1. Ana Sayfa
  2. Edebiyat
Trendlerdeki Yazı

10 Kısa Kitap Önerisi! Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek…

En çok satan kitaplar arasından araştırma yaparak sizler için kısa kitap önerileri hazırlamaya çalıştık. İşte size bir günde okunacak kısa kitaplar.

10 Kısa Kitap Önerisi! Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek…
0

Bazen uzun bir günün stresini atmak bazense sadece kısa molaları verimli bir şekilde değerlendirmek isteriz. Kimi zamanda yalnızca okumak istediğimiz için hacim bakımından kısa kitap tercih ederiz. İşte bu listede, zamanım az ne okumalıyım, diye düşünenleri sevindirecek kısacık kitaplardan bahsettik.

Okumak İçin Sadece Bir Gün Yetecek 10 Kısa Kitap listemiz

Kısa kitap listemizde değişik konularda bir çok kitap bulabilirsiniz. Kimi zaman hemen elimize alıpta bitirebileceğimiz kısa kitaplar ararız. En çok satan kitaplar arasından araştırma yaparak sizler için kısa kitap önerileri hazırlamaya çalıştık. İşte size bir günde okunacak kısa kitaplar.

Vahşi Kızlar – Ursula K. Leguin

Kısa Kitap Önerisi: Vahşi Kızlar
Kısa Kitap Önerisi: Vahşi Kızlar

Assolistler en son çıkar lafına uygun olarak bu kitabı on numaraya koydum. Daha ‘alt’ görünen bir toprak insanlarından gelin olarak kaçırılmış kızları ve onların adaleti arama serüvenlerinin Leguin’in kendine özgü bakış açısıyla anlatıldığı bu öykü aynı zamanda Nebula Ödülü’ne de layık görülmüştür. Kitabın içinde Vahşi Kızlar öyküsünün yanında Leguin’le yapılmış bir söyleşi de bulunmaktadır.

Sayfa Sayısı : 112

Geceyarısı Gezegeninden Raporlar – Nalo Hopkinson

İki öykü, bir röportaj ve yazarın konuşmasından oluşan bu kitap tek solukta okunuyor olmasının yanında edebiyatta ırk ve ırkçılık konuları üzerine de eğiliyor.

Sayfa Sayısı : 112

İvan İlyiç’in Ölümü – Lev Nikolyeviç Tolstoy

Yargı sisteminin içinde saygın bir makama sahip olan İvan İlyiç’in ölümünü önce çevresindeki insanların sonra da kendi anlatımından okuyoruz. Nükteli bir anlatımla ölüm ve onun kaçınılmazlığı bir ömrün ayrıntılarında gözümüzün önüne seriliyor. Bu kitap aynı zamanda bir sosyal kritiktir.

Sayfa Sayısı : 112

Göğü Delen Adam – Erich Scheurmann

Göğü Delen Adam aslında “papalagi” yani beyaz insanla ve onun ‘tuhaf’ alışkanlıklarıyla ilk kez karşılaşmış siyahi bir adamın notlarından oluşan, içinde yaşadığımız kültürü sorgulamaya ve “Farklı olabilir miydik?” diye düşündürmeye iten sayfa sayısının azlığına rağmen derin fakat tek oturuşta bitirilebilecek bir kitap.

Sayfa Sayısı : 112

Açlığın Çocukları Alıçlar Altında – Marita Conlan McKenna

1845 yılında İrlanda’da yaşanan Büyük Açlık’ın gerçek hikayesinin anlatıldığı bu kitap sayfa sayısı çok gibi görünse de öyle kolayca akıp gidecek ki sonuna ne zaman geldiğinizi anlamayacaksınız. Yaşam mücadelesi, açlık ve kardeşliğin gerçek hikayesi.

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Kısa Kitap Önerisi: Palto
Kısa Kitap Önerisi: Palto

Çok fazla kazanmayan bir memur olan Akaki Akakiyeviç kendi eski paltosu onu ısıtmamaya başladığı için akşamları aç uyuyarak kendisine yeni bir palto almak için para biriktirir. Paltoyu alır da ve zaten hikaye tam da bu noktada düğümlenir ve çözülür. Dostoyevski’nin “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık.” diyerek önemini dile getirdiği bu kitapta Rus bürokrasisi de memurun duygularıyla beraber gözler önüne serilmiştir.

Sayfa Sayısı : 72

thumbnail
Tavsiye Ederiz
Sesli Kitap Okuma ve Kitap Okumak Arasında Fark Var mı? 6 Adımda İnceledik!

Kızıl Veba – Jack London

Kızıl Veba adı verilmiş bir hastalık dünya üzerindeki nüfusun büyük çoğunluğunu yok etmiştir. Geride kalanlar ise ilk çağlara geri dönmüş, sanattan, düşünceden hatta dilden uzaklaşmışlardır. Bütün bu insanların arasında yaşlı bir adam, eski Profesör James Howard Smith geçmiş günleri hatırlamakta ve özlemektedir fakat o, bu ilkel dünyada yeni nesil için bir alay konusudur.

Sayfa Sayısı : 80

Ermiş – Halil Cibran

Kısa Kitap Önerisi: Ermiş-Halil Cibran
Kısa Kitap Önerisi: Ermiş-Halil Cibran

Halil Cibran’ın bu kitabı bir öğüt kitabı niteliğinde de değerlendirilebilir. Ermiş El Mustafa sürgün hayatı yaşadığı adadan onu anavatanına götürecek olan gemiye binmek üzeredir. Siz buna ‘ölmek’ de diyebilirsiniz. Bu sırada çevresine toplanan insanlara onların soruları üzerine hayatın içinden bazı öğütler vermeye başlar.

Sayfa Sayısı : 64

Bir Çöküşün Öyküsü – Stefan Zweig

Endişelenmeyin Zweig kitaplarıyla başlayıp biten bir liste olmayacak fakat Bir Çöküşün Öyküsü kolayca okunup üzerinde bir süre düşünülmesi gereken kitaplardan biri olarak bu listede yer alıyor. Fransız sosyetesinden Madame de Prie’nin saraydaki bazı entrikaları yüzünden Normandiya’ya sürülmesi ve burada yaşadığı bunalımları çarpıcı bir dille anlatıyor yazar bize bu kitapta.

Sayfa Sayısı : 56

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu -Stefan Zweig

Kısa kitaplarla ilgili bir liste yapılıyorsa eğer Zweig kitapları içerisinde olmazsa olmaz. Gerek sayfa sayısının azlığı gerek kolayca akıp giden bir tarzının olmasıyla insan hiç yorulmadan kafasını dağıtacak kısacık bir şeyler okuyor. Bu kitapta bir kadının yıllarca süren platonik aşkının öyküsünü kadının son mektubundan okuyoruz.

Sayfa Sayısı : 68

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap