İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Online Eğitim Ortamının Avantajları ve Dezavantajları

Online Eğitim Ortamının Avantajları ve Dezavantajları
8
+ - 0

Online yani çevrimiçi eğitim ortamları, ülkemiz eğitim sisteminin büyük bir bölümünü meydana getirmeye başlamıştır. Üniversite eğitimlerinde derslerde alınan notların belirli bir bölümü online ortamlara taşınarak; mezun olan her öğrencinin teknolojiyle yakınlaşmasına sebep olmuştur.

Online Eğitimin Avantajları Nelerdir?

online eğitim ortamının avantajları ve dezavantajları |eğitim

  • Online eğitim araçları öğrenimin öğrenci merkezli hale gelmesini sağlamaktadır. Öğrencinin istediği zaman, istediği yerden ulaşımını kolaylaştırarak yolda harcanan zamandan tasarruf edilmiştir.
  • Özel sebeplerden dolayı okula devam edemeyen, okul ortamına ayak uyduramayan öğrencilerin de eğitim sürecine katılmalarını sağlamaktadır. Yürüyemeyen ya da kol fonksiyonlarında sınırı olan öğrenciler de evlerinde online eğitimler sayesinde eğitim ve öğretim hayatından geri kalmamaktadırlar.
  • Online eğitim ortamlarında dersin tekrarı mevcuttur. Kolay tekrar yapılır.
  • Online eğitimler çalışanların da istedikleri alanda bilgi edinmelerini, bu bilgilerini sertifikaya dönüştürmelerini sağlar. Günlük hayatlarında çalışan kişilerin akşam evlerinde, hafta sonları tatillerinde ya da yolda evlerine ulaşırken eğitim içeriklerini tekrar etmelerini sağlayan e-öğrenme ortamları zamandan tasarruf edilmesini sağlar.
  • E-öğrenme ortamları, interaktif etkinlikler, quizler, bulmacalar ve birçok online öğretim tekniği ile bezenmiştir. Eğlenceli öğrenme ortamları kalıcılığı sağlar.
  • E-öğrenme’de oyunlaştırma bulunur. Oyunlarla öğrenen ve öğrendiğini pekiştiren öğrenen grup, daha çok bilgi hatırlar.

Online Eğitimin Dezavantajları Nelerdir?

  • Online eğitimin en önemli dezavantajı, öğreten kişi ile iletişimin sanal ortamda olmasıdır. Bu da öğrencinin, öğretmenden edineceği jest ve mimikler aracılığı ile alınacak bilginin eksik kalmasıdır.
  • Online ortamda eğitim görmenin bir diğer olumsuz yönüyse, öğrencinin kendi kendini motive etmesinin gerekmesidir. Öğrenme motivasyonunu kendi başına kazanamayan öğrenci için çok iyi bir yöntem değildir. Bu yüzden üniversite derslerinde verilen online eğitim portalları bir grup öğrenciyi mutlu ederken, bir diğer grubun olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Online eğitim programları ile ilgili “ UDEMY İLE İSTER ÖĞRENCİ OL İSTERSEN EĞİTMEN, EN ÇOK SATAN ONLİNE KURSLARI İLE ZİRVEDE OL “ yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap