in

Mutlaka Göz Doktoruna Gitmenizi Gerektiren 10 Önemli Uyarı

Gözünüz ile ilgili yaşadığınız bazı sorunlar neticesinde eğer göz doktoruna başvurmazsanız, ileride ciddi olumsuzluklarla karşılaşma ihtimaliniz mevcuttur. Bu nedenle gözünüzün size ilettiği uyarılara kulak vermeli ve bu uyarıların hiçbirini ihmal etmemelisiniz. Yazımızın devamında yer alan 10 farklı belirti en kısa sürede bir göz doktoruna başvurmanız gerektiğinin en temel göstergelerindendir.

#1 Göz Kızarıklığı

Göz kızarıklığı birçok durum sonucunda meydana gelebilir. Gözünüze gelen bir darbe sonucu yaşanan göz travması, alerjik nedenler, gözünüzü kaşımanız gibi birçok etmen göz kızarıklığına neden olabilmektedir. Fakat, kızarıklığın nedenleri çok sayıda olduğu için teşhis edilmesi de bir okadar uzun soluklu bir durum olabilir. Beklenmedik durumlarda meydana gelen göz kızarıklıkları için en kısa sürede göz doktoruna başvurmanız şüphesiz sizin adınıza en doğru yol olacaktır.

#2 Ani ve süregelen bulanık görme

Eğer karşınızda bulunan nesneleri görmekte güçlük çekiyorsanız, bulanık görme sorunuyla karşı karşıya kalmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu durumun en sık rastlanılan nedeni miyop ya da hipermetrop olmaktır. Miyop hastalar yakını görüp uzağı bulanık görebilirken, hipermetrop hastalar yakını bulanık görmelerine rağmen uzağı daha iyi ayırt edebilirler. Fakat bulanık görme sorunu bu iki durumla sınırlı değildir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve bunun gibi birçok farklı neden kişide bulanık görme ortaya koyabilir. Belirtiler ortaya çıkması beraberinde kişinin sorunu kendi kendine çözme gibi bir şansı ne yazık ki mevcut değildir. En kısa sürede göz ölçümü yaptırmak ve doktor kontrolüne gitmek göz sağlığınız adına ciddi öenm arz edecektir.

Şeker hastalığı konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz : Şeker Hastalığı Ciddi Artış Gösteriyor

#3 Göz Önünde Büyük Siyah Noktanın Oluşması

Bazı insanlarda göz önünde bulunabilecek siyah noktalar sorun teşkil etmeyebilirken, bazı durumlarda bu siyah noktalar retina yırtılmasının habercisi olabilmektedir. İlk olarak ufak bir siyah nokta olarak meydana gelen belirti, ardından siyah noktanın büyümesi ile daha belirgin bir hale gelmektedir. Bunun neticesinde ise retina yırtılması meydana gelir ve görüş kaybı oluşabilir. Dolayısıyla bu gibi belirtilerde teşhisin en erken sürede yapılması kişinin daha az zararla hastalığı atlatmasına vesile olabilecektir.

#4 Sürekli Baş Ağrısı

Baş ağrısı birçok nedenden dolayı meydana gelebilen ve hemen herkesin olağan bir rahatsızlık olarak karşıladığı sorunlardandır. Meydana gelmesi için çeşitli nedenleri sıralayabileceğimiz baş ağrısı, bazı durumlarda göz yorgunluğu sonucunda da kişiye rahatsızlık verebilmektedir. Bu yorgunluğun nedeni; çok kitap okumak ve dijital ekranlarla gün içerisine uzun süre vakit geçirmek olarak sıralanabilir.

#5 Yakını Net Görememe

Eğer yaşınız 40 ve üzerindeyse, yakını net görememe sorunuyla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Bunun en önemli nedeni, yaşınızın ilerlemesi ile birlikte vücut hücrelerinizin de yaşlanmasıdır. Ancak bu durum gençlerde ve çocuklarda görülürse, ortada farklı bir nedenin mevcut olduğu aşikardır.

#6 Bir Yerine İki Görmek

Çift görme gibi göz sorunları genellikle toplumumuzda içki, sarhoşluk gibi istenmeyen durumlarla karşılaştırılsa bazen insanlar farklı nedenlerden ötürü çift görme ile karşı karşıya kalabilir. Bu ve beenzeri bir durumla karşılaşmanız durumunda göz doktoru ile temasa geçmeniz yararlı olacaktır.

#7 Gözde Ağrı Hissetmek

Göz basıncında yükselme, gözde meydana gelen damarlanmalar ve çizikler, iltihaplanmalar gibi bazı semptomlar yaşayacak olduğunuz bir göz sorununun ön belirtileri olarak sıralanabilir. Göz çeperinde karşımıza çıkan çizikler ve farklılaşmalar, meydana gelebilecek olası bir sorunun ayak izleri olduğundan, doktora gitmek kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Göz Tansiyonu ile ilgili yazımızda ilginizi çekebilir: İleri Yaşın Sinsi Hastalığı Göz Tansiyonu Nedir

#8 Göze Yabancı Cisim Girmesi

Günlük yaşantınızda birçok farklı cisim gözünüzle temas edebilmektedir. Her ne kadar kirpiklerimiz sayesinde ve gözümüzü kırparak bu yabancı cisimlerden korunmaya çalışsak da bazı durumlarda çok başarılı olamayız. Gözünüze yabancı bir cisim girmesi durumunda yapılacak ilk müdahale suyla durulamak olmamalıdır. Gözünüzde bulunan cisim ne kadar hareket ederse gözünüze de bir o kadar fazla zarar verecektir. Bu nedenle, bilhassa metal gibi ciddi zarar verici parçaların, gözünüze girmesinin ardından hemen doktora başvurmanız en tavsiye edilen yol olacaktır. Öyle ki, bu yabancı maddeler gözünüze zarar vermekle birlikte bazı görme kayıpları ve görüş kısıtlamaları meydana getirebilir.

#9 Göz Yaralanmaları

Göz yaralanmaları genellikle göze gelen darbe sonucunda meydana gelmektedirler. Özellikle kavga sırasında karşı tarafın gözünü hedef alan kişiler ciddi zararların ortaya çıkmasına neden olabilirler. Gözde meydana gelecek olan morarma ve şişme dışında göz içerisinde de ne tür sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğini bilmek oldukça fazla önem arz etmektedir. Bu noktada kişinin herhangi bir teşhis koyması mümkün olamamaktadır. Şişen ve moraran göz ile birlikte meydana gelebilecek görüş azalmaları en kesin şekilde göz doktoruna başvurarak öğrenilebilir.

#10 Gözde Flash Patlaması Hissi

Gözünüzde flash patlaması gibi bir durumla karşı karşıya kalındığı andan itibaren yapılması gereken ilk iş göz doktoruna ulaşmak olacaktır. Gözde flash patlaması hissi, kişilerin migren gibi ataklarına bağlı olabilmekle birlikte ciddi sorunların habercisi de olabilir. Bu nedenle erken teşhisin diğer adımlardan daha önemli olduğu kanaatine varmak, bazı durumlarda hayat kurtarıcı olarak rol oynamaktadır.

Migren Tedavisi ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir : Migren Aşısı Migreni Tamamen Tedavi Ediyor Mu?

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Bir Çok Kişinin Kabusu Klostrofobi, Kapalı Alan Korkusu

Facebook Şirketinin Yeni Hamlesi: Lıbra