in

Okul Öncesi Çocuklarımızın Zekâ Gelişiminde Faydalı Olan Oyunları

Okul öncesi ve ilköğretim çağı zamanlarında olan çocuklarımızın zekâ gelişimi için, birçok alternatifi olan zekâ oyunları mevcut olmasına rağmen, özellikle bu yaş grubu için önerilen bazı oyunlar vardır.Bu oyunlar özellikle, çocuk gelişimi için uzmanlar tarafından da tavsiye edilen oyunlardır. Hem eğlenmesini, hem öğrenmesini sağlayacak bu tarz oyunlarla, çocuklarımızın dikkatini çekerek, eğlendirerek öğrenmesini sağlanmaktadır. Bu tip zekâ oyunları çocukların karar verme, deneme yanılma yöntemleri ile doğruyu keşfetme / doğruya yönelme özelliklerini keşfetmeleri ve geliştirmelerini sağlar.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir :Boş Vakitlerinizi Ailece Değerlendirebileceğiniz Eğlenceli 5 Aktivite

#1 Zekâ Küp ve Blokları

Bu tip oyunlar sayesinde; cisim, hacim, şekil ve uygunluk farkındalığını keşfederler. İnşa etme, birleştirip ekleme, ayırıp eksiltme gibi becerilerini keşfederek, daha farklı şekil ve yapıları kendi hayal güçlerinde tasarlayarak gerçeğe dökme imkânları doğar. Özellikle bu açıdan Lego tipi oyuncaklar, halen dünya üzerinde bu tip oyuncak türleri içerisinde en çok satın alınanlardan biridir.

  #2 Hafıza ve Görsel Eğitim Kartları

  Bu kartlar sayesinde çocuklarımız; hayvanları, eşyaları, taşıtları, yapıları, renkleri ve çevrelerinde sıklıkla denk geldiği her türlü materyali görsel hafızalarına alarak öncesinde isimlerini öğrenmiş en azından kulak aşinalığı kazanarak hatırlamış olurlar. Aynı zamanda ezber kabiliyetlerini de arttırmaları için oldukça faydalı ve tercih edilmesi gereken oyuncak tiplerinden biridir. Aynı cins kartları, grup kartlar içerisine önce açık, sonra kapatarak karıştırmak suretiyle, kartların daha evvel nerelerde açıldıklarını hafızalarına alır, sonra çiftleri denk geldiğinde de hemen bulabilirler.

   #3 Beş Taş ve Dama Benzeri Oyunlar

   Bu tip oyunlar artık belirli yaş grubuna ulaşmış çocuklarımızın; strateji ve planlama yapabilme kabiliyetlerini geliştirmek için tavsiye edilir. Bu sayede, manevraları ve kararları sonrasında karşı rakibin hareketlerine bağlı kalarak yeni strateji ve manevralar üretmesi sağlanmış olur. Ciddi anlamda çok geliştirici bir oyun türüdür.

    #4 Kule ve Ev Yapıları

    Birleştirme ve ayakta tutma, çocuk gelişiminde “başarı” yeteneğini ve ruhsal gelişimini destekleyen oyunlardan biridir. Sıfırdan başarılmış, kendi çabalarıyla meydana getirmiş olduğu yapılar; çocuklarda kendilerine güven duygusunu, başarma ve bir şeyler üretme kabiliyetini geliştirmektedir. Birde, yapılı kuleler içerisinden parçalar çekerek, yapının ayakta kalmasını amaçlayan oyun türleri sayesinde de, mantık ve öngörü kabiliyetleri de önemli derecede gelişme gösterir. Bu sayede, mantıken yapılan eylemlerin sonuçları konusunda fikir ve deneyim sahibi olurlar.

     #5 Uygun Şekilleri Eşleştirme

     Bazı platformlar üzerine önceden oyulmuş şekillere, elde bulunan şekillerin yerleştirilmesiyle çocukların önce çok seferde, sonra tek seferde uygun şekle, uygun cismi yerleştirme mantığıyla oynanan oyunlardır. Bu oyunlar sayesinde, konsantrasyon , dikkat toplama ve hafıza gelişimleri artar. 1 veya 1,5 yaşından itibaren çocuklarımıza bu tip oyunları aldığımızda, zeka gelişimleri için ciddi faydalar sağlayacağını unutmamalıyız.

      Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

      Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

      Merve Özbey Tebrikler video klibi

      Merve Özbey’in Youtube da Yayınlanan Tebrikler şarkısının Video Klibi

      Birbirinden Farklı Özelliklere Sahip Türk Köpek Irkları