in

Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek 10 Kısa Kitap

10 Kısa kitap

Bazen uzun bir günün stresini atmak bazense sadece kısa molaları verimli bir şekilde değerlendirmek isteriz. Kimi zamanda yalnızca okumak istediğimiz için hacim bakımından kısa kitap tercih ederiz. İşte bu listede, zamanım az ne okumalıyım, diye düşünenleri sevindirecek kısacık kitaplardan bahsettim.

İlginizi çekebilir: Okurken Gözyaşlarınıza Engel Olamayacağınız En İyi 5 Kitap

Kısa kitap listemizde değişik konularda bir çok kitap bulabilirsiniz. İşte size

Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek 10 Kısa Kitap listemiz

#1 Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu -Stefan Zweig

Kısa kitaplarla ilgili bir liste yapılıyorsa eğer Zweig kitapları içerisinde olmazsa olmaz. Gerek sayfa sayısının azlığı gerek kolayca akıp giden bir tarzının olmasıyla insan hiç yorulmadan kafasını dağıtacak kısacık bir şeyler okuyor. Bu kitapta bir kadının yıllarca süren platonik aşkının öyküsünü kadının son mektubundan okuyoruz.

Sayfa Sayısı : 68

  #2 Bir Çöküşün Öyküsü – Stefan Zweig

  Endişelenmeyin Zweig kitaplarıyla başlayıp biten bir liste olmayacak fakat Bir Çöküşün Öyküsü kolayca okunup üzerinde bir süre düşünülmesi gereken kitaplardan biri olarak bu listede yer alıyor. Fransız sosyetesinden Madame de Prie’nin saraydaki bazı entrikaları yüzünden Normandiya’ya sürülmesi ve burada yaşadığı bunalımları çarpıcı bir dille anlatıyor yazar bize bu kitapta.

  Sayfa Sayısı : 56

   #3 Ermiş – Halil Cibran

   Halil Cibran’ın bu kitabı bir öğüt kitabı niteliğinde de değerlendirilebilir. Ermiş El Mustafa sürgün hayatı yaşadığı adadan onu anavatanına götürecek olan gemiye binmek üzeredir. Siz buna ‘ölmek’ de diyebilirsiniz. Bu sırada çevresine toplanan insanlara onların soruları üzerine hayatın içinden bazı öğütler vermeye başlar.

   Sayfa Sayısı : 64

    #4 Kızıl Veba – Jack London

    Kızıl Veba adı verilmiş bir hastalık dünya üzerindeki nüfusun büyük çoğunluğunu yok etmiştir. Geride kalanlar ise ilk çağlara geri dönmüş, sanattan, düşünceden hatta dilden uzaklaşmışlardır. Bütün bu insanların arasında yaşlı bir adam, eski Profesör James Howard Smith geçmiş günleri hatırlamakta ve özlemektedir fakat o, bu ilkel dünyada yeni nesil için bir alay konusudur.

    Sayfa Sayısı : 80

     #5 Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

     Çok fazla kazanmayan bir memur olan Akaki Akakiyeviç kendi eski paltosu onu ısıtmamaya başladığı için akşamları aç uyuyarak kendisine yeni bir palto almak için para biriktirir. Paltoyu alır da ve zaten hikaye tam da bu noktada düğümlenir ve çözülür. Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.” diyerek önemini dile getirdiği bu kitapta Rus bürokrasisi de memurun duygularıyla beraber gözler önüne serilmiştir.

     Sayfa Sayısı : 72

      #6 Açlığın Çocukları Alıçlar Altında – Marita Conlan McKenna

      1845 yılında İrlanda’da yaşanan Büyük Açlık’ın gerçek hikayesinin anlatıldığı bu kitap sayfa sayısı çok gibi görünse de öyle kolayca akıp gidecek ki sonuna ne zaman geldiğinizi anlamayacaksınız. Yaşam mücadelesi, açlık ve kardeşliğin gerçek hikayesi.

       #7 Göğü Delen Adam – Erich Scheurmann

       Göğü Delen Adam aslında “papalagi” yani beyaz insanla ve onun ‘tuhaf’ alışkanlıklarıyla ilk kez karşılaşmış siyahi bir adamın notlarından oluşan, içinde yaşadığımız kültürü sorgulamaya ve “Farklı olabilir miydik?” diye düşündürmeye iten sayfa sayısının azlığına rağmen derin fakat tek oturuşta bitirilebilecek bir kitap.

       Sayfa Sayısı : 112

        #8 İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Nikolyeviç Tolstoy

        Yargı sisteminin içinde saygın bir makama sahip olan İvan İlyiç’in ölümünü önce çevresindeki insanların sonra da kendi anlatımından okuyoruz. Nükteli bir anlatımla ölüm ve onun kaçınılmazlığı bir ömrün ayrıntılarında gözümüzün önüne seriliyor. Bu kitap aynı zamanda bir sosyal kritiktir.

        Sayfa Sayısı : 112

         #9 Geceyarısı Gezegeninden Raporlar – Nalo Hopkinson

         İki öykü, bir röportaj ve yazarın konuşmasından oluşan bu kitap tek solukta okunuyor olmasının yanında edebiyatta ırk ve ırkçılık konuları üzerine de eğiliyor.

         Sayfa Sayısı : 112

          #10 Vahşi Kızlar – Ursula K. Leguin

          Assolistler en son çıkar lafına uygun olarak bu kitabı on numaraya koydum. Daha ‘alt’ görünen bir toprak insanlarından gelin olarak kaçırılmış kızları ve onların adaleti arama serüvenlerinin Leguin’in kendine özgü bakış açısıyla anlatıldığı bu öykü aynı zamanda Nebula Ödülü’ne de layık görülmüştür. Kitabın içinde Vahşi Kızlar öyküsünün yanında Leguin’le yapılmış bir söyleşi de bulunmaktadır.

          Sayfa Sayısı : 112

           Bu içerik FİKİRLE formlarımız ile oluşturulmuştur. Siz de içerik ekleyebilirsiniz

           Fikrinizi Öğrenebilirmiyiz?

           Yazar : Alice

           Bir cevap yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

           Loading…

           0

           Türkiye de Siyaset, Futbol Ve Ticaret Üçgeni

           Baş Belası Griplerden Nasıl Korunuruz?