in

NBA 2K19 Oyun İncelemesi

2009 tarihinden itibaren inanılmaz derecede bir yükseliş trendine giren NBA 2K serisi, rakipsiz liderliğini NBA Live oyunları karşısında da sürdürmektedir. Amerika’da aynı yıllarda yayımlanan her iki oyun NBA 2K19 veya NBA Live19 ikilisinden, adından en fazla söz ettiren oyun, yine NBA 2K19 oldu. Oynanış olarak simülasyon oynanış mekaniklerine yakın olarak NBA 2K oyunları, basit kontrolcü akıcı ve şeması animasyonlarıyla, rakibinden birkaç adım öndedir. Peki ya NBA 2K, bu liderliğini ne zamana kadar sürdürecektir, bu çıkış trendi NBA 2K19’da da devam ediyor mu? Kendini en ateşli şekilde Mikro ödeme çılgınlığına kaptıran, hatta bu anlamda sektörün önde gelen şirketlerinden olan 2K, oyunu mikro ödemelere göre baştan mı düzenleme yapıyor? Oynanış mekaniklerinde hangi değişiklikler vardır? NBA 2K19 eksileri ve artıları ile nasıl bir oyundur?

NBA 2K19 İnceleme

NBA 2K oyunları için, basketbol keyfini en iyi tanıtan video oyunları desek yanlış olmaz galiba. Öyle ki, çok fazla NBA oyuncusu da, NBA 2K oyunlarını tercih etmektedir. Hatta kendi karakterlerini seçip, oyunun kariyer modunu oynayan, çevrim içi maçlara katılan NBA yıldızlarının sayısı hiç de az değil niteliktedir. Süper Starların da NBA 2K oyunlarını tercih etmesinin en önemli nedeni ise, NBA 2K oyunlarının gerçek basketbol dinamiklerini, gerçekçi bir şekilde yansıtabilmesidir.

NBA 2K19 da ki Değişiklikler

NBA 2K19’un da bu fazla yüksek seviyeyi koruduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı konularda önemli geliştirmeler vardır. Özellikle savunma ve yapay zeka konusunda serinin en “olmuş” oyunu ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilmek mümkündür bir durumdur. Geliştirici olan kişiler savunma konusuna biraz daha fazlalık göstermiş olacaklar ki, hücum tarafında pek çok yeni dinamik olmasa da savunma tarafındaki yeni animasyonlar göze çarpmaktadır. Genellikle artık, hızlı bir kişi alayım, savunmacının yanından geçip gideyim gibi bir durum veya benzeri bir durum artık yoktur. Karşınızdaki insanın savunma dengesini bozup, ki o da artık pek kolay değil, ardından da içeri drive edebiliyorsunuz. Ancak yoksa kayma adımını oldukça iyi uygulayan yapay zeka, sanki sülük gibi yakanıza yapışıyor ve girdiğiniz her delikte sanki sizi buluyor. Bu delirmiş savunmayı aşmak için rakibinizi perdelere takmanız, daha kolektif bir oyuna yönelmeniz gerekmektedir. Bu yönden de serinin en zorlayıcı oyunu olmuştur NBA 2K19.

NBA 2K19’da şut mekaniklerinde pek fazla bir değişiklik yoktur, şut atma hissi hemen hemen aynı, bir değişiklik olmaksızın artık turnike atarken de şut barı beliriyor. Bu şut barını istersek kişiselleştirebiliyorsunuz, oyuncunuzun ayak hizasına alabiliyor ve rengini de değiştirebiliyorsunuz. NBA 2K19’un yeni olan animasyonlarla birlikte daha akıcı, kontrollerin ve oynanış hissinin daha rahat hissettirdiğini söyleyebilmek mümkün bir durumdur. Bir oyuncuyu kontrol ettiğinizde peki ben bu adamı kontrol ediyorum diyebiliyorsunuz ve şut şekilleri, sevinçleri, top kontrolleri, oyun tarzlarıyla Süper Starlar NBA 2K19’da başka bir Curry’yi kontrol ederken Curry, Lebron’u kontrol ederken Lebron oluveriyorsunuz. NBA 2K19, yine bu biçimde oldukça çok iyi bir iş çıkartmıştır.

Yeni Takeover moduyla istediğimiz zaman alev alma modunu aktif hale getirebiliyorsunuz. Takeover modunu aktif edince, performansımız da geçici olarak artmış duruma gelmektedir.

 Mikro Ödeme Konusu

Basketbol oyunları tarafından “kusursuza” en yakın basketbol oyunlarını 2K yapmış bulunmaktadır. Özellikle de NBA 2K9, NBA 2K10 ve NBA 2K16 serisinin hayranlarının en sevdiği yapımların başında, “kusursuza yakın” basketbol oyunu olarak ismi anılıyordu. 2K, NBA 2K17’den beridir adım adım mikro ödeme yöntemlerini oyunun içine yapıştırmış bir şekilde kontrol ederek oyunun en çok oynanan modu MyCareer’i sanki pay to win türüne dönüştürmüştü. NBA 2K18 ile “kazan ve öde” oyunun baş dinamiği haline dönüşmüştür. Kendi karakterinizi yaratıp çevrim içi maçlara girdiğiniz, My Career modunda karakteri geliştirmek için ihtiyaç benimsediğiniz sanal para birimi VC’nin reel para ile satılıyor olması oyunun dengelerini sanki alt üst etti. Gerçek para verip VC satın alan oyuncular, diğer oyuncular karşısında beş hatta on adım öne geçmeye başlamıştır. Durum böyle olunca ise 2K’nın kasasını doldursa da pek çok oyuncu bu durumdan hiç memnun değildir. Özellikle Hollanda ve Belçika’da mikro ödemelerin yasaklanması 2K’yı da fazlasıyla etkiledi.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Youtube’un Yeni Rekortmeni Kill This Love ile Blackpink

Pürüzsüz Bir Cilde 4 Aşama da Kavuşmak Mümkün