1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Nekrofili Nedir?

Nekrofili Nedir?
0

Nekrofili, en basit şekilde, bir ceset tarafından uyarılan cinsel uyarılma olarak tanımlanabilir. Teşvik, fanteziler şeklinde veya cesetle gerçek fiziksel cinsel temas şeklinde olabilir.

Bu konu temalı efsaneler tarih boyunca yaygındır ve Herodot’un belirttiği gibi eski Mısırlılardan beri ölülere cinsel müdahale kavramı bilinmekte ve tiksindirilmektedir.

“Seçkin bir erkeğin karısı öldüğünde ya da güzel ve tanınmış bir kadın öldüğünde, bedeni mumyalayanlara hemen verilmez, ancak üç ya da dört gün geçtikten sonra verilir. Bu, önlemek için bir ihtiyati tedbirdir.

Nekrofilinin Tezahürü | Ölü Sevici

Tek başına fantezilerden bir ceset elde etmek uğruna cinayete uzanan geniş bir davranış yelpazesi vardır. Uzmanlar, parafiliyi, o spektrumun neresine düştüğüne göre alt kategorilere ayırdı. “Pseudonecrophilia”, cesetle cinsel temasın önceden var olan fanteziler veya vücutla cinsel temas arzusu olmadan gerçekleşebileceği münferit olayları tanımlar.

En gerçek haliyle bile basitçe bir cesedin varlığında olmaktan, vücutta öpüşmeye, okşamaya veya cinsel ilişki yapmaya kadar çok çeşitli olabilir. Bununla birlikte, diğer parafililerin veya kişilik bozukluklarının varlığı, cesedin sakatlanması, kan veya idrar içmek veya cinayet (“nekrofilik cinayet” veya “nekrozadizm”) gibi daha grotesk veya sadist unsurlarda ortaya çıkabilir.

İkincisi, spektrumun en rahatsız edici ucu. Cinayet eyleminin kendisi nadiren bir cinsel çılgınlık yaratsa bile, beden elde etmek için yüksek bir cinayet oranı belirlenmiştir. Ne yazık ki nekrofili örneklerinin %42’sinin bir ceset elde etmek için öldürüldüğü bilinmektedir.

Vakanın Yaygınlığı

nekrofili
Nekrofili

Nadir görülmesine rağmen, birçok kişi, eylemin sesi çıkmayan bir mağdur ile gizlice gerçekleştirileceği ve parafilinin tanınmış olduğu süre göz önüne alındığında, bu durumun istatistiklerin ima edildiğinden daha yaygın olabileceğini iddia edilir.

Çoğu cinsel anomalide olduğu gibi, bildirilen vakalar, 20 ile 50 yaş arasında ki erkekleri cesetlere…

…kolay erişim sağlayan mesleklerle ilişkilendirmiştir. Örneğin mezarcılar, cenaze görevlileri, güvenlikler, vb.

Nekrofilinin Tedavisi Nedir?

Birey, ilişkili psikopatoloji açısından değerlendirilmeli ve buna göre tedavi edilmelidir. Nekrofili tedavisi, çoğu parafili için reçete edilenler ile benzer olacaktır, bilişsel terapi, cinsel dürtü azaltıcı ilaçların kullanımı, sosyal ve cinsel ilişkilerin iyileştirilmesine yardım, vb.

Türkiye’de Vaka Bulunuyor Mu?

Çok şükür ki ülkemizde bugüne kadar hiç nekrofili vakası bildirilmemiştir. Fakat bu tabi ki olmadığı anlamına gelmez.

Cinsellik ve seks hakkında bir diğer yazımız: Seks Hakkında İlk Defa Duyacağınız İlginç Gerçekler

Yorum Yap