Ofis Dekorasyonu Renk Seçimi Nasıl Yapılır? |6 Adımda En Doğru Ofis Rengi Hangisi Bulalım!

fikirsiz-ofis-dekorasyonu-renk-secimi-ofis-rengi

Ofis dekorasyonu renk seçimi dendiğinde ofis rengi olarak hemen birkaç şekil kafamızda tasarlanır. Ancak her ortam için her renk bir anlam ifade eder. Eğer dekorasyonda tasarım hatasına düşerseniz asrın hatası olur ve ofiste verim alamazsınız. Peki renkler bunu nasıl sağlar? Renklerin psikolojiye etkisi ne ölçüdedir? Ofis renkleri personel ve ziyaretçide ne çağrıştırır?

Ofis dekorasyonu her zaman oldukça önemli bir yere sahiptir. İş verenler ofislerinde şık bir tasarım ile hafızalara kazınmak isterler. Madem talep bu o halde ofisi güzelleştirecek ve zengin gösterecek olan da duvarların rengidir.

Ofise ziyarete gelecek kişiyi ilk etkileyecek unsur elbette duvarların karşıya yansıttığı imajdır. Peki en doğru duvar rengi hangisidir? Ofiste hangi renkler tercih edilmelidir? Etkileyici bir ofis dekorasyonu nasıl olmalı? Gelin 6 adımda bu renkleri ve seçilme sebeplerini bi inceleyelim:

Senin Ofis Rengin Hangisi? |Ofis Dekorasyonu Renk Seçiminde Püf Noktalar!

Ofis dekorasyonu yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Ofisin ışık alma yönü aydınlık kapasitesi, sektörü ya da günlük trafiği önemlidir. Devamlı misafir kabul edilen bir ofis ile şahsi ofislerin tasarımı farklılık gösterebilir. O halde en doğrusu çalışanların da motivasyonunu yükseltecek iş verimini arttıracak bir renk seçimi yapmaktır? Peki ofisler için en doğru renk seçimi nasıl yapılır? Renklerin dili iş dünyasında ne anlam ifade eder?

1- Ofis Rengi Siyah Olursa?

Siyah ciddiyetin asaletin temsilcisidir. Ancak bunu ofiste kullanırken lütfen abartmayın. Siyah aynı zamanda karamsarlık veren tok ve nötr bir renktir. Odaklanma için gerekli olsa da eğer ofis aydınlanmasına uygun değilse oldukça kasvetli bir mekan yaratır. O halde siyahı ofis duvarı olarak seçmek istiyorsanız ya yarıya kadar siyah yapın ya da sadece tek bir duvarı siyaha boyayın. Fazlası tefrit olacaktır buna dikkat edin!

2- Ofis Dekorasyonu İçin Yeşil Duvarlar Muntazam Güven!

Yeşil baştan sona güven ve enerjinin temsilcisidir. Ancak çalıştığınız sektöre göre yeşil tonunu seçerken dikkat etmekte fayda var. Yeşil tonunu fazla kaçırırsanız biraz devlet dairesine benzer bir hava ortaya çıkabilir. Özellikle bekleme alanları için sakinlik ve huzur verici renk olduğu için tercih edilir.

3- Ofis Rengi Mavi…

Mavi renkli duvarlar sakinlik verir. Aslında renk itibari ile tansiyon düşürücü etkisi olduğu söylenen mavi en çok yöneticilerin odası için uygundur. Çünkü ciddiyet ve enerjiyi bir arada sunar. Ancak tonunu iyi ayarlamakta fayda vardır. Koyu tonlar gerçek bir ciddiyet timsaliyken açık renkler daha canlı düşüncelere yol açabilir.

4- Beyaz Ofisler

Beyaz duru düşüncelere yol açan sakinlik ve berraklığın sembolüdür. Ofislerde beyaz renk kullanımı özellikle yaratıcı düşünce, hafıza açıklığı için oldukça önemlidir. Işığı yansıtması da motivasyon açısından oldukça önemlidir. Prestijli ve samimi bir imaj için olmazsa olmazdır. Ofis dekorasyonu için hijyenik ve soft duruşu ile gerek misafirler gerekse çalışanlar için en kıymetli duvar rengidir denebilir.

5- Ofis Dekorasyonu İçin Kahverengi Köşesi

Kahverengi iş dünyası için çok tercih edilmez. Renklerin dilinde kahverengi bilinçaltına sıcaklık hissi verir. Ciddiyeti alır. Bu nedenle ofislerde ancak misafir ağırlanan noktalarda uygun renk kombinleri ile kullanılabilir.

6- Ofis Dekorasyonu İçin Kırmızıya Dikkat!

ofis dekorasyonu

Ofis dekorasyonu için gelelim kırmızı renk kullanımına! Kırmızı renk hayatın ve canlılığın rengi, süper enerjik bir renktir. Tansiyon çıkartan ve nabız yükselten etkisi ile heyecan verir. İştah açtığı için özellikle yemek firmaları tarafından kullanılır. Ancak kapalı masa başı düzendeki ofisler için kırmızı ofis rengi sakıncalıdır.

Aşırı göz alıcı olması ve odak dağıtması sebebi ile tercih edilmez. İlla kullanılacaksa da tek bir duvara ya da duvarların yarısına sürülebilir. Aynı şekilde kırmızıya uygun aksesuarlar yardımı ile renk tonu dağıtılabilir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık