1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Burun Çiçeği: Oksijen!

Burun Çiçeği: Oksijen!
0

Oksijen… Dünya’nın en nefis yemeğinden bahsediyorum: Sotelenmiş nefes; oksijen!

Aramızda tadını beğenmeyen ya da masasına oksijen tabağıyla gelen garsonu geri çeviren yoktur herhalde? Sanmıyorum. Tabii buna nazaran, alkol tüketim oranı yılda kişi başı 3,5 litreyi aşan Türkiye’de bahsettiğimiz nefes yemeği, dolaylı olarak geri çevrilebiliyor. En önemli sebeplerden biri ise, alkolün mezesinin sigara oluşu.

Bir sigaranın, hayatı 10-11 dakika kısaltıldığına dikkat çekecek olursak, ortalama olarak her çekişin 1 dakika kadar kısalttığını ve yılda binlerce tabağın çöpe dökülmesine göz yumuyor olduğumuzu söylemek mümkün.

Keşke çöpe atılan o tabakların başkaları tarafından toplanabilme imkanı olsaydı. Ayrıca böyle bir imkan olsaydı, eminim ki hiçbir oksijen sahibi yemeğini paylaşmak istemezdi. Hem sahip olduğu her şeyi; hayatını çöpe atacak hem de kimsenin istifade etmesine izin vermeyecek!

Yakıtlar, Hedef ve Şoförün Önemli

Yakıtı, hedefi ve şoförü olmayan bir aracın hedefine ilerleyemeyeceği gerçeğini artık hepimiz biliyoruz. Oksijen, Ferrari’mizin şoförüdür. Oksijen, hayatımızın değerini yansıtan Ferrari’mizin, bu değeri ispat edebilmesi için ihtiyacı olan yakıtın ta kendisidir. Bu yakıtın tüm istasyonları tamamen içimizde yer aldığından, uyku eylemi dahil olmak üzere, nefesimizi tükettiğimiz her alana dikkat etmemiz gerekiyor.

Yakıtı, hedefi ve şoförü olmayan Ferrari’nin hedefine ilerleyemeyeceğini hepimiz biliyoruz dedik. Peki, istasyonların içimizde olduğu gerçeğinden yeterince haberdar mıyız?

Yaşam Kalitesi Arttıran Faktörler Nelerdir?

oksijen

Temel yaşam şartlarına sahip her bireyin yaşam kalitesi aynı olmayacağı gibi, doğal olarak yaşamını kaliteli yaşayanlarında yaşam şartları aynı olmayacaktır.

Bir üst başlıkta söz ettiğim gibi; ilk olarak içimizdeki istasyonlar sayesinde elde edeceklerimiz, yakıt dediğimiz enerji, sonraki aşamayı oluşturan hedefler kısmını harekete geçirecek en temel faktördür. Yani, kaliteli yaşama açılan aşamalardan ilki hedeflerdir. Ve ancak hedefi olanların, daha fazla yakıta ihtiyacı vardır.

Yaşam kalitemizi arttırmanın ikinci aşaması ise, daima burnumuzun ucunda dirilen burun çiçeğimizin harikulade tohumlarını, doğal çevresiyle ün taşımaya devam eden ülkemizin her köşesinden karşılayabiliriz.

Özel İstasyonlar

Küresel dünyada olduğu gibi, kendi aracımızın içerisinde de parsellere ayrılmış özel yakıt istasyonları görmemiz mümkün.

Aşk ve diğer duyguların istasyonu, Zeka İstasyonu ve daha birçok özel şirket…Onları ziyaret etmeliyiz. Yakıt alımlarımızı sadece birinden değil aksine tümünden gerçekleştirmeliyiz. Ve unutmamalıyız ki hepsinin sağladığı enerjiyi oksijen, yani Yaşam İstasyonu verir. Diğerlerini ziyaret etmeden önce sekteye uğramamak için bu istasyona mutlaka ziyaret önceliğinde bulunuruz.

Herkesin Markası Ferrari Midir?

oksijen
oksijen

Evet, herkes Ferrari olmayabilir. Buna karşın herkes, Dünya’nın en değerli araçlarını üreten, üretkenliği mücbir sebeplerden dışında tükenmeyecek, en zorları başaran bir markadır. Bizi diğer araçlardan ayıran farklarda olacak elbette; hırs, Ferrari’nin sun-roofu (açılır tavanı), şefkat, spoilerı (rüzgarlığı), duygusallık, motor gücü olabilir ve bu özellikler istediğiniz ölçüde genişletilebilir. Bunlar sizin konfor ve performansınızı arttıracaktır.

Konfor ve performansınızı düşürecek seçimler yapmadığınız sürece geriye, hangisini nerede ve ne zaman kullanmalıyım sorusunun cevabını bulmak kalıyor…

Hadi öyleyse, burnunu kullanarak oksijeni keşfet!

İlgili sağlık konularından bir tanesi için: Depakin Chrono BT Nedir? Depakin Chrono BT Ne İçin Kullanılır?

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap