in

Mizahınızla Zekanızı Konuşturun

Mizah ve zeka ilişkisi
Mizah ve zeka ilişkisi

Mizah, bütün ilişkilerde kapalı kapıları açabilen gizli bir anahtardır. Egonun duvarlarını yıkabilen yüzünüzü tebessüm ettiren kişidir, kalbinizin kapılarını açan.

Ciddi görünmek zorunda hissederek yetişiriz, kendimizi ifade ederken, en basit anlatımlarda bile mizahi yeteneğimizi kullanmak ( varsa) aklımıza bile gelmez; duvar gibi yüzlerle dolaşan inlar haline geliriz. İçimizdeki çocuğu tutsak ederiz. Oysa ona bir fırsat versek;  kendimize yalan söylemeyi unuturuz. O bize hep doğruları söyler, bizi eleştirir ve doğruya sevk eder.  Ama biz çocuk der geçeriz içimizden bizi güldüren seslere…

Gülümsetmek, güldürmek ciddi anlamda keskin zeka ister. Espri kabiliyeti olan kişiler toplumda her zaman ön sıralarda yer alan diğerlerinden daha ilerde konumlanmış kişilerdir. Sert yöneticilerin hüküm sürdüğü dönemlerde bile kimsenin lafının üstüne laf söyleyemediği yöneticilere lafı konduran soytarılar olmuştur. Ve dönemlerinde ciddi manada saygı görmüşlerdir. Günümüzde de hal böyledir. Çünkü devlet büyüklerine ciddi manada atıfta bulunanlar ( bunlar gazeteci ise ciddi bir dil kullanırlar) ceza bile alabilirler yergilerinden dolayı. Oysa ki mizahçıların her türlü benzetmesine memleketçe güleriz, devlet büyükleri de dahil bir tebessüm edilir.

Zeka ve Mizah Nasıl Yan Yana Gelir

Nasreddin Hoca ‘ yı bilmeyen yoktur. Fıkralarını, kıssalarını çocukluk döneminden itibaren okullarda öğreniriz. Nasreddin hoca kimdir diye tanımlayacak olsak ilk akla gelen sıfatlar hemen esprili hoca, pek şakacı, şakayla ders verir, lafı gediğine şakayla oturtur gibi cümleler kurulur. Ve aslında en önemli olan ve bilinmesi gereken ise Nasreddin Hoca’ nın o dönemin bilirkişi olduğu ve aklı- zekası ile insanları kendisine hayran bıraktığıdır. Bu sebeple mizah ile zekayı konuşturmak denildiğinde bize en yakın örnek malumunuzdur. Mizah bu sebeple hem eğitici hem de öğretici özellik taşımaktadır.

Bu Videomuzu İzlemenizi Tavsiye Ederiz : Su İle Bira arasındaki Fark -Gülmek Garantili

Mizaha  Ne Kadar Yer veriyoruz

Mizah bizim aynı zamanda yaratıcı yönümüzdür. Zıtlaşmaların ve gerginliklerin içinde kaos oluşturacak konulara mizah ile yanaşıp bu şekilde bir izahatte bulunmak ortamı yumuşatır ve çözüme ulaştırır. Durumu kördüğüm olmaktan kurtarır. Beceremediğimiz en büyük meziyetlerden biri olan kabullenmek hususunu mizah ile çözebiliriz. Ve hafife aldığımız mizahi yaklaşımla aslında bir olgunluk kazanılır ve erdem sağlanır. İnsanlarla ortak paydada buluşmanın verdiği mutlulukla toplumda huzur ortamı oluşur.

Farklı bir pencereden bakmanızı sağlayan, aniden zihninizde yanan ampuller ile çözüm oluşturan mizahi yapı; sinir sisteminin rahatlaması sonucu aniden gülmemize sebep olur. Bir de bakmışsınız ki ego gitmiş, esaret son bulmuş, kendinizi bulmuşsunuz ve belki de çevrenizde size karşı ön yargılar bir anda yıkılıvermiş. Zeka – akıl sağlığınız için gülmeyi ihmal etmeyin.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Carpediem

Kürtaj işlemi nedir ve nasıl yapılır

Kürtaj İşlemi Nedir? Kürtajın Tehlikeleri Nelerdir?

Aşı karşıtlığının oluşturduğu riskler

Aşı Karşıtlığı Nedenleri ve Riskleri