridir. Peter’in kuruluşundan bu yana, kraliyet ailesi için yazlık ve kışlık apartmanları inşa edilmiştir. Bu binalar şehrin görüntüsünü eşsiz bir hale getiriyor.

Makalede St. Petersburg’un en ünlü sarayları tanıtılacak. Saray komplekslerine kısa genel bakışınız okuduktan sonra, kuzey başkentinin tarihi ve ilgi çekici yerleri hakkında biraz bilgi edineceksiniz. Gelecekte, St. Petersburg’un saraylarını ziyaret etmeye karar verirseniz, o zaman iç mekânların güzelliği ve lüksüyle şaşıracaksınız. Ne de olsa, her biri kendi yolunda benzersiz bir mimari yapıttır.

Unutulmayacak Bir Moskova Gezisi için Rehberimizi İnceleyin

#1 Mikhailovsky Sarayı

1719'da Mikhailovski Sarayı'nın şu anda bulunduğu yerde, I Pyotr tarafından oluşturulmuş meyve bahçesi vardı. Fontanka'dan Krivuşi nehrine kadar uzanıyor. 1798'de I Pavel, bu yerde oğlu Mikhael için saray inşa etmeye karar verir. Ve inşaat için her yıl birkaç yüz bin ruble tasarruf etme emri verdi. 1819'da, önemli miktarda toplandı, ancak saray darbesinden sonra, I Pavel öldürüldü.

Fakat yine de egemenliğin iradesi, inşaata başlayan I Aleksander tarafından yerine getirildi. Petersburg’daki Mikhailovsky Sarayı, mimar K.I. Rossi sayesinde inşa edildi. Binanın, ana bina ve iki yan kanattan oluşan bir Rus mülkü şeklinde yapılması planlandı. 1823'te inşaat işleri tamamlandı ve 1825'te dekorasyon başladı. Tanınmış ünlü sanatçılar, heykeltraşlar, mobilya üreticileri ve taş kesiciler iç kısımda çalıştılar. Yapının girişini granitten yapılmış geniş bir merdiven oluşturyor. Yanlarda iki aslan heykeli ile dekore edilmiştir. 1895'te II. Nikolay tarafından sarayın şu andaki ismi olan “Rus İmparator III Alexander Muzesi” adını almasının emri verildi.

Şu anda, binayı ziyaret ederken, Rus sanatının büyük bir sanatçılarından, A. Rublev, K. Bryullov, F. Şubin, I. Repin, I. Şişkin, M. Vrubel, M. Çagall ve diğerleri gibi ünlü sanatçıların resimlerini göreceksiniz. .

  #2 Stroganov Sarayı

  Kont. Stroganov’a aittir. 1753 yılında inşa edilmiştir. Bina, Rus barokuna mükemmel bir örnek olarak sunulmuştur. Proje mimar F. B. Rastrelli tarafından yaratılmıştır. Elli odadan, geniş bir salondan ve galeriden oluşuyor. Devrimden sonra, Stroganovlar aile yuvalarından atıldı. Saray yağmalandı, en zengin koleksiyonlar dağıtıldı.

  Bina yıllarca devlet kurumları tarafından kullanıldı. 1990'da ise Rus Müzesi'ne verildi. Bu güne sadece dans salonu dekorasyonu koruna bilmiştir.

   #3 Mariinsky Sarayı

   Mariinsky Sarayı Kont. I. G. Çernişev apartman dairesinin üzerine inşa edilmiştir. Adı Prenses Marii (İmparator I Nikolay'ın kızı) onuruna verilir. İnşaat 1839'da başladı. İnşaat sırasında metalden yapılmış kirişler gibi teknik yenilikler kullanılmıştır. Sarayın içi etkileyicidir. Mimar bir uzun takımlı salonu yarattı. Sarayın içinde, Bizans tapınaklarının ruhuyla yaratılmış bir kilise bile vardı.

   Şubat Devrimi'nden sonra, uzun yıllar boyunca binada çeşitli devlet daireleri yer aldı. 1994'ten beri St. Petersburg Yasama Meclisi burada bulunuyor.

    #4 Yusupov Sarayı

    İlk başta, saray Kont P. Şuvalov için yapıldı. Sonra Kontes A. V. Brannitskaya'ya gitti. 35 yıl sonra, saray Prens N. B. Yusupov tarafından satın alındı. En iyi mimar ve dekoratörlerden biri başyapıtın yaratılması için çalıştı.

    Yusupov Sarayı, St. Petersburg'da, yani Moika Nehri'nin kıyısında yer almaktadır. Bina, aristokrat iç mekanın en güzel örneklerinden biridir.

