in ,

Öğrendiğiniz Dili Hafızanızın Bir Köşesine Gömmeyin

Birçok ülkenin ve meslek dalının iş birliği yapmaya başlamasıyla dil öğrenimi çok önemli bir hale gelmiştir. Zamanla yoğunlaşan bu durum eğitim sistemlerine entegre edilmiş farklı ülkelerde farklı gereksinimlere göre dil eğitimi yapılmıştır ve hala bu eğitimlere devam edilmektedir.

Ülkemizde kullanılan eğitim sistemleri her dönemde tartışma konusu olmuştur ancak bireylerin, öğrencilerin üzerine düşen, her türlü fırsatı değerlendirmek ve öğrendikleri dilleri canlı tutmaktır. Bu yazıda anlatılacak maddeler yalnızca İngilizce için değil, tüm diller için geçerlidir. Yabancı dili en azından A1-A2 seviyesinde olan bireyin öğrendiği dili unutmaması için öneriler:

Dizi/Film İzlemek

Bu yöntem ileriki yaşlarda bazı sorunlara yol açabilir. Örneğin izlenilen dizi/film dilini tamamen anlamayan kırklı yaşlarında bir bireyin ilgisini çekmek, dil edinimine katkı sağlamak neredeyse imkansızdır.

Eğer söz konusu hedef kitle “Very young/ Young Learner” olarak nitelendirilen genç öğrenciler veya bireyler ise bu yöntemle hem önceden edinilmiş bilgi taze tutulacak hem de yeni kalıplar, günlük dil kullanımı öğrenilecektir. Tüm bunların yanında dizi veya film izlemek bireyin rahatlamasını sağlar. Sınıf ortamında alınan yapay eğitimden çok daha etkilidir.

Arkadaş Edinmek

Bu maddede bahsi geçen arkadaşlar elbette kişinin öğrenmek istediği hedef dili ya çok iyi konuşan ya da ana dili olarak edinmiş kişiler olmalıdır. Zira karşı taraf hedef dili ana dil veya ana dile yakın olarak bilmiyorsa dili öğrenmek isteyen kişi bu süreçte daha yavaş ilerleyecektir. Dile hakim bir insan ise nispeten dili bilmeyen veya henüz yeni öğrenen kişinin hatalarına rağmen onu doğru, hızlı algılar ve dönütünü daha sağlıklı yapar. Bu madde için ise sosyal medyadan, telefon uygulamalarından, dil edinimine yönelik tasarlanan sitelerden veya imkan var ise günlük yaşantımızın geçtiği bölgelerdeki turistlerden ; “gerçek dünyadan” faydalanılabilir.

Dili Günlük Yaşama Entegre Etmek

Her geçen gün büyüyen bir mecra olan YouTube’da video izlemeyen yoktur. İlginizin yoğun olduğu konularda, ana dilin yanında bir de hedef dildeki kanallar takip edilebilir. Bir saat boyunca dizi veya film izlemek yorucu ya da sıkıcı geliyor ise YouTube’daki ortalama süreleri 10 ila 30 dakika olan videolar tercih edilebilir. İş yaparken, ders çalışırken müzik dinleyen bireyler hedef dilde, kendi dinledikleri türde müzikler dinleyebilirler. Kelimeleri yazarak veya ezberleyerek çalışmayı sıkıcı bulanlar kullandıkları cihazları hedef dile çevirip, fark bile etmeden kelime dağarcıklarını geliştirebilirler.

Tüm bunların dışında, elbette ki her birey dili farklı şekillerde öğrenir. Her öğrencinin kendi çalışma yöntemi, kendine göre kolay algılayabildiği öğrenme stilleri vardır. Kendinizi daha iyi tanıyıp, seçtiğiniz farklı yöntemler ile dil öğrenimini hızlandırabilirsiniz. Önemli olan nokta, kişinin bulunduğu ortama ve algılama düzeyine uygun yöntemi seçmesidir.

Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

Rapor et

Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

Yazar : Romantik07

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Volkan Konak “Dalya” İsimli Albümünü Çıkardı

Bahçeye Ekilecek Bitkinin Daha İyi Ve Güzel Yetişmesi İçin Beş Altın Tavsiye