1. Ana Sayfa
  2. Aile ve İlişkiler

Minimalist Yaşamanın Altın Kuralları

Minimalist Yaşamanın Altın Kuralları
Minimalist Yaşamanın Altın Kuralları
1
+ - 0

Minimalist yaşam tarzı, tüketim toplumuna bir tepki niteliği taşıyan ve azın da yeterince çok olduğunu iddia eden bir yaşama biçimidir. İhtiyaçtan fazlasının satın alındığı günümüz dünyasında tüketim toplumu hiç olmadığı kadar gelişmiş bir seviyede. Tüketim toplumunda var olmaya çalışan insanlarsa bu duruma ayak uydurmak adına gereksiz harcamalar yapabiliyor. İşte tüm bu tüketim çılgınlığına dur demek için ortaya atılan bir yaşam biçimi olan minimalizm pek çok açıdan faydalı bir yöntem.

Bu yazıda minimalist yaşamanın altın kuralları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Minimalizmi Tanıyın Ve Evinizi Ona Göre Düzenleyin

Minimalizm, temelinde sadelik ve ferahlığı barındırmaktadır. Bu yaşam biçimine göre evinizde fazlalık olan hiçbir şeye ihtiyaç duymayacaksınız. Bu yaşam şeklini benimsemek için ilk önce evinizi bu duruma göre dekore etmeniz gerekiyor. Evinizi yeniden düzenlerken kendinize sormanız gereken tek bir soru var; “Ben bu eşyayı 90 gün içerisinde hiç kullandım mı?” ya da “Bu eşyayı 90 gün içerisinde kaç kere etkili bir şekilde kullandım?” Bu iki soruya verdiğiniz cevaplar doğrultusunda o eşyaya ne kadar ihtiyacınız olduğu ortaya çıkacaktır. Sorulara vermiş olduğunu cevaplar tamamen olumsuzsa o eşyayı elden çıkartmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.

Eviniz ya da dolabınız için yapacağınız alışverişlerde yalnızca ihtiyacınız olanlara odaklanmalı ve gereksiz olanı alma eyleminde uzak durmalısınız. Örneğin yeni almış olduğunuz bir eşyanın eskisi mevcutsa eski olanı elden çıkartmak faydalı olacaktır. Elbette eski eşyalarınız hala iş görmeye devam ediyorsa o zaman yenisini almak için biraz daha beklemeniz faydalı olacaktır.

Evinizde ve dolabınızda kalabalık yaratan eşyaları seçip kenara ayırmalı, daha uzun süre kullanma kapasitesi olanları eskileri ile değiştirmelisiniz. Bu sayede alanınızı daha ferah ve sade tutabilir aynı zamanda istifleme alışkanlıklarından da kurtulmuş olursunuz.

Kendinizi Dinleyin Ve Zihninizi Boşaltın

Minimalist yaşamın altın kuralları arasında yalnızca evinizdeki fazlalıklardan kurtulmak yer almıyor. Aynı şey sizin zihniniz için de geçerli. Sizi strese sokan ve uzun süredir çözüme kavuşmayan düşüncelerden olabildiğince uzaklaşmaya çalışın. Hayatınızı etkilemeyen ama zihninizi kurcalayan dertleri daha iyi bir yol bulana kadar rafa kaldırmanın tam da zamanı. Bol bol yoga ya da meditasyon yaparak daha az stresli zamanlar geçirmek ve zihninizi kötü düşüncelerden bir çırpıda arındırabilmek mümkün.

Uzak Doğu’dan Esinti – Meditasyon

Huzuru kimi zaman kendi iç dünyanızda bulduğunuzu unutmayın. İş stresi ya da diğer günlük streslerden arınmak için günün belli zaman dilimlerinde kendiniz ile baş başa kalmaya özen gösterin. Bu durumlarda beyniniz daha iyi çalışacak ve kendinize odaklanmanız kolaylaşacaktır. Minimalizm, yalnızca bir dekorasyon yöntemi değil, ruh sağlığınızı olumlu etkileyen bir yaşama biçimidir.

Teknoloji Arası Verin

Çağımızın en büyük kanallarından biri olan teknoloji, artık hayatımızın her alanında yer etmiş vaziyette. Günlük hayatta kaç kere akıllı telefonunuza baktığınızı ya da sosyal medya kanallarında günlük olarak kaç saat harcadığınızı bir düşünün. Minimalist yaşam açısından kurallardan biri de bazı zamanlar teknoloji ile aranıza mesafe koymaktır. Böylece bir süredir yapmayı planladığınız işlere daha iyi odaklanabilir ya da sosyal çevreniz ile daha verimli ve kaliteli zamanlar geçirebilirsiniz.

Yorum Yap