    17 Aralık 1916'da sarayın tabanında tanınmış bir olay gerçekleşti - gizemli G. Rasputin öldürüldü.

    Günümüzde, her şeyden önce, o bir müze ve daha sonra ünlü müzikallarin sahne aldığı bir tiyatrodur. Saray, XIX. Yüzyılın güzellik ve otantik iç mekanların muhteşemliğini korumuştur, düğün etkinlikleri ve diğer kutlamalar için konuksever bir şekilde açıktır

     #5 Kış Sarayı

     Bu, gerçek sofistik ve lüksün standardıdır. Bina Barok tarzında inşa edilmiştir. Kış Sarayı, St. Petersburg'da, yani Kış Kanalı'nın kıyısında yer almaktadır. F. B. Rastrell'in bu yaratılışına kuzey başkentinin kalbi deyilir.

     Saray 200 metre uzunluğunda, 22 metre yüksekliğinde ve 160 metre genişliğindedir. Bir dörtgen şeklinde inşa edilmiştir. İçeride geniş bir avlu var. Cepheler nehre, Saray Meydanı'na ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bakmaktadır. Ve dekorasyon çok mükemmel yapılmıştır! Cephe, kompozit ve iyonik düzen sütunlarıyla süslü kemerler, alçı kalıplama ve kabartmalarla bölünmüştür. İç mekan çeşitli alçı bantlar, dekoratif vazolar ve heykeller bakımından zengin, detaylarıyla doludur.

     Bina defalarca yeniden inşa edilmiştir. Bugün turistler ve St. Petersburg sakinleri, altıncı defa yapılmış olan1754-1762 yıllarında inşa edilmiş binanın tadını çıkarıyor. Saray dönemin gelmiş geçmiş sahibleri, iç mekan düzeninde değişiklik yapma görevini üstlenmişler. En iyi mimarlar görünüş üzerinde çalışmışlar - D. Trezzini, A.P. Bryullov, V.P. Stasov.

     Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında saray hasar görmüş ve yeniden yapılmıştır. Devrimden sonra, Devlet Müzesi ilan edilmiştir.

     Şu anda, içinde ünlü sanatçıların resimlerinden oluşan zengin bir müze sergileri koleksiyonunu görebilirsiniz, emperyal heykellerle oluşan salonların iç mekanlarına hayran kalacaksınız.

      #6 Yekaterina Saray Kompleksi

      Yekaterina Sarayı, St. Petersburg'da, yani Puşkin şehrinde (eski Çar köyünde) yer almaktadır. I Yekaterina tarafından bir yazlık konut yapımı sipariş verildi. Binanın eski barok tarzında yeniden inşa edilmesi planlandı. Her şey Almanya'dan olan mimar, I.F. Braunstein tarafından kontrol edilmiştir.

      1743'te Elizaveta Petrovna sarayı genişletmeye ve iyileştirmeye karar verir. Bunu Rus mimarları A. Kvasov ve M. Zemtsov'a havale eder. Ve 1752'de, F. B. Rastrelli, İmparatoriçe binanın eski moda olduğunu düşündüğü için sarayı yeniden inşa etti. Büyük bir demontajın sonucu olarak, Rus Barok tarzında yapılmış modern bir saray ortaya çıktı. Mimar cephe renginde cesur bir karar veriyor. Beyazı altınla birleştirerek gök mavisi kullanıyor.

      Binanın büyük hacmi uzaktan görülebilir. İç mekanlarının mimarisi ve bahçeleri ile etkileyicidir. Saray kompleksi lüks düğünler için idealdir. Köpüklü yaldızlarla körleneceğiniz salonlarda, aynaların bolluğu sizi şaşırtacak, muhteşem merdivenler ve hayal edilemez duvar dekoru sizi etkileyecektir.

      Saray geniş bir parkla çevrilidir. Pek çok heykel, çeşitli pavyonlar var, ancak ana dekorasyon Grotto, Ermitaj, Aşağı ve Yukarı Hamamlardır.

      II. Dünya Savaşı'ndan sonra saray yıkıldı ve yağmalandı, ancak restoratörlerin büyük çalışmaları sayesinde çoğu restore edildi.

      Şu anda, aşağıdaki sergi odalarını ziyaret edebilirsiniz: taht ve resim odaları; bir yatak odası; beyaz tören odası, yeşil ve ahududu yemek odaları; hizmetçi odaları; kehribar odası.

       #7 Sheremetev Rezidansı

       Fontanka Nehri'nin kıyısında yer alan bir arsa 1721 yılında Mareşal B. P. Sheremetyev'e taşınmazın inşası için devredildi. Petersburg'daki Şeremetyevo Sarayı, mimarlar F. S. Argunov ve S. I. Chevakinsky'nin yarattığı bir proje sayesinde inşa edildi. Bina Rus mimarisi ruhu içinde inşa edilmiştir. Cephe sıva bezemeli, iç dekorasyon ise sahiplerin zevklerine göre sürekli değişmiştir. Ne de olsa, bu duvarlarda beş kuşak yaşadı. 1917 yılına kadar saray Sheremetyevlerin saygın ailesine aitti. Devrimden sonra, saray elden ele geçti. 1990 yılında Tiyatro ve Müzik Müzesi'ne geçti. Restorasyon çalışmaları hemen başladı. 19. yüzyılın tören ve anma iç kısımları yeniden yaratıldı.

