1. Ana Sayfa
  2. Evde Dekor

Mutfak Dekorasyonu ve Feng Shui

Mutfak Dekorasyonu ve Feng Shui
Mutfak dekorasyonunda Feng Shui
0

Mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilen hazır mutfak, önceden üretilmiş farklı modüllerin bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Firma tarafından gönderilen mimar, mutfağın ölçüsünü almakta ve mutfağa göre projelendirme yapmaktadır. Mimarın yaptığı projeye ve aldığı ölçülere göre modüller hazırlanarak mutfağa monte edilir. Mutfağınızda komple bir tadilat yaptırmak istiyorsanız ve hazır mutfak yaptırmayı planlıyorsanız tamamını aynı firma ile yaptırmayı tercih edin. Gerek su tesisatı gerekse elektrik tesisatının konumlandırmasının hazır mutfak ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu nedenle önceden yapılan bir tadilatın ardından hazır mutfak yaptırmaya kalktığınız da tesisat değişikliliği gerekirse ek iş çıkartacaktır.

Hazır Mutfak İçin Firma Seçimi

Hazır mutfak üreticisi birçok yerli ve yabancı firma bulunuyor. Yabancı firmalar arasında özellikle İtalyan firmaları oldukça revaç da. Hem fonksiyonel hem de estetik görünümü ile birbirinden farklı seçenekler sunan Hazır Mutfak üreticisi firmalar arasında seçiminizi yaptıktan sonra firma, mutfağınızın ölçülerine göre projelendirme yapacak. Bu projelendirme aşamasında renk, model, malzeme ya da konumlandırma ile ilgili istediğiniz düzeltmeleri yaptırma olanağınız mevcut.

Küçük mutfaklarda, mümkün olduğunca hazır mutfağın fonksiyonel özelliklere sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük mutfaklar da renk seçiminde açık tonlar öncelikli tercihiniz olmalıdır.  Açık mutfaklar da ise salon ile mutfak ayrımını en şık şekilde gerçekleştirebilmek için ada konsepti olan modellere bakmanızda fayda var.

PVC Zemin Kaplamaları Hem Şık, Hem Dayanıklı Hem de Steril

Mutfaklar da Feng Shui Uygulamaları

Uzak doğunun bir yaşam sanatı olan Feng Shui felsefesi, kendi öz doğamız ile dış çevrenin uyum içerisinde akışını sağlamayı ve böylece doğanın akışından en yüksek derece de faydalanmamızı sağlamayı amaçlamaktadır.

Feng Shui felsefesi iç dekorasyon için farklı bir bakış açısı getirmiş ve uygulanmaya konmuştur. Kadınların yaşamlarının büyük bir zamanı mutfak da geçmektedir. Peki Mutfak Dekorasyonunda Feng Shui Felsefesini nasıl uygulayabiliriz?

Feng Shui felsefesinde “Denge” en önemli elementlerden biridir. Bu nedenle Su ile Ateş’in karşı karşıya gelmemesi gerekmektedir. Fırın ve ya ocağın bulunduğu duvar da pencere olmamalı ve yemek pişirirken sırtınız mutfak kapısına dönük durmamalısınız.

Mutfak evinizin arka tarafında yer almamalıdır ve mutfak kapısının karşısında merdiven olmamalıdır. Yiyecek  “Bereket” anlamını taşıdığı için bereketin kaybolmaması felsefesinden dolayı mutfak kapısı, giriş kapısı ile karşılıklı olmamalıdır.

Mutfağınız da renk seçiminde ise kırmızı renk ön plana çıkıyor. Çok yoğun olarak kırmızının kullanılması önerilmese de ateş enerjisi açısından zengin olduğu için özellikle ocak ve fırın çevresinde kırmızı tonlara yer verebilirsiniz.

Yorum Yap