1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır

Nostaljik Gazoz Dükkanı

Nostaljik Gazoz Dükkanı
0

Nostaljik gazoz dükkanı açmak son dönemlerde haberlere bile son dakika haberi olarak gündem yapmış çok özel bir iştir. Son dakika belki biraz abartı oldu ama olsun. Her geçen gün eskiye biraz daha özlem duyar olduk. Bu nedenle hatırladığımız dönemlerdeki olayları, nesneleri, eşyaları, ürünleri görünce ayrı bir değer gösteriyoruz. Nostaljik gazozcu da değer gören işlerden biri olarak yerini aldı.

Her bir gazoz kapağının altında nesillerce hikaye yatmaktadır. Her bir gazoz kimlerle içilmiş, neler konuşulmuş bilinmez ama bıraktığı anılar, hatıralar özellikle 35 yaş üzerinde ki her nesli duygulandıracak türdendir. Öyle ki 1970’li yıllarda Türkiye’de 1.000’e yakın gazoz üreticisi bulunmaktaydı. Ancak yabancı firmalar, özellikle ülkenin o dönemlerdeki kötü durumundan faydalanarak içecek ve gıda pazarına dev markalar girişler yaptı. Pek çok firma reklamlarıyla ve parasal güçleri ile gazoz üreticilerini bitirmiştir. Geriye 50 ye yakın Türk üreticisi kaldı. Her alanda eskiye dönüş başladığı gibi bu alanda da çoğu firma gazoz üretimini canlandırmak için atağa geçmiş durumda. Yeni nesile de gazozu sevdirmek için firmalar büyük bir özveri ile üretim yapmaktadır. Onlara gazozu sevdirmek için yeni tat arayışları sürekli devam etmektedir. Nostaljik tasarımlar ile gençleri de eskiye götürmeyi hedefleyen firmalar, nostaljik gazoz dükkanı açılışların da artmasıyla her yere yayılıyorlar.

Peki, Gazoz Nedir? Neden Bu Kadar Anlam Yüklendi?

fikirsiz_nostaljik-gazoz-dukkani

Gazoz, aslında bildiğimiz şekerli sudur. İçeriğinde karbon asidi bulunan ve su oranı yüksek bir şekerli şerbettir. İçine karbondioksit eklenerek hazırlanan bol suya aroma, esans ve meyve suyu gibi katkılar ilave edilerek değişik tatlar ile hazırlanır. Her ülkenin kendine has aromaları olduğu gibi, bizim ülkemizde de çeşitli aromalarda gazozlar yapılmaktadır. Nostaljik gazoz dükkanı olan yerlerde bu tatları hepsini bulabilirsiniz. Hazmı kolaylaştırdığı bilinir ve soğuk havalarda tüketilmesinin içimi bakımından daha keyifli olduğu söylenir. İçeriğinde şeker ve gaz bulunduğu için çok fazla tavsiye edilmez. Ancak her üründe olduğu gibi bunda da az kullanılırsa sorun teşkil etmeyecektir.

Eski dönemlerde gazoz çok zorlu koşullarda üretiliyordu. Şeker şurubu keçe torbalara bir tas ile eklenerek süzdürülüyor. Sonrada cezve ile şişelere dolduruluyordu. Ama bildiğimiz o küçük şişelere değil. El arabaları üzerine konan şişelere doldurulur ve gezdirilerek bardak ile satışı yapılırdı. Gazoz bizim gibi sürekli savaşan ve yokluk zamanları çok olmuş ülkelerde bulunmaz bir nimettir. Enerji versin diye şekerli su ile öğünlerini geçiren askerlerle dolu günlerin anısını barındırmaktadır. Bu sebeple gazoz Türk milleti için çok önemli ve anlamlı bir içecektir.

Nostaljik Gazoz Markaları

fikirsiz_nostaljik-gazoz-dukkani

20.yy başlarında ülkemize giriş yapan ithal madensuyu, daha sonra yerli firmalarımız tarafında üretilmeye başlanarak gazoz halini aldı. İlk yerli üretim gazozu Mısırlıoğlu gazozlarıdır. Ardından Hasanbey, Neptün gibi isimlerle gazozlar çıkmaya başladı. Sayıları her geçen gün artan firmalar ile Anadolu adeta gazoz cennetine dönüşmüştür. Nostaljik gazoz dükkanı raflarında bulabileceğiniz bazı yerel markaları şöyle bir hatırlayacak olursak;

Zaman (Adana), Zafer (Denizli), Tekir (Kayseri), Aladağ (Kocaeli), Dört Mevsim (Manisa), Ankara (Mersin), Poyraz (Tokat), Aksel (Zonguldak), Şifa (Burdur), Elvan (Antalya), Bodrum(Muğla)

Bir Yudum Gazoz İle Zamanda Yolculuk

Hala eskilerde olan gelenekleri yaşatan insanlar vardır. Mutlaka her hamam sonrasın dinlenme ve rahatlama anında, vücudunda kendisine gelmesi için gazoz içilir. Ya da az da olsa devam eden mahalle maçlarından sonra kana kana gazoz tercih edilir. Nuri Alço filmlerine bile konu olacak kadar popüler bir içecektir gazoz. Her bir yudumda bir anı canlanır. Her bir yudum geçmişe doğru bir yolculuk yaptırır. Bu kültürün devam etmesi ve yaşatılması için nostaljik gazoz dükkanı açanlara destek verilmelidir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap