İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Doğa ve Bitkiler

Minyatür Ağaç Bonsai Sanatı ve Bonsai Bakımı

Minyatür Ağaç  Bonsai Sanatı ve Bonsai Bakımı
Minyatür ağaç sanatı bonsai
3
+ - 1

Uzak Doğu’dan dünyaya yayılan bonsai sanatı Japonca ”bon” ve ”sai”; yani ”tabak” ve ”ağaç” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Kökeni Çin’e dayansa da genelde Japonya bilinir. Kısaca dışarıda gördüğümüz o devasa ağaçların, küçük bir kap içerisinde bakılmaya uygun minyatür hali denilebilir. Ve birçok ağaç türü, minik bir ağaç olmak için elverişlidir.

Birtakım teknikler kullanılarak fidandan ağaca dönüşmesi hızlandırılan bonsai sanatı zor ve emek isteyen bir uğraştır. Ne de olsa büyümesi kontrol altına alınmış bu minik ağacın aslında büyük bir ağaçtan farkı yoktur. Bonsainin temel ilkesi, bitkinin sığ bir saksıya konularak gelişimini sınırlayıp toprağın üstünde kalan kısmın büyümesini de dolayısıyla yavaşlatmaktır.

Ağaçlar doğada birçok etkiye maruz kalarak eğilip bükülerek şekil alırlar. Bonsaide de budama, tel sarma gibi yöntemlerle bu etki verilmeye çalışılır. Ağacın sağlık durumunu yapraklarına bakarak anlamak mümkündür. Sağlıklı bir ağaç elbette sağlıklı yapraklara sahip olacaktır.

Gelişen teknolojiyle birlikte maalesef insanlar da doğadan gittikçe uzaklaşıyor. İşte bu minik ağaçlar da dekoratif güzelliğinin yanında bir nebze olsun insan ve doğa arasında güzel bir bağ olduğunu hatırlatıyor.

Bonsai Bakımı Hakkında İpuçları 

Sulama: Toprağın nem durumuna göre sulama yapın. Ne kurutacak kadar susuz bırakın ne de çürütecek kadar su verin. 3 günde bir sulamak idealdir. Hava sıcaklığı arttığında su ihtiyacı da artacaktır. Ayrıca yaprakları da bir fıs fısla sulayın. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken yaprakların üstünde su damlası bırakmamak. Çünkü yaprakların ıslak kalması mercek görevi görüp yaprakların çürümesine neden olur.

Isı: Küçük ağacınızı çok soğuk veya rüzgârlı ya da çok sıcak havaya maruz bırakmayın. 12-13 derece idealdir. Daha düşük ısıda olmamasına özen gösterin. Klima, kalorifer peteği vb. etkilerden koruyun.

Vitamin: Daha sağlıklı olması için vitaminlerden faydalanabilirsiniz.

Budama: Bonsai sanatında şekil vermede faydalanılan en önemli unsurlardan biridir. Özellikle bahar aylarında yapılması tavsiye edilir.

Toprak Değişimi: Bonsailer de diğer tüm bitkiler gibi zaman zaman toprak değişimine ihtiyaç duyar. 2-3 yılda bir toprağını değiştirin.

Işık: Aydınlık ortam ister ancak güneş ışığıyla direkt teması yapraklarına zarar verir. Sabah ve öğlen aydınlık bir ortamda tutmanız yeterlidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.