       Şu anda, sarayın tanıtımı üç yönde düzenlenmiştir:

       • Prens Sheremetyevlerin ailesinin tarihi;

       • müzik aletlerinin toplanması;

       • özel koleksiyon sergisi.

        #8 Tavrid Sarayı

        st-petersburg-Tauride sarayı

        1781 yılına kadar At Muhafızlar Evi olan bu yapıtı II. Katerina sonradan Tavrid olarak adlandırdı. G. Potemkin'in bir arsa ikametgâhıydı. Binanın etkileyici bir büyüklüğü vardı ve Rus klasisizm tarzında yapılmıştı. Mimar I.E. Starov inşaatla uğraşmış.

        Görünüşe göre, sarayın arkasında zengin bir iç dekorasyon gizlenmiş sade ve sıkı bir cephesi vardı. Bina, iki katlı üç binadan oluşuyor; merkezi bina ise kubbeyle taçlandırılıyordu. Ön odaların tamamı resimler, halılar, lüks mobilyalar, duvar halıları, altın çerçevelerdeki gravürler ile dekore edilmiştir.

        Şu anda, saray BDT katılımcılarının merkezidir. Ancak konserler de düzenli olarak yapılmaktadır.

         #9 Menşikov Malikânesi

         Menşikov Malikanesi Vasilyevsky Adası'nda yer almaktadır. İnşaat 1710 yılında başladı. Bu ilk taş yapılardan biriydi. Menşikov’un sarayı, büyük mimar G. Schedel ve D. Fountain sayesinde St. Petersburg’da göründü.

         Rus Barok tarzında inşa edilmiştir. İç mekan zamanın tarzına göre dekore edilmiştir. Aşağıdaki malzemeler kullanılmıştır: oyma ahşap, deri, boyalı fayans, kumaşlar. Ana merdiven meşe ağacından yapılmıştır. Odalar çinileri ile dekore edilmiştir. En unutulmaz odalardan biri Ceviz Dolabı. Nadir ve çeşitli koleksiyonlar orada saklanmıştır. Kabinin duvarları kaplama cevizle kaplanmıştır.

         1727 yılında Menshikov Berezov'a sürgün edildi. Bina Kadet Kolordu müzesine devredildi ve 1960 yılında restorasyon başladı.

         Bugün, Menshikov malikanesini ziyaret ederek, Pyotr dönemine adanmış olan iç sergiyi görebilirsiniz.

          #10 Mermer Sarayı

          Bu klasikliğin erken mimari bir anıtıdır. İnşaat sırasında doğal taş kullanılmıştır. Cephe kaplaması ve iç dekorasyonda, çeşitli mermer türleri kullanılmıştır (İtalyan, Ural, Yunan ve Sibirya kayaları). Sarayın taş dekorasyonu zenginlik, zerafet ve çok renkli görünümleriyle dikkat çekiyor. Bina, 18. yüzyılın ikinci yarısında mimar A. Rinaldi tarafından tasarlanmıştır. Saray, doğal taşla kaplı ilk bina olarak kabul edilir. III Katerina’nın favorisi için yapılmıştır. Ancak, ne yazık ki, G. Orlov inşaatın bitmesini bekleyemedi ve öldü. Malikane emperyal ailenin mülkiyetinde kalmıştı.

          Daha sonra burada V.I. Lenin Merkez Müzesi açıldı. Bu bina eski St. Petersburg tarihi ve mimarisiyle ilgilenen turistlerin dikkatini hakediyordu. Salonlarda şu açıklamaları görebilirsiniz: “18. ve 19. Yüzyılların Rusya'sındaki Yabancı Sanatçılar”, “Ludwig Müzesi” vb. 1992'den beri, Mermer Sarayı, Rus Müzesi'nin eline geçmiştir.

          St. Petersburg muhteşem mimarisiyle etkileyicidir. Turistik yerlerin sanatsal yönden güzelliğini kelimelerle ifade etmek imkansızdır. Petersburg'un saraylarını ziyaret ederseniz, binanın tarihi ve sahiplerinin kaderi hakkında bilgi edindiğinizden emin olun.

          Kendi gözlerinizle bu mimari incileri görmelisiniz. Petersburg'un sarayları sizi bekliyor!

           Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

           Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

           Yazar : Pasol

           Bir cevap yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

           Loading…

           0
           KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır | KOSGEB Girişimci Destekleri

           KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır | KOSGEB Girişimci Destekleri

           Gözlük