1. Ana Sayfa
  2. Bugün TV de Ne Var

Mucize Doktor Dizi İncelemesi


0

Son döneme damga vuran Mucize Doktor dizisi, Türk televizyonculuk tarihi için de yepyeni bir adım sayılabilir. İşlediği konudan tutun karakterlerinin iletişimine kadar şimdiye dek izlediğiniz klasik dizilerden ayrılan bu başarılı yapım hakkında daha kapsamlı bilgilere bu yazıda ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sinema Dünyasını Alt Üst Eden Ödüllü Film: Parasite

İşte reyting rekorları kıran dizi hakkında tüm merak edilenler ve dizinin incelenmesi.

Uyarlama Yapımlar Arasındaki Yerl

Mucize Doktor dizisi ilk etapta Kore yapımı sevilen bir diziden uyarlanma olup aynı dizinin Japonya ve Amerikan versiyonları da mevcuttur. Her hafta severek izlediğiniz bu dizinin asıl uyarlandığı versiyon ise Amerikan yapımı olan The Good Doctor dizisidir. Tüm dünyada sevilen bir senaryo haline gelen bu dizinin Türkiye versiyonu da en az diğerleri kadar başarılı olmuşa benziyor.

Ülkemizde daha önce uyarlama dizilere aşina olan izleyici kitlesi bu yeni diziyi de çok çabuk sevmiş ve bu dizinin başarı oranlarına da yansımıştır. Öyle ki her hafta reyting rekortmeni olan dizinin konusu da alışılagelmiş Türk dizilerinden farklı bir şekilde gelişmektedir.

Dizinin bu denli sevilmesinde baş rolde yer alan otizmli doktor Ali Vefa’ya hayat veren genç oyuncu Taner Ölmez’in muhteşem performansının da payı oldukça yüksek. Ölmez, genç yaşına rağmen oyunculuk konusunda güzel işler başarmış ve otizm spektrumu hastalığından mustarip bir kişiyi başarı ile canlandırabilmektedir.

Diziyi Farklı Kılan Nedir?

Mucize Doktor, pek çok açıdan diğer dizilerden ayrılıyor. Aşk, duygusallık, ihtiras, zengin erkek fakir kadın konularının aksine bu dizide işlenen en temel konu otizme farkındalık olarak görülebilir. Henüz yirmili yaşlarında bir doktorun bu hastalık ile olan mücadelesine odaklanan dizide otizmli bireylerin topluma neden kazandırılması gerektiği üzerine yoğunlaşılıyor.

Sosyal iletişim kurmakta zorlanan fakat işini de oldukça iyi yapan Ali Vefa isimli doktor, tüm yeteneklerini kullanarak iyi bir cerrah olabilmek adına ilk adımı atıyor. İşte burada karşısına pek çok zorluk çıkıyor. Azimli doktorun otizmli olması onu severek yapacağı işten alıkoymaya çalışanların ekmeğine yağ sürmüş oluyor. Kendisine inanan kişiler vasıtasıyla tüm yeteneklerini ortaya seren genç Ali Vefa, çok geçmeden hastanenin en iyi cerrahi asistanlarından biri haline geliyor.

Dizi, her perşembe yeni bölümleriyle ekranlarda, ayrıca Mucize Doktor fragman aramaları da internetin en çok arama yapılan içeriklerinden birini oluşturuyor.

 

Mucize Doktor Oyuncu Kadrosu

Sevilen dizinin oyuncu kadrosu da en az konusu kadar dikkat çekici. Dizide Ali Vefa karakterine Med Cezir dizisinden tanıdığımız Taner Ölmez hayat verirken, Doktor Ferman karakterine Onur Tuna hayat vermektedir. Asistan Nazlı karakterine Sinem Ünsal, Doktor Adil karakterine ise Shameless dizisinin Türkiye versiyonu olan Bizim Aile isimli diziden tanıdığımız Reha Özcan gibi usta ve genç isimler hayat veriyor.

 

 

Yorum Yap